Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Socialinis verslas – mitai ir realybė

Socialinis verslas – tai verslas, kurio tikslas ne tik gauti pelno, bet ir spręsti aktualias socialines problemas. Šis veiklos modelis visuomenei vis dar mažai pažįstamas, o pati sąvoka neretai kelia abejonių. Tačiau socialinis verslas – puiki galimybė ne tik sukurti darbo vietą sau, bet ir daryti gera kitiems, prisidėti prie aktualių problemų sprendimo.

Į socialinių problemų sprendimą orientuotas verslas

Šiuo metu vis dažniau viešoje erdvėje randame informacijos apie socialinį verslą, kurio kūrimąsi bei plėtojimąsi aktyviai skatina Ūkio ministerija. Kas yra ši veikla, su kuria nemaža visuomenės dalis dar yra mažai pažįstama? Kokia socialinio verslo padėtis Kauno apskrityje?

Socialinis verslas – tai toks verslo modelis, kai naudojant rinkos priemones pelno siekimas susiejamas su socialinių problemų sprendimu. Tai veikla, kuri vyksta viešojo ir privataus sektoriaus partnerystės pagrindu, taikant socialines inovacijas. Pelnas, gaunamas iš šios veiklos, reinvestuojamas, panaudojamas į problemų sprendimą orientuotos veiklos plėtrai.

Kitaip tariant, klasikiniu socialinio verslo modeliu gali būti kad ir neformalaus ugdymo, popamokinio užimtumo veikla, orientuota į socialiai pažeidžiamose šeimose augančius vaikus. Taip pasiekiamas norimas rezultatas, jaunimui suteikiamos paslaugos, suteikiančios galimybę ateityje siekti kokybiško išsilavinimo bei mažinančios socialinę atskirtį. Kita socialinio verslo sritis gali būti dalies savivaldybių socialinės paramos funkcijų perdavimas partneriams.

Žengiami pirmieji žingsniai

Imtis socialinio verslo skatinamos ir ne tik privačios verslo struktūros, bet ir nevyriausybinės organizacijos, savo veikloje taikančios verslo modelius.

Europos Komisijos duomenimis, socialinės ekonomikos vaidmuo yra svarbus Europos Sąjungos ekonomikai – ji sudaro apie 10 proc. bendrojo vidaus produkto. Socialinės ekonomikos srityje  dirba daugiau kaip 11 mln. darbuotojų, t. y. 6 proc. dirbančių Europos Sąjungos gyventojų.

Mūsų šalyje socialinis verslas dar tik žengia pirmuosius žingsnius. Lietuvoje dar menkai pasitikima privačia iniciatyva, socialinis verslas yra mažai žinomas, trūksta gerosios praktikos pavyzdžių. Neretai žmonės socialinį verslą painioja su socialinių įmonių veikla, kurių tikslas – įdarbinant įstatymuose nurodytas tikslines grupes, skatinti šių žmonių grįžimą į darbo rinką, socialinę integraciją, mažinti atskirtį. Tokio modelio verslas galėtų būti vadinamas socialiniu, jeigu uždirbtas įmonės pelnas būtų toliau reinvestuojamas ir panaudotas šioms problemoms spręsti. Tačiau dabartinių socialinių įmonių atveju to nedaroma.

Socialinis verslas – vis populiaresnis

Socialinio verslo idėjos pasaulyje pradėjo plisti praėjusio šimtmečio pabaigoje ir kai kuriose šalyse jos yra itin populiarios. Šiandien kas ketvirta nauja bendrovė Europoje yra socialinis verslas.

Siekdama paskatinti socialinio verslo kūrimąsi, Ūkio ministerija yra numačiusi įgyvendinti konkrečias priemones, skirtas palankiai teisinei aplinkai, finansinei ir mokestinei paramos sistemai socialiniam verslui sukurti, taip pat socialinio verslo kultūrai skatinti ir žinomumui didinti. Šiuo metu vyksta Socialinio verslo įstatymo rengimo procesas, o apie socialinį verslą kalbama vis dažniau ir įvairesniais rakursais.

Ūkio ministerijai pavaldi VšĮ „Versli Lietuva“, kartu su projekto „Kurk Lietuvai“ ekspertais, jau surengė nemažai socialinio verslo plėtojimo renginių regionuose, taip pat parengė ir visuomenei pateikė socialinio verslo gidą – informaciją, kaip plėtoti socialinį verslą Lietuvoje, kokius kriterijus socialinis verslas turi atitikti pagal gerąją Europos Sąjungos socialinio verslo praktiką.

Daugiau informacijos apie socialinį verslą  ir aspektus, į kuriuos reikia atsižvelgti jį kuriant, rasite Ūkio ministerijos tinklalapyje www.ukmin.lrv.lt skiltyje „Socialinis verslas“.

 

Nerijus POVILAITIS

Rekomenduojami video