Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Siūlo svarstyti, ar alkoholio įsigijimas tik banko kortele nėra perteklinė priemonė

Reikia svarstyti, ar siūlymas, kad už alkoholį pirkėjai galėtų atsiskaityti tik banko kortele, nebūtų perteklinė priemonė siekiant tikslų – juk taip valdžia vadino prekybininkų iniciatyvą iš visų pirkėjų reikalauti asmens dokumento. Taip LRT RADIJUI sako Prekybos įmonių asociacijos vykdantysis direktorius Laurynas Vilimas. Anot jo, atsiskaitymas už gėrimus tik kortele sukeltų nepatogumų žmonėms, įpratusiems prie grynųjų, o ypač blogai paveiktų kaimo parduotuves – didžioji dalis jų neturi tokios atsiskaitymo galimybės.

Kiekviena mintis ir iniciatyva turėtų būti svarstoma, sako L. Vilimas. Kaip teigia jis, svarbu, ar siūlymas, kad už alkoholį pirkėjai galėtų atsiskaityti tik banko kortele yra pateiktas premjero, ar bankininkų: „Tuomet būtų didelis priemonės tikslingumo skirtumas. Bet kokiu atveju, galima tai svarstyti, įvertinti pasekmes. Žmonėms reikėtų suprasti, kaip tai atrodytų praktiškai.“

Pasak L. Vilimo, ne tiek daug žmonių perka vien tik alkoholį ir vartoja jį nesąmoningai. „Didžioji dalis žmonių perka daug prekių, tarp jų – vieną vyno ar konjako butelį vakarienei, svečiams. Jei toks žmogus ateina į kasą ir yra įpratęs atsiskaitinėti už visas prekes grynaisiais, tai atsiskaitymas už vieną prekę tik kortele sukeltų nepatogumą, nepasitenkinimą ir pan.“, – aiškina pašnekovas.

L. Vilimo teigimu, galima prisiminti praėjusius metus: „Prekybininkai, siekdami gerų tikslų ir norėdami pasakyti, kad alkoholis – prekė, kurią reikia vartoti atsakingai, pradėjo reikalauti visų žmonių parodyti asmens dokumentą. Tuomet valdžia sakė, kad tai perteklinė priemonė. Ši priemonė taip pat turėtų būti vertinama tame pačiame kontekste – ar siekiant rezultatų ji nebūtų perteklinė.“

Paklaustas, kaip tai paveiktų kaimų parduotuves, L. Vilimas tikina, kad didžioji dalis jų neturi atsiskaitymo kortele galimybės. „Už kiekvieną prekę, kurią nusiperka asmuo ir atsiskaito banko kortele, prekybininkas sumoka bankui komisinį mokestį. Reikia tai suprasti. Pritaikius šią priemonę, vartotojai gali pajusti administracinę ir net finansinę naštą. Juk prekybininkai turės sukurti galimybę atsiskaityti kortele ir turės mokėti komisinį nuo visų nuperkamų prekių“, – sako pašnekovas.

Nacionalinės vartotojų teisių federacijos vadovė Alvita Armanavičienė tvirtina, kad vartotojas turi ne tik teises, bet ir pareigas: „Jis turi būti atsakingas, o ne vartoti viską, ką kažkas sugalvoja gaminti. Čia kalbame apie įteisintą narkotiką. Žmonės turi būti solidarūs, nes alkoholio daroma žala yra didelė.“

A. Armanavičienės teigimu, bankininkai suinteresuoti, kad žmonės kuo dažniau naudotųsi kortelėmis. „Šiandien vartotojai skundžiasi, kad turi daug kasos kvitų, kuriuos pameta, o vėliau, prireikus, neturi įrodymo, kad pirko. Galėtų būti taip, kad jei žmogus atsiskaito banko kortele, jis gali pamatyti elektroninį kvitą“, – svarsto ji.

Pašnekovės nuomone, vartotojus reikia mokyti pamatyti, kokius produktus jie pirko: „Laiko klausimas, kada bankai perdarys savo sistemas ir žmonės galės matyti ne tik galutinę užmokėtą sumą, bet ir detalią apskaitą. Ir jei prekė bus nekokybiška, jie galės tai įrodyti. Tokie elektroniniai kvitai būtų naudingi kalbant ne tik apie alkoholį ir tabaką.“

Rekomenduojami video