Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pasirinko skandinavišką šeimos verslo būdą

Nors kooperacija – labai svarbi žemės ūkio veiklos forma, tačiau įmanoma sėkmingai dirbti susibūrus ir į uždarąją akcinę bendrovę. Ypač jeigu tokios bendrovės nariai dar turi ir savarankiškus ūkius. Viena iš tokių – Šilutės rajone veikianti UAB „Sakutėliai“.

LR ŽŪR įgyvendinamo projekto „Atviras ūkis“ iniciatyva ūkininkai ir konsultantai turėjo puikią progą susipažinti su bendrovės vykdoma veikla.  

Siekia dirbti optimaliai

Per mėnesį UAB „Sakutėliai“ supirkėjams pateikia apie 60 t skustų bei tarkuotų bulvių, 20 t skustų morkų, 30 t virtų burokėlių ir 7 t skustų svogūnų.

Pirmaisiais veiklos metais UAB „Sakutėliai“ išbandė rinką stambiuose miestuose, tačiau vėliau nusprendė įsitvirtinti tik Šilutės ir šalia esančiuose rajonuose. Kodėl?

„Suskaičiavome išlaidas transportui, vadybai ir kt. Galėtume apyvartą didinti ir produkciją tiekti didmiesčiuose, paklausa yra, tačiau norime dirbti optimaliai, ekonomiškai. Todėl nusprendėme įsitvirtinti savo krašte“, – aiškino UAB „Sakutėliai“ steigėjas Alvydas Žilis.

Nežiūri į laikrodžius

Šiuo metu ceche yra dvi bulvių valymo ir skutimo linijos, tačiau dažniausiai veikia tik viena.

„Paprastai užsakymai pateikiami iki 15 valandos. Tada ir paaiškėja, ar užteks vienos linijos. Užsakymas pagaminamas, talpinamas vėsiuose sandėliuose ir 4 valandą ryto produkcija išvežama užsakovams. Sandėliai – vėl tušti“, – aiškina A.Žilis.

UAB „Sakutėliai“ turi sudariusi ilgalaikes produktų tiekimo sutartis su ligoninėmis, vaikų darželiais, restoranais, viešbučiais. Taigi dirbti reikia labai atsakingai.

„Dirbame nežiūrėdami į laikrodžius. Dirbantieji tai supranta. Kartais dirbame net iki vidurnakčio, tačiau būna, kad tenka dirbti ir iki ryto. Žinoma, už papildomą darbą mokamas didesnis darbo užmokestis“, – pasakojo A.Žilis.

Siekia dirbti be atliekų

Daržovių perdirbimu užsiimanti UAB „Sakutėliai“ priklauso

Alvydo Žilio šeimai, be to, sūnus augina mėsinius galvijus, taigi ūkis sunaudoja UAB „Sakutėliai“ perdirbimo procese susidariusias atliekas.

„Tai – vienas iš mūsų veiklos sąnaudas mažinančių veiksnių. Gyvenimas mus privertė atidžiai skaičiuoti išlaidas, taupyti. Stengiamės panaudoti viską, kas lieka produktus perdirbus“, – pasakojo A. Žilis.

Perdirbus produktus lieka tik smėlis ir akmenys. Net vanduo artimiausiu laiku bus kaupiamas į rezervuarus ir naudojamas tręšti ūkio augalininkystės laukus.

Finansų krizė užgrūdino

Taip nutiko, kad „Sakutėliai“ investavo ir cechą statė 2008 – aisiais, finansinės krizės įkarštyje. Tačiau išsilaikė.

„Statėme itin brangiai. Vėliau turėjome atlaikyti bankų spaudimą, nes palūkanų kaina išaugo iki 13 proc. Tačiau išgyvenome, užsigrūdinome“, – pasakojo A.Žilis.

Kodėl „Sakutėliai“ ne kooperatyvas, bet UAB?

„Tai šeimos verslas. Mano šeima, sūnus, žentas. Dirbame visi. Domėjomės įvairiomis veiklos formomis, tačiau pasirinkome  būtent šį būdą. Pasidomėjome, kaip, esant panašioms sąlygoms, dirbama Skandinavijos šalyse. Mūsų dėmesį patraukė būtent taip dirbantis vienos šeimos ūkis, todėl ir sakau, kad įgyvendiname skandinavišką verslo modelį“, – aiškino A.Žilis.

Kol kas didžiąją daržovių dalį užaugina savo ūkiuose, tačiau akcininkai galvoja ir apie pokyčius.

„Ypač jaunesni  bendrovės nariai sako, kad daugiau dėmesio reikia skirti perdirbimui. Gal taip ir elgsimės, juk yra pajėgių ir kokybiškai dirbančių ūkių, kurie mums norėtų tiekti produkciją, o mes perdirbtume, paruoštume pardavimui“, – svarstė A.Žilis.

Investicijas skatina gyvenimas

UAB „Sakutėliai“ du kartus pasinaudojo ES ir valstybės parama pagal KPP priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos sritį „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“.

Investicijas veiklai modernizuoti skatina ir pats gyvenimas.

„Labai trūksta dirbančiųjų, o ir jų paslaugos yra labai brangios. Deja, žmonės išlepinti, nebenori dirbti, o pastaruoju metu dėl mokamų kompensacijų daugelis dirbti nenori. Todėl galvojame apie investicijas ir šia linkme“, – sakė A.Žilis.

Šiuo metu UAB „Sakutėliai“ cechuose dirba 12-14 darbuotojų. Prireikus talkina giminaičiai.

Tolimesniuose planuose – užsiimti mėsos perdirbimu. Taigi UAB „Sakutėliai“ bei jos akcininkų ūkiai ateityje siekia sukurti beveik uždarą gamybos ciklą: augalininkystė, gyvulininkystė, produkcijos perdirbimas ir net prekyba savo produkcija.

Rekomenduojami video