Kaip ir Kirdonių daugiafunkcio, taip ir Kirkilų amatų centro statybos idėja gimė valdant socialdemokratų ir „valstiečių“ koalicijai.

Biržų krašto muziejus „Sėla“ ketina atsisakyti populiarumo taip ir neįgijusio struktūrinio padalinio – Kirkilų tradicinių amatų centro.

Pokyčiai muziejaus struktūroje

Biržų krašto muziejaus „Sėla“ interneto svetainėje – informacija apie pareigybių pasikeitimus.
Buvęs direktoriaus pavaduotojas ūkio reikalams Eugenijus Kuncė dabar dirba viešųjų pirkimų specialistu.

Atsirado Ūkio ir technikos skyrius, kuriam vadovauja Lukas Kalninis, buvęs Kirkilų tradicinių amatų centro vedėjas.
Pasak muziejaus direktoriaus Gintaro Butkevičiaus, iki šių metų muziejuje buvo trys direktoriaus pavaduotojų etatai. Pavaduotojais dirbo Edita Lansbergienė, Tatjana Niedvarienė (vyriausioji fondų saugotoja) ir pavaduotojas ūkio reikalams E. Kuncė.

Įstaigos auditą atlikę kontrolieriai dėl direktoriaus pavaduotojų etatų skaičiaus turėję pastabų. Dabar vieno etato atsisakyta. Ūkio ir technikos skyrių iš esmės sudaro ūkio dalies darbuotojai, o vedėju paskirtas iki šiol Kirkiluose esančiam muziejaus struktūriniam padaliniui vadovavęs L. Kalninis.

Amatų centras muziejui nebepriklausys?

Pasak muziejaus direktoriaus, įstaigos struktūros pertvarka įvyko pakankamai socialiai jautriai – nė vieno darbuotojo nereikėjo atleisti. Muziejuje liko dirbti ir E. Kuncė, ir L. Kalninis, nors jų pareigos pasikeitė. Tai susiję ir su planais, pagal kuriuos muziejaus struktūroje nebeliktų Kirkilų tradicinių amatų centro.

„Kirkilų amatų centras šiuo metu yra be vedėjo“, – sakė muziejaus „Sėla“ direktorius. Dabar Kirkiluose puse etato dirba ir centrą prižiūri tik valytoja.
Muziejus yra pateikęs prašymą savivaldybės administracijai, kad ši iš „Sėlos“ perimtų Kirkilų tradicinių amatų centrą. Dėl to rengiamas tarybos sprendimo projektas, kuris tarybos nariams turėtų būti pateiktas viename iš artimiausių posėdžių.

Pasak direktoriaus, muziejus nemato tolesnės Kirkiluose esančio padalinio veiklos perspektyvos. Geografiškai nepatogi, nuo Biržų nutolusi amatų centro vieta nepatraukli renginių organizavimui ir dalyviams. Rajone labai mažai likę ir senųjų amatų puoselėtojų, kurių veikla galėtų paskatinti žmones lankytis Kirkiluose.
Savivaldybės Strateginio planavimo ir turto valdymo skyriaus vedėja Zita Marcinkevičiūtė patvirtino, kad rengiamas sprendimo projektas dėl Kirkilų amatų centro perėmimo iš muziejaus. Abejojama, ar dokumentą bus spėta parengti iki šį mėnesį vyksiančio tarybos posėdžio.

Anot Z. Marcinkevičiūtės, kontrolinis penkerių metų laikotarpis, per kurį negalima keisti objekto paskirties, jau baigėsi. Ką toliau ketinama daryti su amatų centru, kol kas nežinoma. Neoficialiai kalbama apie galimą patalpų nuomą, panaudą ar pardavimą.

Neaiškaus paveldo ir kaimo gaivinimo objekto istorija

Kirkilų tradicinių amatų centras buvo statomas Biržų savivaldybei įgyvendinant Žemės ūkio ministerijos finansuojamą projektą, kuriam naudotos Europos Sąjungos paramos ir valstybės lėšos. Dvidešimčia procentų prisidėjo ir savivaldybė. Bendra projekto vertė 926 tūkst. Lt. Renovuota savivaldybei priklausanti pastato dalis, pastatytos kiemo pavėsinės, kiti įrenginiai.
Statybos darbai užsitęsė dėl netikusių rangovų, centras muziejui buvo perduotas 2015 metais.

Penkerius metus viešinta, kad Kirkilų tradicinių amatų centre pristatomi senieji amatai, vyksta juostų rišimo, vilnos vėlimo, žvakių liejimo, vantų ruošimo žiemai ir kiti edukaciniai užsiėmimai.
Dar prieš Kirkilų amatų centro statybą šalies žiniasklaidoje buvo skelbiama apie kaimo bendruomenės planus.

Kalbėta, kad naujame centre bus demonstruojami amatai ir tokiu būdu bus gaivinamas etninis paveldas bei skatinamas šeimos verslas kaime.
„Kaip ir Kirdonių daugiafunkcio, taip ir Kirkilų amatų centro statybos idėja gimė valdant socialdemokratų ir „valstiečių“ koalicijai. Abejotinos paskirties ir reikalingumo objektus teko statyti konservatorės Irutės Varzienės vadovaujamai ir pirmtakų atidžiai prižiūrimai „permainų“ koalicijai. Kaip dabar parodė realybė, europinės paramos lėšomis pastatytu centru tenka rūpintis ne kaimo bendruomenei, o savivaldybės biudžetinei įstaigai.

Kirkilų amatų centras Biržų krašto muziejaus „Sėla“ filialu tapo ne iš gero gyvenimo ir ne muziejininkų džiaugsmui. Atrodo, kad tiesiog kažkam teko užkrauti staiga niekam nebereikalingą pasirodžiusį neaiškaus paveldo ir kaimo verslo gaivinimo objektą“, – 2015 metais rašė „Šiaurės rytai“.
Dabar baigiasi dar vieno „įsisavintomis“ europinėmis lėšomis pastatyto ir savivaldybės lėšomis penkerius metus išlaikyto objekto misija. Kokios šeimos verslą ir už kokią kainą dabar gaivins penkerius metus biudžetiniais pinigais „šildytas“ centras?

Alfreda Gudienė

Biržų krašto laikraštis „Šiaurės rytai“