FB nuotr./Vygando Pranskūno

Elektros kaina Baltijos šalyse praėjusią savaitę žymiai išaugo – regione kaina už megavatvalandę (MWh) perkopė 40 eurų ribą, rodo „Elektrum Lietuva“ ekspertų parengtas elektros rinkos barometras.

Kaip informuojama pranešime, praėjusią savaitę, palyginti su ankstesne, elektros kaina Lietuvoje ir Latvijoje išaugo 15 proc. ir siekė 44,15 euro už MWh abiejose šalyse, Estijoje – 18 proc. ir sudarė 42,35 euro už MWh. Tokie kainų pokyčiai užfiksuoti ir visose kitose „Nord Pool“ biržos prekybos zonose, kur elektros kaina minimu laikotarpiu pakilo 11 proc. ir sudarė 41,40 euro už MWh.

„Elektrum Lietuva“ ekspertų vertinimu, kainas nulėmė regione kiek atvėsę orai ir dėl to išaugusi paklausa. Taip pat prisidėjo ir pasistiebusios kuro bei taršos leidimų kainos. Lietuvoje ir Latvijoje elektros kaina augo sparčiau dėl sumenkusių perdavimo pajėgumų Baltarusijos-Lietuvos bei Baltarusijos-Karaliaučiaus jungtimis“, – teigiama pranešime.

Tuo metu vidutinis elektros suvartojimas gegužės 6-12 dienomis Baltijos šalyse išaugo 2 proc. ir siekė 497 gigavatvalandes (GWh). Lietuvoje ir Latvijoje rodiklis pakilo 3 proc. – atitinkamai iki 223 GWh ir 131 GWh, Estijoje – 1 proc. ir sudarė 143 GWh.

Praėjusią savaitę, palyginti su ankstesne, elektros energijos gamyba Baltijos šalyse sumenko 1 proc., iki 257 GWh. Lietuvoje rodiklis sumažėjo penktadaliu, iki 56 GWh, Latvijoje – 8 proc., iki 73 GWh. Estijoje gamyba išaugo 15 proc. ir siekė 128 GWh.

Per savaitę visos trys Baltijos šalys kartu pasigamino 52 proc. joms reikalingos elektros energijos. Lietuvoje pagaminta 25 proc., Latvijoje – 56 proc. ir Estijoje – 89 proc. šaliai reikalingos elektros.