Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Artėjant darbymečiui daug nežinomųjų

Trąšų, sėklos, atsarginių dalių ir kitų prekių tiekimas, žemės ūkio transporto techninė apžiūra, projektų įgyvendinimo ir galimi ES paramos sutrikimai – dėl šių ir kitų klausimų susirūpinę šalies žemdirbiai atakuoja tiekėjus ir valdžią.

Apsirūpina iš anksto

Ūkininkai jau pamažu juda į laukus, tręšia pasėlius, netrukus visu intensyvumu užvirs pavasario darbai. Paskelbus karantiną jie sunerimo, ar nenutrūks ūkyje reikalingų prekių ir paslaugų tiekimas. Stambesni ūkiai didesniais sėklos, trąšų, augalų apsaugai skirtų chemikalų kiekiais paprastai apsirūpina iš anksto. O smulkesnieji dažnai neturi galimybių laikyti daug tokių atsargų.

Šiaulių krašto ūkininkų sąjungos ir kooperatyvo „Šiaulių aruodas“ vadovas Raimundas Juknevičius patvirtino, kad kooperatyvui priklausantys grūdininkai dar pernai įsigijo trąšų, augalų apsaugos priemonių. „Tręšti galėsime. Masiško tręšimo dar nėra, bet kai kurie ūkininkai jau tręšia pasėlius kalio ir fosforo trąšomis, kiti skuba berti ir azotines trąšas. Kiekvienas javų augintojas turi savo strategiją. Augalų apsaugos produktai bus reikalingi vėlėliau, ir didesnius jų kiekius ūkininkai jau turi“, – sakė jis.

Dažnai kitaip elgiasi mažesnių ūkių savininkai. Jie paprastai neturi kur laikyti iš anksto įsigytų atsargų, todėl iš tiekėjų nusipirkę trąšų neretai važiuoja tiesiai į laukus. „Tokių ūkininkų gali būti nemažai, bet jų valdomas plotas nebus ženklus“, – teigė R.Juknevičius.

Šiaulių aruodo“ direktorius nesiėmė prognozuoti, kaip situacija plėtosis po savaitės kitos, ko pristigs ūkininkams ir ar bus kokių logistikos bei tiekimo sutrikimų.

Apimti nerimo

Biržų rajono ūkininkų sąjungos vadovas Tadas Micikevičius neslėpė, kad žemdirbiai, kaip ir kita visuomenės dalis, yra apimti nerimo. „Greitai prasidės intensyvūs pavasario darbai, dabar valomės ir beicuojamės sėklą. Vienas kitas pasėlius tręšia kalio ir fosforo trąšomis. Neramu, kaip pavyks surinkti darbuotojų komandą, ar nepristigsime reikalingų prekių ir pan. Atsarginių dalių galima užsisakyti nuotoliniu būdu, tačiau ilgiau užtruks, kol jas gausi. Dabar daug nežinomųjų“, – kalbėjo ūkininkas.

[caption id="attachment_103390" align="alignnone" width="300"]Tadas Micikevičius Tadas Micikevičius[/caption]

Grūdininkai nuolat seka, kokios tendencijos MATIF grūdų biržoje. Čia kainos smunka žemyn, tad džiugesio nėra ir dėl prognozuojamo gero derliaus. Be to, specialistai kalba, kad po šiltos žiemos gali būti daugiau kenkėjų ir ligų. Jei kils kokių tiekimo sutrikimų – bus nelengva su jais susidoroti.

Visko iš anksto nenusipirksi, nes nežinia, ko gali prireikti, kokie kenkėjai ar ligos gali pulti aktyviau. Jiems išplitus reikia greitai reaguoti, nes galima netekti daug derliaus. Taigi čia svarbus laikas. O jeigu dėl koronaviruso plitimo visiems reikės izoliuotis ir nebus galima laiku gauti reikiamų priemonių, gali stipriai nukentėti pasėliai“, – apie įvairius scenarijus svarstė Biržų rajono ūkininkas.

