Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Vaisių ir daržovių augintojai kainų nediktuoja

Nors vaisių ir daržovių aruoduose mažėja, o ir jų kokybė prastėja, produkcijos kaina išlieka bemaž nepakitusi. Obuolių augintojai teigia, kad vaisių kainos keliais centais išaugo, o štai daržovininkai to nepastebi.

Išaugo poreikis

Šiais metais UAB Aukštikalnių sodai sulaukė menkesnio derliaus. Į saugyklas sudėta apie 100 tonų mažiau obuolių nei įprastais metais. Bendrovės direktorius Arvydas Paškevičius pasakojo, kad obuolių kokybė skynimo laikotarpiu buvo gera, tačiau skinami jie buvo nepalankiomis sąlygomis, į saugyklas pateko šlapi. Dėl šios priežasties obuolių sugedimo procentas yra šiek tiek didesnis nei ankstesniais metais.

A.Paškevičius teigė, kad bendrovėje obuoliai auginami pagal nacionalinės žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemą. Prieš nuėmimą jie nepurškiami nuo puvinių ir rauplių, todėl sandėliuojant natūraliai netenkama 5–6 proc. obuolių derliaus.

Aukštikalnių sodų direktorius planuoja šiais metais prekybą obuoliais baigti kovo pradžioje. „Tai antras kartas per kelis dešimtmečius, kai taip anksti baigsime prekiauti obuoliais, vaisių paklausa labai didelė“, – tikino pašnekovas. Jispasakojo, kad obuolių poreikis itin išaugo sausio vasario mėnesiais, per mėnesį parduodamas ankstesnių metų dviejų mėnesių obuolių kiekis. Bendrovė obuolius taip pat tiekia vaikų ugdymo įstaigoms; jos šiais metais užsisakė gerokai didesnį kiekį vaisių, kurie bus tiekiami iki balandžio mėnesio. A.Paškevičius prisiminė, kad, pavyzdžiui, prieš trejus metus paskutiniai obuoliai iš saugyklų į didžiuosius prekybos tinklus buvo išgabenti gegužės 25 dieną.

Kalbėdamas apie obuolių kainą A.Paškevičius pabrėžė, kad ji šiais metais yra šiek tiek aukštesnė, nes ir lenkiški obuoliai brangesni. „Lietuviški obuoliai gana gerai parduodami. Vienus augintojus supirkimo kainos tenkina, kitų – ne“, – pridūrė pašnekovas.

Norėtų parduoti brangiau

UAB „Naradava“ obuolius vartotojams tieks iki gegužės. Aloyzo Grigaliaus, bendrovės direktoriaus, teigimu, šie metai jiems, kaip daugeliui ūkininkų, buvo prasti: derlius nuimtas vėlai, į saugyklas pateko nemažai šlapių obuolių. Net ir dabar rūšiuojant obuolius kai kurie jų nėra išdžiūvę. „Jei obuolyje yra nors menkas plyšelis per kurį gali patekti vanduo, vaisius pradės gesti. Nors obuolių gedimo procento neskaičiavome, jis tikrai didelis“, – aiškino pašnekovas. Jis pabrėžė, kad praėjusių metų derliaus obuoliai, palyginti su ankstesnių sezonų, buvo daug didesni, o tai turi įtakos kokybės rodikliams: dideli obuoliai saugyklose visada išsilaiko prasčiau nei maži, todėl nemenka dalis obuolių tinkami tik perdirbti.

„Naradavos“ soduose praėjusiais metais subrendo perpus mažiau obuolių nei ankstesniais metais. Obuolių supirkimo kainos, anot A.Grigaliaus, augintojus tenkintų, jei valstybei reikėtų mokėti mažesnį pridėtinės vertės mokestį (PVM). „Mes valstybei mokame 21 proc. PVM. Pavyzdžiui, nuo 0,50 euro valstybei atiduodame 0,105 euro. O kiek lieka augintojui? Nors šį klausimą keliame, tačiau kol kas naujoji Vyriausybė nesiryžta to spręsti“, – tikino „Naradavos“ vadovas, ir priminė, kad kaimynės Latvija ir Lenkija savo PVM jau sumažinusios. „Nejaugi kitos šalys mažiau supranta? Ekonomistams aišku, kad jei vartojimas padidėtų, pinigai sugrįžtų kitais keliais“, – svarstė A.Grigalius.

Jonas Janišius, AB Ažuožerių sodai vadovas, teigė, kad augintojai pageidautų didesnių obuolių supirkimo kainų. Anot jo, vaisių augintojus tenkintų 0,60 euro už kg kaina. Bendrovė Ažuožerių sodai obuolių vartotojams žada tiekti iki gegužės mėnesio. Saugyklose derlius laikosi gana gerai, nors drauge pastebima, kad daugiau obuolių yra sugedusių.

