Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
M. Kamorūnas: mane žavi parduotuvėlė kaip bendruomenės dalis

Už­su­ki­te: jau­ki ne­di­de­lė krau­tu­vė­lė, ku­rio­je ga­li­ma ne tik pa­ska­nau­ti sū­rio ar varš­kės už­te­pė­lės, bet ir ap­tar­ti mies­to nau­jie­nas, pa­vyz­džiui, ka­da pa­ga­liau baig­sis ke­lio re­mon­tas Jot­vin­gių gat­vė­je. Pa­čia­me Aly­taus cen­tre įsi­kū­ru­si Vil­kyš­kių pie­ni­nės fir­mi­nė par­duo­tu­vė pa­si­tin­ka va­sa­riš­ko­mis nau­jie­no­mis: pik­ni­kui skir­tais sū­rių rin­ki­niais, nau­jų sko­nių vai­sių kok­tei­liais ir ge­ros die­nos lin­kė­ji­mu, įpras­tu vi­siems me­tų lai­kams. Nors par­duo­tu­vės sa­vi­nin­kas Ma­rius Ka­mo­rū­nas šiuo me­tu gy­ve­na Kau­ne, ta­čiau vie­na ko­ja yra aly­tiš­kis, su šei­ma pra­lei­džian­tis čia daug lai­ko. Vi­sai ne­at­si­tik­ti­nai Dzū­ki­jos sos­ti­nė­je jis įkū­rė krau­tu­vė­lę, pa­na­šią į tą, ku­rią me­na iš vai­kys­tės Šven­te­že­ry­je. Kuo ji bu­vo ypa­tin­ga – pa­sa­ko­ja pats Ma­rius.

– Ma­riau, ko­dėl pa­si­rin­ko­te Aly­tų ir pra­dė­jo­te čia ver­slą?

– Lie­tu­vo­je šiuo me­tu yra dvi Vil­kyš­kių pie­ni­nės par­duo­tu­vės – Tau­ra­gė­je (ten ją įkū­rė pa­ti pie­ni­nė) ir Aly­tu­je. Iš tik­rų­jų vis­kas la­bai pa­pras­ta: abu su žmo­na esa­me ki­lę iš Dzū­ki­jos (ji – iš Ta­lo­kių kai­mo, aš – iš Šven­te­že­rio), tai­gi gim­tie­ji kraš­tai ir trau­kia. Se­no­kai kir­bė­jo min­tis kaž­ką Aly­tu­je su­kur­ti, nes yra pla­nų at­ei­ty­je grįž­ti į šį mies­tą. Su tuo ne­iš­ven­gia­mai su­si­jęs klau­si­mas: ką grį­žus veik­ti? Par­duo­tu­vės at­si­ra­di­mas, ga­li­ma sa­ky­ti, ir yra vie­nas re­a­li­zuo­tų pa­mąs­ty­mų apie at­ei­tį ir gy­ve­ni­mą Dzū­ki­jo­je.

 – Jū­sų įkur­ta par­duo­tu­vė tam tik­ra pras­me yra ni­ši­nė. Nors gal­būt dau­ge­lį jo­je siū­lo­mų pro­duk­tų ga­li­ma įsi­gy­ti ir pre­ky­bos cen­truo­se, ta­čiau sa­vi­tu­mo su­tei­kia ori­gi­na­lus in­ter­je­ras, fir­mi­niai ga­mi­niai, ma­lo­nus ap­tar­na­vi­mas. Gai­la, kad to­kių, sa­vo vei­dą tu­rin­čių krau­tu­vė­lių, Aly­tu­je li­ko la­bai ma­žai, nors bū­tent jos pa­de­da pri­si­jau­kin­ti mies­to erd­ves ir su­tei­kia joms ori­gi­na­lu­mo. Pats tru­pu­tį su­ri­zi­ka­vo­te, pra­dė­da­mas ver­slą Aly­tu­je?