Užsakinėja atsargines dalis

Klaipėdos rajone kartu su broliu ekologiškai ūkininkaujantis Tomas Mockus dabar susirūpinęs dėl žemės ūkio technikos atsarginių dalių. „Anksčiau prireikus užvažiuoji į parduotuvę ir gauni tai, ko reikia, o dabar kaitiname telefoną. Užsisakinėjame daugiau, nes ilgiau užtrunka prekių pristatymas. Žiūrime į priekį ir ruošiamės, kad per pačią sėją nebūtų kokių kliūčių, nes per darbymetį svarbu greitai apsisukti“, – aiškino vyras ir pridūrė, kad tiekimo įmonės taikosi prie esamos situacijos, informuoja, kad užtruks ir pan.

Ūkininkas sakė, kad sėjos pradžiai turi savo ūkinės sėklos, tačiau jos nepakaks, reikės kiek nors pirkti ir laukti, kada atveš. „Dar yra laiko, laukai šlapi, bet kaimynai jau brazda, į laukus veža organines trąšas. Galintys įvažiuoti į laukus jau tręšia“, – teigė T.Mockus.

Pristinga smulkių prekių

Lietuvos ūkininkų sąjungos Ignalinos rajono skyriaus vadovė Marijona Lukaševičienė situaciją vertino ramiai, priminusi, kad žemdirbiai yra užgrūdinti stresų ir netikėtų situacijų. „Problemų yra, bet jos sprendžiamos. Užsakytos trąšos, chemikalai, statybinės medžiagos pristatomos į ūkius. Bet kuriuo atveju reikės dirbti žemę ir prižiūrėti pasėlius. Čia mažiau nuogąstavimų, nes mažiau kontaktų ir grėsmių, vienas žmogus išvažiavo į laukus ir dirba“, – komentavo ūkininkė.

Pasak jos, didesnės įmonės turi interneto linijas, prekių galima užsisakyti nuotoliniu būdu. Tačiau ūkininkams reikia įvairių smulkių daiktų, kuriuos paprastai išsirenka mažesnėse parduotuvėse. „Vyrai nori pačiupinėti varžtus ar kitas smulkias prekes, kad įsitikintų, ar tinka. Bet dabar tokios parduotuvės uždarytos. Gal karantinas pasitrauks, o gal bus leista prekiauti laikantis saugių atstumų“, – svarstė M.Lukaševičienė.

Rūpi techninė apžiūra

Ūkininkai yra susirūpinę dėl žemės ūkio transporto priemonių techninės apžiūros, kurią sustabdė savivaldybės. O be patikros dokumentų negalima riedėti į kelius. „Balandį paprastai būdavo atliekamas technikos patikrinimas. Parašėm raštus, kad į tai atkreiptų dėmesį ir kad pratęstų techninės patikros dokumentų galiojimo terminą iki kol pasibaigs karantinas, ir ūkininkai galės atlikti techninę apžiūrą“, – dar vieną problemą įvardijo M.Lukaševičienė.

Ji tvirtino, kad keičiasi tiekėjų elgsena – jie prašo iš anksto apmokėti sąskaitas, tik tada veža reikalingas prekes. „Ūkininkai skambino ir pasakojo, kad įmonės pradeda taip prekiauti, matyt, yra visokių nuogąstavimų. Gal su augalininkais dar kitaip, bet į gyvulininkystės ūkius reikiamus priedus veža tik apmokėjus“, – situaciją komentavo ūkininkų organizacijos atstovė.

M.Lukaševičienė užsiminė, kad ūkininkai prisideda prie įsteigto paramos fondo, skirto pagalbai kovojant su virusu. „Visada esame atviri vietos bendruomenėms, dabar prisidedame prie šio fondo, gal bus įsigyta daugiau kaukių ir kitų reikalingų daiktų“, – kolegas prisidėti ragino ūkininkė.

Patikros paralyžiuotos

Ūkininkai yra sunerimę ir dėl investicinių projektų vykdymo. R.Juknevičius sakė, kad su tuo susiduria jo vadovaujamas kooperatyvas. „Įgyvendiname investicinį projektą. Kooperatyvas dar gruodį pateikė mokėjimo prašymą. Kadangi projektas didelės apimties, daug dokumentų – patikra užtruko. Dabar kitas etapas – patikra vietoje, o tai jau tiesioginis kontaktas. Darbas šiuo metu paralyžiuotas. Jeigu ilgesnį laiką užstrigs apie 2,4 mln. eurų paramos, turėsime problemų dėl apyvartinių lėšų“, – aiškino kooperatyvo vadovas.

