Miesto centre esantį prekybos centrą „Iki“ juosia žydras mūras.

Biržų centre esantis prekybos centras „ IKI“ drąsiai gali vadintis senamiesčio sergėtojų ir miesto bandymų poligonu.

Kai susprogdinto senojo kino teatro vietoje kilo prekybos centras, tuometinis meras Regimantas Ramonas kalbėjo apie… vyriškus kostiumus. Esą jų biržiečiai galės nusipirkti savajame mieste iškilusiame prekybos megapolyje. Tuo laiku rajono vadovas bei architektas porino ir apie klinkerį. Esą šios solidžios medžiagos plytomis bus dengtas pačioje senamiesčio širdyje esančio prekybos rūmo fasadas.

Kostiumų anei klinkerio net nebuvo, o meras išvyko, Biržams palikęs keistokai geltona spalva dažytų plytų mūrą. Tas tam tikros konsistencijos išmatų turinio spalvą primenantis geltonis ilgainiui buvo prigesintas. Nurimo ir nustebusių žmonių aistros dėl savivaldybės požiūrio į elgesį su miestu.
O dabar – dar vienas iššūkis. Tai prekybos centrą „IKI“ juosiantis žydras mūras.

Kas ir prie ko derino?

„Sakykite, prie ko buvo derinama šita spalva? Kas davė leidimą šitaip išdažyti kultūros paveldo objekto teritoriją?“ – stebėjosi Biržuose gyvenanti šeima.
Spėliojimų buvo įvairių. Vienas menininkas svarstė, ar tokia spalva nėra lojalumo ką tik vykusioms „Baltic pride“ eitynėms išraiška. Verslininkas mąstė, ar šita pagrindinėje gatvėje sužibusi spalva nėra pasveikinimo ženklas prieš savaitgalį Biržuose vyksiančius renginius.

„Mėlyna simbolizuoja taiką, ramybę, stabilumą, pasitikėjimą, tiesą, patikimumą, konservatyvumą, žinias, galią, integralumą, saugumą, švarą, dangų, vandenį ir šaltį. Ji laikoma verslo spalva, nes perteikia patikimumą. Kinijoje mėlyna yra susijusi su nemirtingumu. Žydų tikėjime mėlyna simbolizuoja šventumą. Senovės Egipto faraonai vilkėdavo mėlynus drabužius saugodamiesi nuo blogio“, – rašoma bznstart. lt publikacijoje „Sėkmę traukiančios spalvos įmonės logotipui“.
Tačiau kai kurie biržiečiai verslininkai savo kailiu yra patyrę, kad mėlyną spalvą rinktis – ne kiekvieno nosiai.

Leidimo nereikia, tačiau laišką parašė

Kas į keliais lygiais saugomą miesto teritoriją „įleido“ žydrą spalvą, „Šiaurės rytai“ klausė savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriui vadovaujančios Loretos Munikienės.
„Jie neturi jokio leidimo. Neprašė, nes, tiesą sakant, tai sienelei dažyti leidimo ir nereikia, tačiau bent jau derinti dažymą, manau, kad reikėjo. Ypač sugalvojus tokią spalvą“, – paaiškino L. Munikienė. Pasak jos, šiuo klausimu vakar buvo išsiųstas laiškas prekybos centro statinius valdančiai įmonei UAB „Baltisches Haus“.

L. Munikiene akcentavo, kad iškabų spalvos derinimas yra privalomas, nes tą numato Reklamos įstatymas. Sykiu informavo, kad mėlyna spalva yra negalima regioninio parko teritorijoje. Kokiais atvejais ir kam daromos išlygos, su regioninio parko atstovais pasikalbėti nepavyko. Šiais klausimais kalbėti kompetentingas direktorius Kęstutis Baronas buvo išvykęs į Latviją ir telefonu kalbėtis negalėjo.

Alfreda Gudienė

Biržų krašto laikraštis „Šiaurės rytai“