Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Blynai ir blyneliai

Liaudies išmintis sako: nežiūrėk keptuvės juodumo, bet blyno gardumo. Dabartinės šeimininkės pridėtų: skaniausi blynai iškepami ketaus ar kitose storadugnėse keptuvėse, o plonu dugnu tinka tik lietiniams. Šios dienos patarimai padės pasiruošti Užgavėnėms, mat tikėta, kad jei per Užgavėnes gerai ir sočiai valgysi, būsi sotus ir stiprus visus metus.

Reabilituoja taukus

Užgavėnių tradicijas iš žemaičių perėmė kiti Lietuvos regionai, todėl apie blynus pakalbinome tikrą žemaitę, Skuodo muziejaus istorikę, Luknės kaimo gyventoją, Joaną Šleinienę.

Per Užgavėnes žemaičiai valgo įvairius blynus: paraugintus su mielėmis, paprastus miltinius ir žemaičių blynus.

Į mielinius įmušama kiaušinių, įpilama pieno, miltų ir, be abejo, mielių. Tešla pakildinama ir kepami stori blynai. „Jie patraukdavo daugiau taukų, bet niekas į tai nekreipdavo dėmesio. Paprasti blynai irgi kepami iš miltų, kiaušinių ir būtinai pilama pieno“, – sakė Joana. Tikriems žemaičių blynams bulves geriausiai išvirti su lupenomis. Bulvės malamos senovine mėsmale, kuri tvirtinama prie stalo. Paskui įmušamas kiaušinis, paminkoma rankomis. Pašnekovė perspėjo –  krakmolo beriama labai nedaug ir tik tada, jei matoma, kad masė nesulimpa, mat tai priklauso ir nuo bulvių veislės. Jei blynai ruošiami iš košės, tai reikia dėti daugiau kiaušinių, krakmolo. Įdaras ruošiamas iš lašinukų arba šoninės – kepinami spirgai. „Gali būti ir malta mėsa su svogūnais ar kitais prieskoniais. Anksčiau vietoje prieskonių dėdavome pipirų, geriausiai karčiųjų. Su įdaru suformuoti blynai būdavo kepami kiaulienos taukuose, tačiau pasikeitė laikai – ėmėme kepti aliejuje. Dabar vėl grįžtama prie kepimo taukuose, nes gydytojai juos reabilituoja. Jeigu kepame šeimai, tai naudojame lydytą sviestą.  Padažą (pas mus vadina mirkalu) ruošiame iš miltų ir pieno (arba grietinės)“, – apie sočius žemaičių blynus kalbėjo istorikė.

Čirviniai blynai (širdelės)

Reikės: 2 stiklinių miltų, 2 kiaušinių, 2 šaukštų sviesto, stiklinės pieno arba grietinėlės, trupučio vanilinio cukraus, druskos.

Gaminimas. Sviestas gerai ištrinamas, sumušama po trynį, suberiama druska ir sukama. Sukant pamažu supilamas pienas ar grietinėlė, suberiami miltai ir prieskoniai. Prieš kepant supilami išplakti baltymai ir atsargiai sumaišoma. Įkaitinta vaflinė keptuvė patepama riebalais, įpilama tešlos, keptuvė uždaroma ir kepama iš abiejų pusių. Kad blynai būtų traškūs, išimtus iš keptuvės reikia sudėti viena eile į skardą ir padžiovinti orkaitėje.

Plikyti blynai

Reikės: 1,5 stiklinės miltų, stiklinės pieno, 2 šaukštų sviesto, 3–4 kiaušinių, 3–4 šaukštų miltinio cukraus, trupučio druskos, tarkuoto apelsino žievelės, riebalų kepimui.

Gaminimas. Pienas su sviestu užvirinamas ir suberiami miltai. Į nuolat maišomą masę sudedami kiaušinių tryniai, išsukti su cukrumi, suberiama druska, tarkuota apelsino žievelė, sudedami išplakti baltymai. Blynai kepami gerai įkaitintuose riebaluose.

Avižinių dribsnių blyneliai

Reikės: 2 stiklinių dribsnių, 2 stiklinių pieno arba vandens, 1–2 kiaušinių, 2–3 šaukštų kvietinių miltų, druskos, riebalų kepimui.

Gaminimas. Dribsniai užpilami vandeniu ir porai valandų paliekami, kad išbrinktų. Tada įmušami kiaušiniai, suberiami miltai, pasūdoma, išmaišoma ir kepami blyneliai. Valgoma su grietine.

Rekomenduojami video