V. Kuliešienė. Rimvydo ANČEREVIČIAUS nuotr.

Obuolių augintojai ir šiais metais išgyvena neramų pavasarį. Neramumui įtakos padarė ne tik neseniai iškritęs sniegas, bet ir naktimis besikartojančios šalnos. Verslinių sodų savininkams šiuo metu bemiegės naktys. Tenka sukti ratus soduose ir stebėti obelis bei kitus sodinukus, ar nenukentėjo nuo šalnų.

Lietuvos verslinių sodų asociacijos prezidentė Vitalija Kuliešienė pasakojo, kokia situacija yra ne tik Dembavos medelyne, bet ir kituose versliniuose soduose.

– Kokia situacija soduose, medelynuose šį pavasarį?

– Kol kas nebuvo didelių šalnų, didelių bėdų nėra. Šalnos naktimis siekė iki 4 laipsnių šalčio. Tačiau visai neaišku, kaip bus toliau. Stebime prognozes. Tikimės, kad nebus tokių šalnų, kokios buvo pernai – iki 7 laipsnių šalčio. Kita vertus, šalnos būna kiekvieną pavasarį, bet tokių, kokios šalnos buvo pernai – retai pasitaiko. Beje, per pavasarines šalnas prarandame iki 20 proc. derliaus. Tai yra normalu.

– Šią savaitę, gegužės 12-ąją, žemę nuklojo sniegas. Koks sniego poveikis obelims, kitiems vaismedžiams?

– Sniegas nėra pats blogiausias dalykas. Tik svarbu nepurtyti sniego nuo obelų šakų. Reikia leisti jam pačiam natūraliai nutirpti. Sniegas nušaldo iki dviejų procentų obelų žiedų. Kartais tenka per šalnas purkšti obelis vandeniu. Vanduo užšąla ir apsaugo žiedus – jie susitraukia, o atšilus orui vėl išsiskleidžia.

– Kokias apsaugines priemones naudoja verslinių sodų savininkai per pavasarines šalnas, kad apsaugotų sodus ir rudenį sulauktų gero derliaus?

– Priemonių yra įvairių. Ir laužus kūrena, ir vandeniu purškia. Šiuo metu lenkai bando naujas priemones. Po sodus važinėja su dujomis arba su dyzeliu užkurtomis krosnelėmis ir taip saugo augalus nuo šalnų. Tai brangi priemonė, mes kol kas jos nenaudojame. Be to, tai bandymas ir neaišku, ar jis pasiteisins. Šalnų metu sodų savininkai per naktis važinėja po sodus ir stebi vaismedžius, kaip juos paveikė šalnos. Koks bus derlius, paaiškės, kai pamatysime, kiek obelys užmezgė obuoliukų. Jei užmegztų obuoliukų bus daug, bus galima tikėtis gero derliaus – geresnio nei pernai.