– Ni­ši­nė ar ne­ni­ši­nė mū­sų par­duo­tu­vė­lė – sun­ku vie­na­reikš­miš­kai pa­sa­ky­ti. Idė­jos pras­me – taip, ni­ši­nė. Su­ža­vė­jo min­tis, kad čia bus pre­kiau­ja­ma po­pu­lia­raus ir ska­naus lie­tu­viš­ko pre­ki­nio žen­klo pro­duk­ci­ja, bus jau­ki ap­lin­ka tiek ap­si­pirk­ti, tiek pa­sė­dė­ti ir iš­ger­ti ka­vos. Prieš ati­da­ry­da­mas par­duo­tu­vę pats lan­kiau­si vi­so­se Vil­kyš­kių pie­ni­nės ga­myk­lo­se. Įsi­ti­ki­nau, kad jo­se daug dė­me­sio ski­ria­ma re­cep­tū­rai, ga­my­bos tech­no­lo­gi­jai, kad dar­buo­to­jai, sa­ky­čiau, net­gi ser­ga kū­ri­mo aist­ra. Tas man pa­li­ko įspū­dį. Bet no­rė­jo­si ne tik fir­mi­nės šio ga­min­to­jo krau­tu­vė­lės, bet ir be­tar­piš­ko ben­dra­vi­mo su pir­kė­ju. Esu ki­lęs iš ma­žes­nio mies­te­lio, ku­ria­me vi­si vie­ni ki­tus pa­žįs­ta, ži­no, ką ku­ris pir­kė­jas mėgs­ta ir per­ka. Ma­ne ža­vi par­duo­tu­vė­lė kaip ben­druo­me­nės da­lis. Ti­kė­jau, kad to­kia ver­slo idė­ja ga­li iš­si­pil­dy­ti ir Aly­tu­je. Ver­sle abu su žmo­na esa­me ne vie­ne­rius me­tus, bet pre­ky­bo­je vis­ko mo­ko­mės iš nau­jo. Sten­gia­mės nuo­lat to­bu­lė­ti, ge­riau ap­tar­nau­ti, pa­siū­ly­ti tiek nau­jų pro­duk­tų, tiek ir kaž­ką nau­jo vie­to­je ga­min­ti, de­ser­tus ar kok­tei­lius, sū­rių rin­ki­nius, do­va­nų rin­ki­nius – tu­ri­me ir dau­giau idė­jų. Va­sa­rą la­bai pa­to­gi nau­jie­na yra sū­rių rin­ki­nys iš­si­neš­ti. Jau­čia­me pir­kė­jų su­si­do­mė­ji­mą, ku­ris ska­ti­na ne­su­sto­ti, ne­pa­varg­ti ir to­bu­lė­ti. Pas mus ra­si­te įdo­mes­nį prie sū­rio ar už­te­pė­lės de­ran­tį pro­duk­tą, o gal šven­tėms ar ypa­tin­gai pro­gai su­dė­lio­tą ska­nią do­va­ną su šia pro­duk­ci­ja. Taip pat gal­vo­ja­me asor­ti­men­tą pa­pil­dy­ti pro­duk­tais, ku­rie be pri­dė­ti­nio cuk­raus, be gli­ti­mo. Sma­gu, jog su­lau­kia­me ge­rų at­si­lie­pi­mų, kad klien­tai įver­ti­na vie­ną ar ki­tą idė­ją. Lau­kiam ir kon­struk­ty­vios kri­ti­kos, gal­vo­jame apie pa­to­gu­mą klien­tui bei tai, ko jis ti­ki­si čia už­su­kęs, sten­gia­mės iš­girs­ti ir pa­to­bu­lė­ti.

 – Pa­ti­ria­te iš­ban­dy­mą su Jot­vin­gių gat­vės re­konst­ruk­ci­ja. Ko­kias iš­va­das sau pa­si­da­rė­te iš šios si­tu­a­ci­jos?

