Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
„Perskaitę apie „stebuklingą” vaistą nuo koronaviruso, žmonės labai greitai užkimba ant kabliuko”

„Ar­tė­ja šven­tės. Su­ti­ki­me jas svei­ki, su švie­sio­mis min­ti­mis ir ti­kė­ji­mu, kad gy­ve­ni­mas grei­tai su­grįš į įpras­tą rit­mą“, – UAB „VJV vais­ti­nė“ di­rek­to­rės vais­ti­nin­kės Vir­gi­ni­jos Ka­va­liaus­kie­nės pa­lin­kė­ji­mas skam­ba la­bai op­ti­mis­tiš­kai. Nors me­tas įtemp­tas, ji mie­lai su­ti­ko pa­pa­sa­ko­ti „Aly­taus nau­jie­nų“ skai­ty­to­jams apie vais­ti­nin­kų kas­die­ny­bę ka­ran­ti­no me­tu ir pa­ta­rė, kaip iš­lik­ti svei­kiems, ne­pa­mirš­tant ir sa­vo min­čių, nes imu­ni­te­tas pra­si­de­da sme­ge­ny­se.

– Vais­ti­nin­kai šiuo me­tu yra at­si­dū­rę prie­ša­ki­nė­se li­ni­jo­se. Ar tu­ri­te pa­kan­ka­mai ap­sau­gos prie­mo­nių, re­spi­ratorių, ar Lie­tu­vo­je kaž­kas ap­skri­tai cen­tra­li­zuo­tai rū­pi­na­si vais­ti­nin­kų sau­gu­mu? Ar yra ko­kios re­ko­men­da­ci­jos, kaip pa­reng­ti dar­bo vie­tą ir pan., kad sau­gu bū­tų ir vais­ti­nin­kui, ir klien­tui, ar tai pa­čių vais­ti­nių rei­ka­las?

– Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nis­te­ri­ja yra pa­tei­ku­si dar­bo vie­tų re­ko­men­da­ci­jos ir bū­ti­nas ap­sau­gos prie­mo­nes. O ap­si­rū­pin­ti jo­mis tu­ri pa­čios vais­ti­nės ar vais­ti­nių tin­klai. Ka­dan­gi mū­sų vais­ti­nė yra ga­my­bi­nė, įvai­rios ap­sau­gos prie­mo­nės rei­ka­lin­gos ga­mi­nant vais­tus, to­dėl šiuo me­tu jų dar pa­kan­ka iš tu­ri­mų li­ku­čių. Ti­kiuo­si, kad tie­ki­mas nor­ma­li­zuo­sis ir ne­pri­stig­si­me nei pirš­ti­nių, nei dez­in­fek­ci­nių me­džia­gų.

– Kaip da­bar at­ro­do Jū­sų dar­bo vie­ta?

– Ma­no dar­bo vie­ta ne­pa­si­kei­tė, ka­dan­gi stik­li­nės per­tva­ros pas mus bu­vo. Tik va­lo­me dez­in­fek­ci­nė­mis me­džia­go­mis daž­niau. Ir lan­gas nuo­lat at­ver­tas.

– Vais­ti­nės, kaip ir mais­to pre­kių par­duo­tu­vės, grei­čiau­siai pa­ju­to gy­ven­to­jų ne­ri­mą. Ka­da pir­ki­mas bu­vo ne­ri­mas­tin­giau­sias, ar bu­vo to­kių, ku­rie pir­ko vis­ką iš ei­lės? Ko­kia si­tu­a­ci­ja šiuo me­tu?

– Ne­ri­mas­tin­giau­sia die­na vais­ti­nė­je bu­vo be­ne ko­vo 13-oji, kai pra­ne­šė, kad stab­do­mas ug­dy­mo pro­ce­sas. Tai bu­vo pir­ma­sis sig­na­las, kad vyks­ta kaž­kas rim­to. Žmo­nės ne­ri­ma­vo, ieš­ko­jo pa­aiš­ki­ni­mo. Pir­ko skaus­mą mal­ši­nan­čius, tem­pe­ra­tū­rą ma­ži­nan­čius vais­tus su­au­gu­siems ir vai­kams, vais­tus at­si­ko­sė­ji­mui, ap­sau­gi­nes kau­kes, tvar­slia­vą ir t. t. Liau­diš­kai ta­riant, šla­vė len­ty­nas. Šiuo me­tu cha­o­so ma­žiau. Bet jei­gu in­ter­ne­te pa­si­ro­dė re­kla­ma ar straips­nis apie „ste­buk­lin­gą“ vais­tą nuo ko­ro­na­vi­ru­so, žmo­nės la­bai grei­tai už­kim­ba ant kab­liu­ko.

