Algimanto Barzdžiaus nuotr.

Šėtoje ir Kunioniuose vandentiekio ir nuotekų tinklai dar net nepradėti įrenginėti

Jau ne vieneri metai. Tiek laiko nepakako, kad Šėtoje ir Kunioniuose pagaliau būtų pradėti įrenginėti vandentiekio ir nuotekų tinklai, kuriems Europos Sąjunga (ES) bei Kėdainių rajono savivaldybės taryba skyrė bemaž pustrečio milijono eurų.

Nuėjusi valdžia nesugebėjo net pradėti realių šio projekto darbų, nors šėtiškiai ir kunioniškiai jų laukia jau labai seniai, o prieš rinkimus jiems buvo žadama, kad šie elementarios civilizacijos įrenginiai jau visai netrukus bus nutiesti jų gyvenvietėse. Deja. Pasirodo, šis projektas yra stipriai įstrigęs ir kol kas dar nežinia, ar savivaldybei neteks jau trečią kartą keisti darbus atliksiančių rangovų. Panašu, kad tokia nuėjusios valdžios „staigmenėlė“ naujiems rajono vadovams gali būti ne vienintelė.

Kristina Kemešienė.

Kristina Kemešienė.

Nėra net parengto darbo projekto„Rinkos aikštei“ pasidomėjus, kodėl Šėtoje ir Kunioniuose dar neprasidėjo žadėti darbai, kuriems jau senų seniausiai ES ir Kėdainių rajono taryba atseikėjo solidžią sumą, savivaldybės administracijos direktorės pareigas laikinai einanti Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėja Kristina Kemešienė sakė: „Fiziniai rangos darbai negali būti vykdomi, kol nėra parengtas darbo projektas. Šiuo metu rangovas rengia projektinius dokumentus.“

Matyt, paruošiamiesiems darbams atlikti, tiksliau – darbo projektui parengti, nepakako laiko. Nors UAB „Techsis“ savivaldybės paskelbtą konkursą šiems darbams atlikti laimėjo dar praėjusių metų rugsėjo mėnesį, jokie darbai net nebuvo pradėti iškart po konkurso rezultatų paskelbimo.

Rangos darbų sutartis pasirašyta tik šių metų sausio 4 dieną, o darbų pradžios data paskelbta vasario 15 diena.

„Darbai negalėjo būti pradėti, kol Aplinkos projektų agentūra neatliko pirkimų patikros“, – paaiškino K. Kemešienė.

Prašo keisti projektą

Tačiau tik šiais metais prasidėję projektavimo darbai iš karto užstrigo.

UAB „Techsis“ kreipėsi į darbų užsakovę – savivaldybei priklausančią bendrovę „Kėdainių vandenys“, prašydama leidimo keisti projektą ir Kunioniuose bei Šėtoje sumontuoti kitokią įrangą nei buvo suplanuota, kuri, savaime suprantama, rangovams būtų pigesnė.

Rangovai motyvuoja tuo, kad po konkurso laimėjimo užsitęsus darbų pradžiai, pirminiame projekte numatyta įranga pabrango, todėl UAB „Techsis“ nekeisdama projekto turėtų dirbti nuostolingai, o ji sau to leisti negali.

Tačiau nei „Kėdainių vandenys“, nei Kėdainių rajono savivaldybė, nei techninę šio projekto priežiūrą atliekantis specialistas su siūlomais projekto pakeitimais nesutinka, tad vandentiekio ir nuotekų tinklų įrengimo darbai Šėtoje ir Kunioniuose kaip reikiant įstrigo.

Valentinas Tamulis. A. Barzdžiaus nuotr.

Valentinas Tamulis. A. Barzdžiaus nuotr.

Meras susitiko su rangovaisPaaiškėjus, kad Šėtoje ir Kunioniuose suplanuotam įgyvendinti projektui vėl iškilo grėsmė, naujasis rajono meras Valentinas Tamulis inicijavo susitikimą su rangovais.

Šiame susitikime kaip rajono tarybos narys dalyvavo ir būsimasis savivaldybės administracijos direktorius Arūnas Kacevičius.

Meras V. Tamulis nepriėmė jokių rangovų pasiteisinimų ir spaudė juos kuo greičiau pradėti suplanuotus darbus, nes jie turi būti baigti per 12 mėnesių, skaičiuojant nuo vasario 15-osios. Blogiausiu atveju darbų atlikimo terminas vieną kartą gali būti pratęstas ne ilgiau kaip 6 mėnesiams.