– Jot­vin­gių gat­vės, ku­rio­je įsi­kū­ru­si ir mū­sų par­duo­tu­vė­lė, re­konst­ruk­ci­ją iš­tver­si­me, bet įta­ką ver­slui tik­rai jau­čia­me. Pats esu lin­kęs ben­drau­ti tiek su par­duo­tu­vės tie­kė­jais, tiek ir su „Pa­ra­mos“, at­lie­kan­čios gat­vės tvar­ky­mo dar­bus, vy­rais. Džiau­giuo­si, kad at­si­ra­do pro­ga pa­ben­drau­ti ir su me­ru Vy­tau­tu Gri­ga­ra­vi­čiu­mi, ir pa­va­duo­to­ju Taut­vy­du Ta­mu­le­vi­čiu­mi, kad į vi­sus ma­no klau­si­mus apie gat­vės tvar­ky­mo per­spek­ty­vas at­sa­ko, da­li­ja­si nau­ja in­for­ma­ci­ja, spren­di­mais. In­for­ma­ci­jos apie mies­to tvar­ky­mą tik­rai ne­bus per daug, bet bū­tų ge­rai, jog ji bū­tų lai­ku su­teik­ta, nes, mū­sų at­ve­ju, pir­kė­jų srau­tas, ypač kai įva­žia­vi­mas į sto­vė­ji­mo aikš­te­lę bu­vo per­kas­tas, su­ma­žė­jo dras­tiš­kai. Tu­rė­da­mas in­for­ma­ci­jos apie tai, kaip bus tvar­ko­mos mies­to erd­vės, ver­slas taip pat lai­ku ga­lė­tų pri­im­ti spren­di­mus, pa­si­ruoš­ti tam. La­bai lau­kia­me nau­jos gat­vės su vi­sa in­fra­struk­tū­ra. Jo­je, ma­nau, pa­siū­ly­sim klien­tams pa­pil­do­mų pa­to­gu­mų va­sa­ros se­zo­nu.

 – Ar Jus, kaip ver­sli­nin­ką, ten­ki­na mies­to va­do­vų po­žiū­ris į ver­slą?

– Bū­tent iš žmo­giš­ko­sios pu­sės kon­tak­tai yra tik­rai ma­lo­nūs, taip pat ir po­žiū­ris į ver­slą adek­va­tus. Su me­ru bu­vo­me su­si­ti­kę ir pa­si­kal­bė­jo­me per Aly­taus eko­no­mi­kos fo­ru­mą. Aly­tus, kaip ir dau­gu­ma sa­vi­val­dy­bių, tu­ri ver­slo ska­ti­ni­mo pro­gra­mą. Tai yra ge­rai, nes pa­ro­do tam tik­rą dė­me­sį, bet pa­tys ver­sli­nin­kai – ypač ne­se­niai įkū­rę ver­slą – ir­gi tu­rė­tų bū­ti pro­ak­ty­vūs: ieš­ko­ti in­for­ma­ci­jos, daž­niau ben­drau­ti su An­dre (An­drė Ze­ne­vi­čie­nė, Tur­to val­dy­mo ir ver­slo sky­riaus vyriausioji spe­cia­lis­tė) iš mies­to sa­vi­val­dy­bės, su Al­gi­man­ta (Al­gi­man­ta Šči­gi­lins­kie­nė, Aly­taus ver­slo kon­sul­ta­ci­nio cen­tro di­rek­to­rė) – šie žmo­nės yra sa­vo sri­ties ži­no­vai. Ben­drau­jant at­si­ve­ria dau­giau ga­li­my­bių, ga­lų ga­le pa­dis­ku­tuo­ji apie šiandienos iš­šū­kius, kaip ir ko­kio­mis prie­mo­nė­mis ga­li­ma ban­dy­ti juos spręs­ti. Pa­ga­liau, kaip tvar­ko­si ki­ti, ku­rie su­si­du­ria su pa­na­šiais klau­si­mais.

 – Kaip ma­no­te, ar aly­tiš­kiai (ver­sli­nin­kai ir ne tik) yra pa­kan­ka­mai ak­ty­vūs kaip mies­to pi­lie­čiai?