– Ar pir­kė­jai vais­ti­nė­je el­gia­si draus­min­gai, lai­ko­si rei­ka­la­vi­mų, ar ten­ka ir su­draus­min­ti ir dėl ko?

– Mū­sų vais­ti­nės pa­cien­tai, man ro­dos, ir draus­min­gi, ir at­sa­kin­gi. Pir­mo­mis ka­ran­ti­no die­no­mis gal kar­tais ne­pa­ste­bė­da­vo žy­mė­ji­mo ant grin­dų, kad iš­lai­ky­tų „pa­gar­bų“ at­stu­mą.

– Ar su­ma­žė­jo vais­ti­nė­je sen­jo­rų srau­tas, ar vis dar pa­si­tai­ko to­kių, ku­rie už­su­ka ne tiek pirk­ti, kiek pa­si­kal­bė­ti?

– Su­ma­žė­jo, bet ne tiek, kiek rei­kė­tų. Tai – so­viet­me­čio žmo­nės, pa­ty­rę, ką reiš­kia de­fi­ci­tas. Jie no­ri ap­si­rū­pin­ti pa­tys ir gi­mi­nes bei ar­ti­muo­sius ap­rū­pin­ti. Sun­kiau­sia tur­būt tiems, ku­rių vai­kai už­sie­niuo­se ir to­kia­me ne­ra­mia­me fo­ne jie jau­čia­si la­bai vie­ni­ši ir pa­žei­džia­mi.

– Su ko­kio­mis pro­ble­mo­mis krei­pia­ma­si daž­niau­siai? Ar at­si­ra­do spe­ci­fi­nių pro­ble­mų, pa­vyz­džiui, odos aler­gi­jos nuo dez­in­fek­ci­nių prie­mo­nių?

– Daž­niau­siai ieš­ko ap­sau­gi­nių kau­kių. Vie­na di­džiau­sių pro­ble­mų – ne­ri­mas. Ži­no­ma, at­si­ra­do ir aler­gi­nių re­ak­ci­jų, su­dir­gin­tos odos ir ne­at­sar­gaus nau­do­ji­mo. Ir nau­do­ji­mo ne pa­gal pa­skir­tį: anū­kė ran­kų dez­in­fe­kan­tu su­purš­kė mo­čiu­tės ka­ti­ną. Juo­kin­ga? Ne­la­bai. Reiš­kia, prie­mo­nė bu­vo pa­dė­ta ne­sau­giai. Šiuo at­ve­ju vis­kas bai­gė­si lai­min­gai, bet pri­si­min­ki­te, kad dez­in­fek­ci­nės me­džia­gos yra dir­gi­nan­čios ir ag­re­sy­vios. Lai­ky­ti jas rei­kia vai­kams ne­pa­sie­kia­mo­je vie­to­je.

– Ar kon­sul­tuo­ja­si žmo­nės te­le­fo­nu ir ko daž­niau­siai klau­sia, ar gal ieš­ko kaž­ku­rių pre­kių?

– Taip, te­le­fo­nas da­bar skam­ba daž­nai. Žmo­nės ieš­ko ap­sau­gi­nių kau­kių, pirš­ti­nių. Nuo­la­ti­niai pa­cien­tai skam­bi­na pa­si­tei­rau­ti, ar tu­ri­me jų var­to­ja­mų vais­tų, ar ne­pri­trūk­si­me. Ki­tiems tie­siog rei­kia pa­si­kal­bė­ti.

– Ko­kios šiuo me­tu per­ka­miau­sios pre­kės vais­ti­nė­je ir ko­kie yra tai­ko­mi ri­bo­ji­mai?

– Dez­in­fek­ci­niai tir­pa­lai ir ser­ve­tė­lės, ap­sau­gi­nės kau­kės, pirš­ti­nės ir pa­ra­ce­ta­mo­lis. Vais­tų re­ko­men­duo­ja­ma par­duo­ti 2 sa­vai­čių po­rei­kiui. Me­di­ci­nių kau­kių – iki 50 vie­ne­tų, dez­in­fek­ci­nių tir­pa­lų – iki 1 lit­ro, re­spi­ratorių – iki 10 vie­ne­tų, ap­sau­gi­nių pirš­ti­nių – iki 50 po­rų. Rei­kė­tų pri­dur­ti – jei­gu tu­rim.

