K. Balandis savo moderniame karvių ūkyje. Gedimino Nemunaičio nuotr.

Ukmergės rajone esanti ūkininko Kęstučio Balandžio karvių ferma, galima drąsiai sakyti, – viena moderniausių Lietuvoje. Melžėjus šiame ūkyje pakeitė robotai, tad didžiulę fermą prižiūri vos keli žmonės.

Pivonijos seniūnijos Vaiteliškių kaime esantis 30-mečio ūkininko K. Balandžio ekologinis pieno ūkis itin moderniu tapo prieš metus. Jis buvo modernizuotas pasinaudojus ES parama.

Dabar čia auginama apie 100 melžiamų karvių. Pasak ūkininko, galimybės yra dar didesnės, nes  ferma yra 160 vietų.

Ūkininkas pasakoja, kad per dieną iš bandos primelžiama po pusantros tonos pieno. Šis darbas čia atliekamas robotizuotai.

Prie roboto gyvuliai ateina patys. Juos suvilioja pašarai.

Robotas pagal daviklius žino, kelintą kartą kuri karvutė prie jo atėjo. Jei ateina per dažnai – nemelžia. Kai kurios ateina ir 10 kartų.

Robotas pats taip pat ir apiplauna tešmenis. Pienas iš karto šaldomas, sistema plaunama.

Maitinami subalansuotais ekologiškais pašarais, prižiūrimi juos melžiančių, sveikata besirūpinančių ir švarą palaikančių robotų, galvijai tvarte gyvena ištisą metų ciklą.

Atskirame „vaikų darželyje“ auginami veršeliai.

K.Balandis mano, kad labai plėtoti ūkį nėra itin perspektyvu. Tačiau kiek didesnę nei dabar bandą planuoja.

Į modernią fermą investuota 800 000 eurų. Maždaug pusės šios sumos – ES fondų parama.

Didžiulėje fermoje šiuo metu dirba vos keli samdomi žmonės.

K.Balandis pasakojo, kad ekologiškas pienas yra gerokai brangesnis už įprastą. Jį šiuo metu superka Lietuvos perdirbėjai. Nesutariant dėl kainų ūkininkas rudenį svarstė galimybę pieną eksportuoti.

Tačiau vėliau vis dėl to sutarė su vietiniais žaliavos supirkėjais.

Moderniai prižiūrimai karvių bandai didžioji dalis pašarų užauginami vietiniame ūkyje – dirba 350 hektarų žemės, tad kombinuotųjų parašų daug pirkti nereikia.

Kaip daugelis jaunų ūkininkų K. Balandis tęsia šeimos tradicijas – plėtoja tėvų ūkį.

Paveldėjęs iš tėvo 12 hektarų žemės, pasinaudojo parama, įsigijo traktorių ir užsiėmė ekologine augalininkyste.

Tačiau ūkyje buvo senos technologijos, tad tvirtina tam tikru laiku buvo prieita prie klausimo: ar viską baigti ir išsiparduoti, ar modernizuotis. Pasirinko antrąjį variantą ir panašu, kad neklydo.

K.Balandis pats yra baigęs Aleksandro Stulginskio universiteto Miškų ir ekologijos fakultetą. Žmona Monika – bendramokslė, agroekologijos tema yra apsigynusi ir magistrinį darbą

Drauge dirbančiai porai ši veiklos sritis yra labai įdomi.

Pašnekovas pasakojo, kad jo, kaip ir kiekviename kitame moderniame, ūkyje be mokslo žinių apseiti būtų neįmanoma. Karvių fermoje yra ir mikrolaborotorija, kurioje atliekami pieno baltymų, riebalų ir laktozės tyrimai.

Už ūkio modernizavimą K. Balandis yra įvertintas „Metų ūkio nominacija“ bei padėkos raštais.