FB nuotr.

Skaitant ir žiūrint, kaip dideli ir įtakingi dėdės bei tetos, berniukai ir mergaitės skaito tulpių ir narcizų paštus, bando vienas kitą iššifruoti paviešintoje Valstybės saugumo departamento (VSD) pažymoje – kai kas atrodo daugiau komiška, negu dramatiška.

VSD daug metų intensyviai sekė verslininkus, žurnalistus, politikus (su imunitetais ir be jų). Visi perspėjimai apie sekimo, pasiklausymo mastus, ne kartą aprašytos schemos kaip tie nematomojo fronto kariai teisiškai apiformindavo (turėjo kišeninius teisėjus, o kitus mulikino ir t.t.) – perniek. Niekam nesopėjo galvos dėl privatumo ir to, kad visa ši velniava yra tobulas šantažo ir destrukcijos įrankis.

Kažkaip labai įdomu – jei visa ši pažyma sukurpta metodišku sekimu, vykdytu dar nuo amžiaus pradžios, tai kokias konkrečias bylas tiriant atlikti visi šie operatyviniai veiksmai? Kokia kriminalinė veikla buvo užkardyta, tiriama ir kas ištirta? „Valstybės užvaldymas” nėra teisinė sąvoka, o tai, kad verslo grupuotės siekia daryti įtaką yra aišku ir be šios pažymos, ir be specialaus sekimo. Kiek bylų bus iškelta ir pasieks teismą dėka būtent šioje pažymoje pateiktos informacijos? Spėju, kad ne kažkiek, nes ir paviešinimo tikslai yra politiniai, o ne teisiniai.

Juk vienas „Maximos“ šulų Žilvinas Marcinkevičius MG Baltic vadovą dar prieš daugiau nei dešimtmetį yra televizijos eteryje išvadinęs galimai Rusijai dirbančiu oligarchu ir visokiu ten šešėliniu veikėju (tiksliai nepamenu).  Tada griaudėjo pirmas VSD veiklos tyrimas ir eteriuose riaumojo LEO.LT afera. Nors Ž. Marcinkevičius tvirtai patvirtino atsakąs už savo žodžius – tada Mockaus niekas nesusekė ir nieko jam nebuvo. Bet nereiškia, kad nesekė.

Tame ir reikalas – kai ilgai, nuolat seki, stebi ir užsirašinėji – visada surasi jei ne kriminalo, tai bent ko nors nelabai malonaus akiai. Net prezidentė Dalia Grybauskaitė pastaruoju metu pajuto ką reiškia privatumo vertybė.

„2011 m. baigta vykdyti ir įtvirtinta VSD struktūrinė pertvarka iš esmės panaikino 2006 m. ir 2009 m. parlamentinių VSD veiklos tyrimų išvadose nurodytų Departamento veiklos trūkumų prielaidas, kurias didžiąja dalimi lėmė neapibrėžta VSD vieta institucinėje valstybės sąrangoje,“ – rašoma dar 2011 metų VSD veiklos ataskaitoje.

Išties, nuo tų metų vasario 1 dienos VSD juridiškai nebeatlieka ikiteisminio tyrimo funkcijos. Ir teisingai. O kam? Yra daug įdomesnės veiklos, kur nereikia nieko įrodinėti, terliotis su kokiais advokatais. Kompromatai seife yra efektyviau, nei susprogstančios garsios bylos. Ką ten kalbėt – kontora net Eglės Kusaitės tarptautinio terorizmo mama nesugebėjo įrodyti esant. Na ir tuščia jos. Vakdžios dalybos yra pelningesnis reikalas. Šiandien kaukės nulėkė šalin – apie ką daug metų kalbėta ir kas buvo laikoma sąmokslo teorija – tiesioginis „žvalgų bendruomenės“ dalyvavimas politiniame procese yra galutinai nusistovėjusi ir dabar jau vieša praktika. Keitėsi valdžios – prezidentai, premjerai, teismai, o medžiaga tik kaupėsi. Juk tegul visi seka visus – jei nieko blogo nedarai – ko bijoti ar ne? Vis dar taip manote? Na o dar keista, kad tiesiogiai VSD aptarnaujamos personos – prezidentai Valdas Adamkus ir D. Grybauskitė (Rolandą Paksą ir Artūrą Paulauską palieku nuošaly dėl žinomų aplinkybių) arba buvo neinformuojami iki galo arba beveik nusikalstamai – tegul ir politine prasme – nieko nesiėmė. Ir tik dabar, po to, kai buvo apšviestas jos elektroninis tuplių darželis, šalies vadovė sulaukė, o gal išsireikalavo VSD pagalbos? Kuo toliau, tuo smagiau.