– Kar­tais ten­ka gir­dė­ti aly­tiš­kius kal­bant, kad mies­to val­džia ar­ba da­ro ne tuos dar­bus, ku­rių ti­ki­si mies­tie­čiai, ar­ba „nie­ko ne­da­ro“. Ma­no ma­ny­mu, gy­ven­to­jai taip pat tu­rė­tų ak­ty­viau reikš­ti nuo­mo­nę. Jei pats ne­nu­ė­jai ir ne­iš­sa­kei lū­kes­čių, tai ir skųs­tis nė­ra ko. Ne­se­niai Aly­taus mies­to sa­vi­val­dy­bės in­ter­ne­to pus­la­py­je su­si­pa­ži­nau su mies­to stra­te­gi­niu plėt­ros pla­nu. Ja­me įvar­dy­ta vi­zi­ja ir trys mies­to plėt­ros pri­ori­te­tai. Mies­tui svar­bu vie­šų­jų pa­slau­gų pri­ei­na­mu­mas ir ko­ky­bė, mies­to eko­no­mi­nio au­gi­mo ska­ti­ni­mas, in­fra­struk­tū­ros plėt­ra. Da­ro­mus dar­bus ir reik­tų ver­tin­ti per šią priz­mę. Ei­kime iš­sa­ky­kime, kas, mū­sų nuo­mo­ne, yra svar­biau, iš­gir­sime mies­to va­do­vų po­žiū­rį, pa­dis­ku­tuo­sime.Taip pat tu­rė­tu­me bū­ti ak­ty­vūs, kai pra­si­dės dis­ku­si­jos apie Aly­taus mies­to stra­te­gi­ją iki 2025 me­tų. Kas ir ka­da dis­ku­tuo­ja – ne­ži­nau, kaip kon­kre­čiai ši stra­te­gi­ja ku­ria­ma – ne­ži­nau. Pa­ra­šy­siu me­rui, pa­klau­siu. Ma­nau, at­sa­kys. Ir bū­ti­nai da­ly­vau­siu to­se dis­ku­si­jo­se, pa­kvie­siu ki­tų bi­čiu­lių aly­tiš­kių.

 – Kaip ma­no­te, kas tu­rė­tų keis­tis Aly­tu­je, kad čia vėl at­si­ras­tų dau­giau smul­kio­jo ver­slo, ku­rį iš­stū­mė pre­ky­bos cen­trai, – ke­pyk­lė­lių, ka­vi­nių ir ki­tų pa­na­šių jau­kių vie­te­lių?

