Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Šventinei nuotaikai svarbus ir akcentas

Didmiesčiuose sužibo viena už kitą įspūdingesnės išradingai papuoštos eglės – didžiųjų metų švenčių simboliai. O ką puošti savo namuose – nukirstą eglutę ar augančią vazone, o gal prie namų pasodintą? O gal užteks dirbtinės – nekris spygliai? Bet gal šventinei nuotaikai sukurti pakaktų eglės šakelės? Patarimais dalijosi UAB „Megaplantas“ marketingo vadovas Mantas Normantas.

Dirbtinę ar gyvą eglę?

„Megaplanto“ medelynas Genaičių kaime, Dauparų–Kvietinių seniūnijoje, specializuojasi auginti grunte didelius dekoratyvinius medžius ir krūmus viešosioms ir privačioms teritorijoms želdinti, todėl kalėdiniam laikotarpiui nesiruošia. Visgi savo klientams padeda rasti augalą, kuris būtų tikra švenčių puošmena.

UAB „Megaplantas“ marketingo vadovo M. Normanto nuomone, kokia eglutė gražiausia namuose – tai šeimos pasirinkimas. Vieniems patinka specialiai šventėms auginamos kirstinės eglės, kiti renkasi tik jos šakelę, kurią papuošia švenčių proga, treti nenori namuose prikritusių spyglių, todėl renkasi augalą vazone, tikėdamiesi, kad po švenčių jį pasodins lauke. O kai kas daugelį metų puošia tą pačią dirbtinę eglutę arba patys pasigamina šventinę kompoziciją. „Juk švenčių esmė – žmonėse, su kuriais jos sutinkamos, o eglutė – tik gražus šventinis akcentas. Taigi visi variantai geri“, – įsitikinęs M. Normantas.

Neapsigauti renkantis

Daugelis savo namus puošia vazonuose augintomis eglutėmis ar kėniais. Kaip juos išsirinkti? „Šventėms ruošiamos eglutės į vazonus turi būti pasodintos iš anksto, kad spėtų vazone įsišaknyti. Renkantis augalą vazone, reikia atkreipti dėmesį į jo šaknis, pasiteirauti, kada buvo ten pasodintas, – kalbėjo M. Normantas. – Esame girdėję, jog nesąžiningi tiekėjai susmaigsto nukirstas eglutes į vazonus ir parduoda klientams. Po švenčių jas tenka išmesti.“

Eglutės ar kėniai vazonuose turi privalumų: pasižymi intensyvesniu kvapu nei kirstinės, nemeta spyglių, bet augalus laikant kambario temperatūroje sužadinami vegetaciniai procesai. Eglės pasiruošia, o kėniai pradeda leisti naujus ūglius, kurie po švenčių iš karto išnešus į lauką nušąla. Dideli temperatūrų skirtumai augalui sukelia stresą, kurio jis dažnai neatlaiko, o jeigu išgyvena, gali skursti ir prasčiau augti.

Specialistas patarė, jog norint vėliau augalą iš vazono pasisodinti kieme, nereikia jo laikyti šiltai. „Esant šildomoms grindims būtinai pakelti aukščiau, po švenčių iš karto neišnešti į lauką, kur tvyro minusinė temperatūra. Svarbu eglutę laikyti vėsiai ir šviesiai, nepamiršti palaistyti, o pavasarį pasodinti į pasirinktą vietą, įvertinus, kiek ji užaugs per tam tikrą laiką, kad vėliau nereikėtų svarstyti, ką su ja daryti“, – dėstė M. Normantas.

Naujoviškų veislių spygliuočiai

M. Normanto teigimu, norintys savo sodyboje auginti spygliuotį – švenčių simbolį – paprastai renkasi kaukazinį kėnį (abies nordmanniana) dėl jo švelnių spyglių ir paties augalo dekoratyvumo. Taip pat gražus ir dekoratyvus korėjinis kėnis (abies koreana). „Medelyne taip pat turime ir paprastųjų eglių (picea abies) ir dygiųjų (sidabrinių) eglių (picea pungens), kurie papuoštų kiemą, o žiemą taptų šventiniu akcentu. Tačiau jos užauga gana didelės, formuoja paviršines šaknis ir nėra atsparios stipriam vėjui, todėl nepatartina sodinti miesto teritorijoje ar mažuose kiemuose, – kalbėjo M. Normantas. – Gyventojams siūlome specialiai išvestas ir lėtai augančių, kompaktiškų veislių spygliuočius, kaip antai serbinė eglė (picea omorika) ‘Nana’, dygiosios eglės (picea pungens) ‘Hoopsii’ arba ‘Fat Albert’ ir kitas.“ Beje, šių medelių kainos priklauso nuo jų aukščio ir kokybės – galima išsirinkti pagal poreikius ir finansines galimybes.

Virginija LAPIENĖ

Rekomenduojami video