Žemės ūkio ministras Andrius Palionis tvirtino, kad šios problemos yra sprendžiamos. Nacionalinei mokėjimo agentūrai prie Žemės ūkio ministerijos pavesta peržiūrėti teisės aktus, reglamentuojančius paramos administravimą, ir identifikavus procesus, kuriems įgyvendinti gali kilti sunkumų, inicijuoti teisės aktų pakeitimą.

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) skelbė, kad yra komunikuojama su Europos Komisija ir kitų valstybių narių atstovais, aiškinamasi dėl galimų esamos situacijos sušvelninimo scenarijų, svarstomi ES paramos administravimo palengvinimai bei visos galimos paramos teikimo galimybės.

Pirmadienį (kovo 23 d.) organizuojama ES žemės ūkio ministrų vaizdo konferencija, kurios metu ketinama aptarti aktualiausius klausimus bei priimti neatidėliotinus sprendimus. Pagrindinė tema, žinoma, galimas COVID-19 viruso poveikis žemės ūkio sektoriui.

Neeilinė padėtis turės įtakos ir paraiškoms – bus ilginami visų paraiškų ES paramai gauti pateikimo terminai. Ūkininkai raginami paraiškas teikti per kurjerį arba registruotu paštu.

Tiekimo nenutraukė

Rimas Norvilas,

Lytagros“ komercijos direktorius

Po kelių dienų ar savaičių situacija gali greitai keistis, o šiai dienai prekybos taškai uždaryti, bet prekyba vyksta nuotoliniu būdu, užsakymai priimami telefonu ar elektroniniu paštu. Kitaip tariant, visiškai eliminuojamas kontaktas tarp žmonių.

Kitas dalykas – serviso tarnybos darbas, čia neišvengiamas važiavimas pas klientus. Tokiu atveju griežtai imamės visų apsaugos priemonių – kaukės, pirštinės, dezinfekcinis skystis, rankų plovimas, atstumas tarp žmonių. Jeigu reikia, techniką atsivežame į remonto dirbtuves, bet ir tokiu atveju griežtai laikomės apsaugos priemonių.

Paskelbus karantiną nuo pat pirmadienio netilo telefonai, žmonės teiravosi, kaip čia bus. Jeigu augalų nepamaitinsime ir neprižiūrėsime, nebus derliaus, o gyvulininkystės ūkiuose darbai nesustoja. Taigi dirbame, bet viską griežtai kontroliuodami. Dabar svarbiausia – mūsų visų sveikata.

Atstovaujame stambiems pasaulio gamintojams, niekas iš jų tiekimo nenutraukė. Italija buvo šiek tiek apribojusi tiekimą, šioje šalyje yra vienas iš „New Holland“ sandėlių, bet kompanija šias problemas sprendžia prekes nukreipdama į kitų šalių sandėlius. Aišku, gali būti logistikos trukdžių, jaučiame, kad greitosios siuntos apkrautos, bet prekyba vyksta, nestoja.

Darbas sklandus

Sigitas Rymko,Linas Agro“ pardavimų vadovas

Šiai dienai visos grandys dirba sklandžiai, nuolat palaikome ryšį su partneriais, bendraujame tarpusavyje – tikras komandinis darbas. Laikomės visų nurodymų, nekontaktuojame, technologijos tai leidžia.

Susitikti su ūkininkais negalime, bet guodžia tai, kad dar nėra pats sezono pikas. Dar šąla ir laukuose šlapia, tad aktyviai nesiveržiama į laukus. Kol kas nėra problemų nei dėl prekių tiekimo, nei dėl jų pristatymo ūkininkams. Kol kas nėra ir nuogąstavimų, kad ko nors negausime ar neturėsime. Aišku, situacija gali keistis. Matome, kad pasienyje stringa transportas. Tai atsiliepia visiems.

Darbas nuotoliniu būdu – geras sprendimas, bet netrukus laukuose reikės apžiūrinėti pasėlius. Bet tai atlikti galima nesibūriuojant ir rekomendacijas teikti telefonu. Palyginti su sritimis, kur daugiau kontaktų, žemės ūkyje šiuo atžvilgiu iššūkių gali būti mažiau.

 
Rekomenduojami video