Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ukmergės rajono paukštininkams – įtampa: Europoje plinta paukščių gripas

Europos šalyse – pavojingo paukščių gripo protrūkis. Tai kelia nerimą ir mūsų rajono paukštininkams, verčia juos būti budrius.

Didžiausi mūsų rajono paukštynai yra Zujuose ir Leonpolyje įsikūręs „Zujų paukštynas“, kuriame laikoma per 200 tūkst. vištų dedeklių, ūkininko Gedimino Varevičiaus laisvai laikomų vištų ūkis Dvarninių kaime (Šešuolių sen.) ir danų įmonės netoli Vidiškių, Radiškyje, esantis paukštynas.

Tačiau papildomų saugos priemonių vertėtų imtis ir visiems kitiems kaimo gyventojams, kurie laiko tik po kelias vištas, kalakutus, žąsis ar antis. Paukščių gripas – itin pavojinga liga, nešanti didelius ekonominius nuostolius.

UAB „Zujų paukštynas“ direktorius Mindaugas Antanaitis „Ukmergės žinioms“ sakė, jog paukštynas, siekdamas apsisaugoti nuo galimo paukščių gripo viruso, ėmėsi visų papildomų Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) rekomenduojamų saugumo priemonių.

Šiuo metu yra sustiprinta viso į teritoriją įvažiuojančio transporto kontrolė, taip pat yra taikoma didesnė įvažiuojančio ir išvažiuojančio transporto priemonių dezinfekcija.

Į paukštyną neįleidžiami jokie pašaliniai asmenys, maksimaliai ribojamas netgi darbuotojų įėjimas į patalpas, kuriose gyvena paukščiai. Ten, pasak direktoriaus, patenka tik tie, kam yra būtina, ir tik tada, kai būtina.

„Zujų paukštyno“ direktoriui nerimą kelia tik tai, jog į Lietuvą iš Lenkijos, kurioje prasidėjo paukščių gripas ir kur jis žaibiškai plinta, vis dar įvežami kiaušiniai.

VMVT Vilniaus departamento Ukmergės skyriaus vedėjas valstybinis veterinarijos inspektorius Ričardas Gleiznys „Ukmergės žinias“ patikino, jog paukštininkystės produkcija iš užkrėstų regionų į Ukmergės prekybos tinklus bei turgavietę nepatenka.

„Ukmergės prekybininkai neturi tiesioginių tiekėjų, visa produkcija, kurią jie gauna, yra iš didmeninių prekybos sandėlių, o ten ji yra griežtai kontroliuojama“, – sakė jis. Tačiau veterinarijos specialistas neatmetė tokios galimybės, jog kas nors gali šios produkcijos bandyti įvežti nelegaliai, todėl prekyvietėse bei turgavietėje šiuo metu yra sustiprinta kontrolė. „Keletą subjektų tikrinome, pažeidimų nenustatėme“, – sakė jis ir žadėjo sustiprintą kontrolę vykdyti ir toliau.

Neša didelius nuostolius

Valstybinis veterinarijos inspektorius sakė, jog ši liga žmogui nepavojinga, tačiau ji gali jam pridaryti labai didelių ekonominių nuostolių.

Užsikrėtę ja naminiai paukščiai nustoja lesti, gerti, sunkiai kvėpuoja, pamėlsta jų skiauterės, barzdelės, patinsta galvos ir kaklo audiniai, atsiranda kraujosruvos odoje ir gleivinėje, ir paukščiai gaišta.

Nugaišti gali visi iki vieno ūkyje laikomi naminiai paukščiai – gydymo nuo šios ligos nėra.

Apsisaugoti nuo jos galima tik griežtai laikantis biologinio saugumo priemonių. Todėl veterinarijos specialistas imtis jų ragina ne tik didžiuosius ūkius, bet ir pavienius ūkininkus.

„Šįmet žiema šilta, daugelyje kiemų vištos goglinėja lauke, tačiau rekomenduočiau jas uždaryti arba laikyti dengtuose aptvaruose. Taip pat pašarus joms reikėtų laikyti taip, kad jie būtų apsaugoti nuo laukinių paukščių, graužikų ir kitų gyvūnų, galinčių mechaniškai pernešti virusą.

Paukščius galima girdyti tik vandeniu iš vandentiekio ar šulinių, jokiu būdu negalima iš atvirų vandens telkinių. Namines žąsis ir antis reikia laikyti atskirai nuo kitų naminių paukščių“, – rekomendavo valstybinis veterinarijos specialistas. O pastebėjus, jog paukščiai nustojo dėti kiaušinius ar nebelesa, pasikeitė jų elgsena, nieko nelaukiant būtina kuo greičiau apie tai pranešti veterinarijos specialistams, nes delsiant bėdos galima prisidaryti ne tik sau, bet ir kaimynui.

Platina laukiniai paukščiai

Paukščių gripą, kaip teigia specialistas, platina laukiniai migruojantys paukščiai. Ypač vandens. O šįmet, nors jau – žiemos vidurys, ežerai ir tvenkiniai pilni ančių ir gulbių. Todėl, pasak R. Gleiznio, saugumo priemonių turi imtis ne tik naminių paukščių laikytojai, bet ir medžiotojai bei visi kiti, kas mėgsta klajoti po gamtą. Grįžus iš jos, pasak veterinaro, reikėtų pakeisti avalynę, drabužius, nes ir ant jų gali būti prilipęs užkratas.

Ypač reikėtų saugotis graužikų, kurie perneša ne tik šios, bet ir kitų ligų sukėlėjus.

Prasidėjo nuo Lenkijos

Paukščių gripas prasidėjo Lenkijoje, Lubartuvo apskrities (Rytų Lenkijos Liublino vaivadija) regione, taigi, ne taip toli nuo Lietuvos sienos.

Per keletą dienų jis žaibiškai išplito – Lenkijoje jau yra 11 paukščių gripo židinių.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) praneša, kad pavojinga užkrečiamoji paukščių liga pasiekė jau ir Rumuniją, Slovakiją bei Vengriją.

Jos duomenimis, paeitą trečiadienį ligos židinių  Lenkijoje buvo 11 ūkių ir 1 laukinėje faunoje, Slovakijoje – smulkiame ūkyje, kur paukščiai buvo laikomi savo reikmėms. Pirmasis Vengrijoje protrūkis pasireiškė komerciniame paukščių ūkyje.

Rekomenduojami video