Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Mokesčių įstatymai darosi vis painesni

Gegužės 20-oji yra simbolinė pirmoji diena metuose, kada pradedame dirbti nebe mokesčiams, o sau.

„Šią dieną minime kasmet. Būtent mokesčių mokėtojai, o ne valdžia sumoka už visas gaunamas paslaugas – nuo kelių tiesimo iki vadinamųjų vaiko pinigų. Tai reikia gerbti ir su šiais pinigais elgtis atsakingai. Deja, visuomenės apklausa rodo, kad žmonės netiki, kad jų pinigai išleidžiami efektyviai“, – teigia Lietuvos laisvosios rinkos instituto ekspertė Ieva Valeškaitė.

Vidutinis mokesčių mokėtojas, uždirbantis apie 750 eurų į rankas ir visą savo uždarbį išleidžiantis vartojimui, šiemet sumokės daugiau kaip 7 000 eurų mokesčių ir įmokų. Kiekvienas, uždirbantis 500 eurų į rankas ir juos išleidžiantis, sumoka apie 4 160  eurų mokesčių per metus. Uždirbantis 1 000 eurų – beveik 9 950 eurų.

„Mokesčių mokėtojams svarbu ne tik mokesčių dydis. Turime teisę į mokesčių sistemos stabilumą, įstatymų kokybę, deja, šiandieninis mokesčių teisėkūros procesas to neužtikrina. Atvirkščiai, mokesčių įstatymai darosi vis painesni“, – teigia I. Valeškaitė.

Instituto atlikta pagrindinių mokesčius reglamentuojančių įstatymų ir jų iniciatyvų analizė parodė, kad 2015–2019 m. laikotarpiu valdžia šiuos įstatymus vidutiniškai keitė kas dvi savaites. Įstatymais tapo 121 mokesčių keitimo iniciatyva. Pavyzdžiui, Valstybinio socialinio draudimo įstatymas pakeistas 21 kartą, Sveikatos draudimo įstatymas – 19 kartų, Gyventojų pajamų mokesčio įstatymas – 18 kartų, Pelno mokesčio įstatymas – 14 kartų.

„Mokesčių įstatymams nuo priėmimo iki įsigaliojimo turėtų būti paliktas pusės metų terminas, per kurį mokesčių mokėtojai turėtų prisitaikyti prie siūlomų pakeitimų, pvz., pritaikyti apskaitos sistemas. Vis dėlto analizė rodo, kad realiai vidutiniškai paliekama perpus mažiau laiko – 3 mėnesiai. Taip yra dėl dažno piktnaudžiavimo išimtimi, leidžiančia priimti mokesčių pakeitimus kartu su biudžetu“, – sako ekspertė.

Per mažiau kaip dešimt metų įstatymų apimtis padidėjo kone trečdaliu, ir šiuo metu mokesčių srities įstatymus sudaro 196 tūkst. žodžių. Palyginimui: 190 tūkst. žodžių turi viena storiausių „Hario Poterio“ serijos knygų – „Haris Poteris ir ugnies taurė“. Šiek tiek daugiau žodžių – apie 200 tūkst. – turi F. Dostojevskio romanas „Nusikaltimas ir bausmė“.

Rekomenduojami video