Daržovių kainos nekinta

Jaunas Vilniaus rajono ūkininkas Ježis Gvozdovičius, išauginęs nedidelį kiekį daržovių, džiaugėsi jas realizavęs rudenį. „Viena vertus, gerai, kad daržovių nelaikau iki pavasario, nes neturiu saugyklų. Kita vertus, daržovėmis aprūpinu nedidelę rinką; nei į parduotuves, nei į didžiuosius prekybos tinklus jų negaliu tiekti, kadangi prekybininkai jų nori gauti ištisus metus“, – kalbėjo ūkininkas.

J.Gvozdovičius pažymėjo, kad jo kolegos šiais metais turi daugiau rūpesčių dėl produkcijos kokybės, daržovės pūva. Net ir moderniausiose saugyklose jų kokybė prastėja, juk daržovės buvo nuimtos tiesiai iš balų.

Dėl daržovių kokybės nerimauja ir Ukmergės rajono ūkininkas Ramūnas Skapas. Nors šiuo metu saugyklose daržovės laikosi neblogai, tačiau pavasarį situacija gali pasikeisti. Pašnekovo manymu, jo išaugintų daržovių kokybė yra gera ir jos laikosi geriau, nes nėra pertręštos. „Vėliau nuimtą derlių buvo rizikinga laikyti iki pavasario, todėl jis buvo realizuotas pirmiausia ir pačiomis žemiausiomis kainomis“, – pasakojo ūkininkas. Palankiau daržoves laikyti kai lauke šalta, nes išsiverčiama be papildomų šaldymo įrangos sąnaudų. R.Skapas, bulves, morkas ir svogūnus parduodantis turgavietėje, pažymėjo, kad kainos po Naujųjų nepakito, išliko tokios pačios, kaip ir rudenį. Daržovių yra daug, o pirkėjų mažai, todėl mažai tikėtina, kad pavasarį kainos augs.

Ramūnas Skapas

Apie tai, kad kainos nekinta kelerius metus kalbėjo ir Radviliškio rajono ūkininkas Zenonas Rožėnas. Jis teigė, kad daržovių kaina eurais nesiskiria nuo kainų litais. Jei kopūstų kilogramas litais kainavo 0,30 lito, tai dabar kainuoja – 0,09– 0,10 euro. Z.Rožėnas tikino, kad jo daržovių kokybė nėra prastesnė nei ankstesniais metais, nes jų krašte buvo mažai lietaus.

Supirkimo kainų tikėjosi didesnių

Darius Kviklys , Lietuvos verslinių sodų asociacijos vadovas

Obuolių augintojai bijojo, kad dėl gausaus lietaus ir prastų skynimo sąlygų obuoliai laikysis prasčiau, tačiau nuogąstavimai nepasitvirtino. Gerose saugyklose, į kurias obuoliai buvo sudėti laiku, jie laikosi gerai. Tačiau tose saugyklose, kuriose nėra idealių sąlygų ir gero vėdinimo, dėl didelės drėgmės skynimo metu atsiranda puviniai, tačiau ne masiškai. Asociacijos nariai lankėsi šiaurės Lietuvos augintojų ūkiuose ir jokių problemų nepastebėjo, vaisių kokybė niekuo nesiskiria nuo ankstesnių metų. Augintojams obuolių supirkimo kaina kaip visada per maža, nors dabar ji keliais procentais didesnė nei praėjusiais metais. Kokia kaina augintojai realizuoja savo produkciją? Tai yra kiekvieno ūkio ir prekybininko susitarimas. Ji gali siekti nuo 40 iki 70 euro centų, priklausomai nuo obuolių rūšies, supakavimo ir pan. Sodininkai tikėjosi, kad šiais metais obuolių supirkimo kainos bus didesnės.

Problemos dėl kokybės

Martynas-Laukaitis

Martynas Laukaitis, Lietuvos daržovių augintojų asociacijos valdybos pirmininkas

Perteklinis lietus didžiajai daliai daržovių augintojų sukėlė problemų dėl kokybės. Ypač tiems, kurie produkciją laiko seno tipo sandėliuose ir neturi galimybių laiku išdžiovinti daržovių. Tačiau nors daržovių pasiūla yra šiek tiek mažesnė, jų kaina nekyla, o patys augintojai negali jos reguliuoti. Kokia kaina daržovių augintojams pavyksta parduoti savo gėrybes, priklauso individualiai nuo kiekvieno ūkio.

Clipboard01

 

Rekomenduojami video