– Ne­sa­ky­čiau, kad tik pre­ky­bos cen­trai iš­stū­mė smul­kiuo­sius ver­slus. Ma­žes­nių ver­slų at­ve­ju ta per­spek­ty­va la­bai pri­klau­so nuo žmo­nių, ku­riems pa­slau­gos rei­kia, ir, ži­no­ma, nuo mū­sų ver­slu­mo – ar ga­li­me pa­siū­ly­ti kaž­ką ki­to­kio, nei žmo­gus ras pre­ky­bos cen­tre. Jei­gu taip, tai ką, ir ar dėl to žmo­gus eis pas ta­ve? Pats smul­kio­jo ver­slo mo­de­lis rin­ko­je gal ir skam­ba ro­man­tiš­kai, bet jei­gu ban­de­lė ne­si­ski­ria kai­na ar ko­ky­be, jei­gu ap­tar­na­vi­mas ne­si­ski­ria nuo di­džio­jo pre­ky­bos cen­tro – tai ko­dėl žmo­gui ei­ti ten? Rin­ko­je iš­gy­ve­na tie ver­slai, ku­rie tam tik­rą lai­ko tar­pą tu­ri tam tikrą kon­ku­ren­ci­nį pra­na­šu­mą. Ga­lų ga­le, pir­mą mė­ne­sį žmo­nės ga­li lan­ky­tis vien dėl to, kad tai nau­ja vie­ta – tai ir­gi tam tik­ras pra­na­šu­mas. Ži­no­ma, smul­kie­ji ver­slai pri­klau­so­mi nuo to, kiek gy­vy­bin­gas yra pats mies­tas ar re­gio­nas. Čia mes at­si­re­mia­me ir į daug di­des­nę pro­ble­mą, stip­riai pa­lie­tu­sią vi­sus re­gio­nus, tai yra ma­žes­nių mies­tų tuš­tė­ji­mas. Pro­ble­ma nė­ra pa­pras­ta ir aš pats ne­tu­riu aiš­kaus at­sa­ky­mo, kaip ją iš­spręs­ti. Ma­nau, tu­ri­me su­si­telk­ti vi­si – tiek mies­to val­džia, tiek ver­slas, tiek aly­tiš­kiai. Mies­to val­džia tu­rė­tų steng­tis dėl ver­slo są­ly­gų, ver­sli­nin­kai – dėl mies­tie­čių, o mies­tie­čiai: dėl smul­kio­jo ver­slo – tiek kaip pa­slau­gos ar pro­duk­to pir­kė­jai, tiek kaip dar­buo­to­jai, tu­rin­tys (pa­si­ruo­šę įgy­ti) rei­kia­mų kom­pe­ten­ci­jų ir ga­lin­tys pri­si­dė­ti sa­vo dar­bu ir ži­nio­mis. Tuo­met ir smul­ku­sis ver­slas Aly­taus mies­te (re­gio­ne) tu­rės dau­giau ga­li­my­bių įsi­kur­ti ir iš­gy­ven­ti. Taip pat rei­kia drą­sin­ti ir ska­tin­ti smul­kiuo­sius ver­slus, ku­rian­čius pro­duk­tą ar tei­kian­čius pa­slau­gą ne tik aly­tiš­kiams ar Aly­taus re­gio­nui. Ga­li sau gy­ven­ti Aly­tu­je, o pa­slau­gas teik­ti Klai­pė­dos, Šiau­lių, Vil­niaus ar už­sie­nio ša­lių klien­tams. Pa­vyz­džiui, mū­sų par­duo­tu­vės „Fa­ce­bo­ok“ pa­sky­rą ad­mi­nist­ruo­ja Mil­da Pa­klons­kai­tė – pui­ki ko­mu­ni­ka­ci­jos spe­cia­lis­tė, ki­lu­si iš Ra­džiū­nų. Kai kal­bė­jau apie aly­tiš­kių kom­pe­ten­ci­jas – bū­tent to­kį pa­vyz­dį tu­riu gal­vo­je, ji pui­kiai iš­ma­no ko­mu­ni­ka­ci­ją, nuo­lat do­mi­si tuo, tu­ri pa­tir­ties, dir­ba su ki­tų Lie­tu­vos mies­tų ir už­sie­nio ša­lių klien­tais. Šiuo me­tu ji re­zi­duo­ja ne Aly­tu­je, bet daž­nai čia lan­ko­si, ir bū­tent Dzū­ki­jos sos­ti­nė mus su­pa­žin­di­no. Aš ser­gu už kraš­tie­čius, ir jei­gu mū­sų ver­slai ga­li vie­nas ki­tam pa­dė­ti – va­lio, aš už!

Be­veik kiek­vie­ną sa­vait­ga­lį su žmo­na pra­lei­džia­me Aly­tu­je. Po dar­bų ar iki til­to ei­na­me pa­si­vaikš­čio­ti, ar pa­val­gy­ti kur nors ka­vi­nu­kė­je, ar su­si­tik­ti su bi­čiu­liais mies­te, į ki­ną nu­ei­na­me. Taip pat ir kul­tū­ri­nių ren­gi­nių Aly­tu­je ne­stin­ga, tai tik­rai džiu­gi­na. Sėk­mės vi­siems!

 

Saulė PINKEVIČIENĖ

Rekomenduojami video