– Ar pa­si­tai­ko, kad ten­ka ra­min­ti žmo­nes? Ar bai­mės akys tik­rai di­de­lės ir gal ga­li­te kaž­ką pa­tar­ti pa­ni­kuo­jan­tiems? Gal kaž­ką ga­li­ma pa­sa­ky­ti apie ke­lias bū­ti­nas na­mų vais­ti­nė­lės po­zi­ci­jas, ku­rias tu­rė­da­mi jaus­tų­si sau­giai, kas­dien ne­laks­ty­tų į vais­ti­nę?

– Da­bar žmo­nėms la­bai rei­kia ko­mu­ni­ka­vi­mo. So­cia­li­niai tin­klai ir in­ter­ne­ti­nė in­for­ma­ci­ja grei­čiau pa­sė­ja dau­giau ne­ri­mo, ne­gu pa­tei­kia nuo­sek­lių at­sa­ky­mų. Te­le­vi­zi­ja mė­gau­ja­si sta­tis­ti­ka. Ir sen­sa­ci­ja. Aš ma­nau, kad da­bar kiek­vie­nas tu­ri­me tu­rė­ti pla­ną A – veng­ti su­si­tik­ti su CO­VID-19 (ka­ran­ti­nas, ap­sau­gi­nės vei­do kau­kės, pirš­ti­nės, hi­gie­na), pla­ną B – stip­rin­ti sa­vo or­ga­niz­mą (vi­sa­ver­tė mi­ty­ba, vi­di­nė ra­my­bė ir po­zi­ty­vus nu­si­tei­ki­mas) ir pla­ną C – ap­sau­go­ti ar­ti­muo­sius (pla­nas A + pla­nas B). O na­mų vais­ti­nė­lė­je rei­kia tu­rė­ti tų vais­tų ir pa­gal­bos prie­mo­nių, ku­rios įpras­tai bū­na jū­sų šei­mos vais­ti­nė­lė­je, ir, jei­gu rei­kia, pa­pil­dy­ti. Jei­gu ser­ga­te lė­ti­nė­mis li­go­mis, pa­si­rū­pin­ki­te ne­re­cep­ti­niais vais­tais 2 sa­vai­tėms. Dėl re­cep­ti­nių vais­tų iš­ra­šy­mo, kreip­ki­tės į šei­mos gy­dy­to­ją.

– Kaip sau­go­si vais­ti­nin­kai? As­me­niš­kai Jūs? Ar grū­di­na­tės, ar tu­ri­te ko­kių pa­ta­ri­mų, kaip dez­in­fe­kuo­ti ran­kas, no­sį liau­diš­ko­mis prie­mo­nė­mis?

– Jūs jau mi­nė­jo­te, kad vais­ti­nin­kai prie­ša­ki­nė­se li­ni­jo­se. Sau­go­mės pa­gal Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nis­te­ri­jos re­ko­men­da­ci­jas. Dar ma­no ap­sau­gos bū­das – ra­my­bė. Imu­ni­te­tas pra­si­de­da sme­ge­ny­se. Ne­si­ti­kiu, kad mes, vais­ti­nin­kai, iš­veng­si­me su­si­ti­ki­mo su ko­ro­na­vi­ru­su, to­dėl pra­dė­ki­me nuo pla­no B. Be­je, su ko­ro­na­vi­ru­so in­fek­ci­jos simp­to­mus tu­rin­čiais li­go­niais te­ko su­si­dur­ti gruo­dį, prieš­ka­lė­di­niu lai­ko­tar­piu, ir vė­liau. Ta­da dar net ne­ver­ti­no­me ri­zi­kos.

Gy­ve­ni­mo pa­tik­rin­tas – liau­diš­kas prie­mo­nes – pa­vers­ki­me ri­tu­a­lais: žo­le­lių ar­ba­tų gė­ri­mas va­ka­rais, pa­šil­dy­ki­me me­daus, kad na­muo­se pa­sklis­tų jau­kus kva­pas, ran­kas ga­li­ma dez­in­fe­kuo­ti alie­ji­niu ar spi­ri­ti­niu pro­po­lio tir­pa­lu. Jei­gu anks­čiau ne­sig­rū­di­no­te, da­bar ne lai­kas. „Ruošk ro­ges va­sa­rą“, – sa­ko liau­dies iš­min­tis.

– Gal dar ke­le­tą žo­džių apie kau­kes? In­ter­ne­te ma­siš­kai plin­ta siū­ly­mai įsi­gy­ti pa­pras­tas me­džia­gi­nes, li­no, med­vil­nės (ar net megz­tas!) kau­kes, jos yra be jo­kio pri­lai­ky­mo ties no­si­mi, o tai reiš­kia ne­pri­glun­dan­čios prie vei­do. Kaip ma­no­te, ar jos bent kiek veiks­min­gos, ar tik su­tei­kia žmo­nėms sau­gu­mo iliu­zi­ją? Ką pa­tar­tu­mė­te nau­do­ti, kaip ir kur? Pa­vyz­džiui, ar, Jū­sų ma­ny­mu, tiks­lin­ga kau­kę dė­vė­ti lau­ke, jei ap­link nė­ra žmo­nių?