Gali tekti ieškoti naujo rangovo

UAB „Techsis“ atstovams primygtinai prašant leisti keisti projektą, o užsakovams su tuo nesutinkant, rajono vadovas griežtai pareikalavo, kad ši įmonė per kelias dienas raštu pateiktų aiškų atsakymą savivaldybei, ar ketina atlikti sutartyje numatytus darbus.

„Susidarė įspūdis, kad ši įmonė nenori ar negali imtis pradėtų darbų. Meras nustatė griežtus terminus, kada įmonė turi pateikti atsakymą dėl realios darbų pradžios. Jį gavus, bus aiški ir tolesnė šio projekto eiga.

Jei bendrovė „Techsis“ atsisakys vykdyti savo įsipareigojimus, savivaldybei priklausantiems „Kėdainių vandenims“ gali tekti skelbti naują konkursą, kad būtų galima pasamdyti įmonę, realiai galinčią atlikti suplanuotus darbus.

Blogiausia tai, kad teisinės procedūros tokiu atveju užtruktų ir darbų pradžia nusikeltų dar vėlesniam laikui.

Tektų verstis per galvą, kad spėtume šį projektą įgyvendinti, kol nepasibaigęs ES skiriamo finansavimo laikotarpis“, – „Rinkos aikštei“ sakė A. Kacevičius.

Paklaustas, kodėl nei savivaldybė, nei projektą vykdanti jai pavaldi bendrovė „Kėdainių vandenys“ nesileidžia į kompromisą su UAB „Techsis“ ir neleidžia jai keisti projekte numatytos įrangos, A. Kacevičius sakė: „Mes negalime leisti, kad būtų montuojami kitokie įrenginiai nei buvo numatyta. Juk kalba eina apie dviejų didelių gyvenviečių žmones, kuriems šie įrenginiai tarnaus daugybę metų.

Be to, jei leistume keisti projektą, tikėtina, kad „Kėdainių vandenys“ atsidurtų teisme – rangos darbų konkurse dalyvavusios įmonės galėtų skųsti ir ginčyti tokį sprendimą.“

Arūnas Kacevičius.

Arūnas Kacevičius.

Projektas užstrigo jau ne pirmą kartąBlogiausia tai, kad vandentiekio ir nuotekų tinklų įrengimo Šėtoje ir Kunioniuose projektas užstrigo jau ne pirmą kartą.

Anuomet konkursas šiems darbams atlikti buvo skelbtas bemaž prieš pusantrų metų, tačiau nė nepradėjusi vykdyti darbų, konkursą laimėjusi bendrovė bankrutavo ir „Kėdainių vandenims“ teko skelbti konkursą antrą kartą, kurį ir laimėjo dabar darbų niekaip nepradedanti UAB „Techsis“.

Aplaidaus administracijos vadovų darbo pasekmės?

Meras V. Tamulis sako, kad tokios situacijos negalima toleruoti.

Pasak jo, tiesiog sunku ir suvokti, kaip praėjusią kadenciją savivaldybės administracijai vadovavę asmenys galėjo taip nekontroliuoti jai priklausančios įmonės „Kėdainių vandenys“, kuri nesuvaldė šios situacijos.

Pasak mero, viena nesėkmė dar gali būti pateisinama, tačiau kai tas pats projektas užstringa antrą kartą ir dėl tos pačios priežasties – neteisingai pasirinkto rangovo, tai jau nedovanotina.

„Nėra nieko blogiau už tai, kad šalyje nėra tokio įstatymo, kuris įpareigotų dėl tokių dalykų kaltus asmenis prisiimti asmeninę atsakomybę“, – stebisi V. Tamulis.

Naujas direktorius kontroliuos pats asmeniškai

Tokiai mero nuostatai pritaria ir būsimasis savivaldybės administracijos direktorius Arūnas Kacevičius.

„Gegužės 14-ąją pradėsiu eiti savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas. Užtikrinu, kad nuo pat pirmos savo darbo dienos pats asmeniškai kontroliuosiu šio užstrigusio projekto eigą ir padarysiu viską, kas įmanoma, kad darbai prasidėtų kuo greičiau.

Darbų pradžia gali užsitęsti tik tokiu atveju, jei tektų skelbti naują konkursą, tačiau bet kuriuo atveju, kaip jau ir sakiau, įsipareigoju pats asmeniškai kontroliuoti šį procesą, kad projektas būtų įgyvendintas, o Šėtos ir Kunionių gyventojai sulauktų seniai žadėtų buitinių sąlygų pagerinimo“, – sako A. Kacevičius.

 

Kristina KASPARAVIČĖ