– Čia kaip po­li­ti­nės pa­žiū­ros – tu­riu sa­vo nuo­mo­nę, bet su ja ne­su­tin­ku. Pra­dė­ki­me nuo to, kad ap­sau­gi­nės kau­kės skir­tos ne ap­si­sau­go­ti, o ap­sau­go­ti. Jas dė­vi­me tam, kad kvė­puo­da­mi, ko­sė­da­mi, čiau­dė­da­mi ne­ap­krės­tu­me ap­lin­ki­nių ir ne­už­terš­tu­me daik­tų, pa­vir­šių. Jei­gu kau­kė at­lie­ka šią funk­ci­ją, tai ir pui­ku. Da­bar apie dė­vin­tį­jį kau­kę. Jei­gu kau­kė tan­kaus sin­te­ti­nio au­di­nio, ma­žai pra­lai­di orui, ne­tin­ka­mai iš­for­muo­ta – du­si­me, po kau­ke kaup­sis drėg­mė ir ši­lu­ma – pui­ki ter­pė mik­ro­or­ga­niz­mams, il­giau dė­vint pra­dės skau­dė­ti gal­vą. Ži­no­ma, ide­a­liau­sia bū­tų vien­kar­ti­nės ap­sau­gi­nės kau­kės. Kau­kes rei­kia nau­do­ti to­se vie­to­se, kur yra žmo­nių (par­duo­tu­vės, po­li­kli­ni­kos, vie­ša­sis trans­por­tas ir kt.). Gam­to­je, lau­ke, jei­gu esa­te vie­ni, kau­kės ne­rei­ka­lin­gos. Na­muo­se taip pat. Ir ne­pa­mirš­ki­te vė­din­ti gy­ve­na­mų­jų pa­tal­pų ke­le­tą kar­tų per die­ną. Daž­niau drėg­na šluos­te pa­va­ly­ki­te pa­vir­šius. Vei­dą ir ran­kas plau­ki­te daž­nai. Dez­in­fek­ci­nius tir­pa­lus nau­do­ki­te tik su­grį­žę iš lau­ko. Na­muo­se ran­kas plau­ki­te ūkiš­ku mui­lu.

– Ka­dan­gi ap­link daug ne­ri­mo, įtam­pos, tai gal bū­tų ga­li­ma pa­bai­gai kaž­ką links­mes­nio – ar pa­si­tai­kė ko­kių si­tu­a­ci­jų, ku­rios Jus kaip vais­ti­nin­kę pra­links­mi­no – na, gal gir­dė­jo­te apie ko­kį ste­buk­lin­gą bū­dą nuo vi­ru­so pa­de­dan­tį, ar kaž­ko­kius dez­in­fek­ci­jos „me­to­dus“, ar šiaip ko­kį ku­rio­ziš­ką klau­si­mą gal te­ko vais­ti­nė­je iš­girs­ti?

– „Links­miau­sia“ in­for­ma­ci­ja ir gy­dy­mo me­to­dai pa­tei­kia­mi in­ter­ne­ti­niuo­se tin­kluo­se. Aš su­pran­tu, kad žmo­nėms ka­ran­ti­no są­ly­go­mis trūks­ta gy­vo ben­dra­vi­mo ir jis per­si­ke­lia į in­ter­ne­tą. Bet, mie­lie­ji, su­pras­ki­te, kad me­di­kai da­bar fron­te ir fo­ru­muo­se ne­da­ly­vau­ja. To­dėl „ma­no pa­žįs­ta­mo drau­go pus­bro­lio ben­dra­dar­bis, ku­ris tu­ri ab­so­liu­čiai tik­ros in­for­ma­ci­jos“ grei­čiau­siai yra toks pat nuo­bo­džiau­jan­tis sve­tai­nės lan­ky­to­jas. Kai pa­si­rin­ki­mas su­si­jęs su svei­ka­ta, tu­ri­me bū­ti ir la­bai at­sar­gūs, ir la­bai at­sa­kin­gi. Ar­tė­ja šven­tės. Su­ti­ki­me jas svei­ki, su švie­sio­mis min­ti­mis ir ti­kė­ji­mu, kad gy­ve­ni­mas grei­tai su­grįš į įpras­tą rit­mą.

Rekomenduojami video