Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kodėl mums taip svarbu grožis?

„Karantino metu buvo uždaryti grožio salonai, kirpyklos. Dabar juose eilės mėnesiui į priekį. Kodėl mums taip svarbu gražiai atrodyti? Ar išvaizda lemia santykių darną?“, –  klausia Daiva K. iš Kavarsko.

Atsako Kazimiero Simonavičiaus universiteto profesorius, dr. Gediminas Navaitis.

„Grožis, – teigia ispanų rašytojas Migelis de Servantesas, – apdovanotas galia guosti širdis.“ Gal todėl ne vienoje pasakoje gražuolės paguosta pabaisa virsta princu. Pasikartojantis pasakų siužetas – gražuolė susižavi pabaisos nuoširdumu bei gerumu ir jį pamilsta. Regis, pamilę vienas kitą jie galėtų džiaugtis laime ir nekreipti dėmesio į kai kuriuos jo fizinius trūkumus. Bet džiaugsmą visada sustiprina ir netikėtos (o gal dėsningos?) pabaisos išvaizdos permainos – jis pavirsta patraukliu vaikinu.

Kodėl pasakų herojai pagal išvaizdą turi tapti lygiaverčiais arba, kalbant moksliškiau, kodėl laimingoje poroje sutuoktinių išvaizda turi būti homogeniška (neturinti sandaros skirtumų)?

Psichologas Hansas Eysenckas pabandė išsiaiškinti, ar santuoka yra lygiavertė vienodai patrauklių vyrų ir moterų sąjunga?

Pirmasis eksperimentas. Studentų grupės vertino bendraamžių poras. Vaikinai vertino merginų išvaizdą, merginos – vaikinų. Vertino balais nuo 0 iki 10. Susumavus rezultatus paaiškėjo, kad aštuoniose iš dešimties porų vaikinas ir mergina gavo tokį patį balą. Be to, kuo artimesnis buvo vertinamųjų balas, tuo laimingesni jie atrodė ir tuo atviriau reiškė juos siejančius romantiškus jausmus.

Antrasis eksperimentas. Vestuvinės nuotraukos buvo perkirptos per pusę. Ekspertai vertino atskirose puselėse esančio jaunikio ir nuotakos patrauklumą. Daugeliu atveju jaunavedžiai susilaukė tapataus įvertinimo.

Taigi, išvada gana aiški. Sąmoningai ar nesąmoningai į gyvenimo draugus pasirenkame maždaug tokio pat patrauklumo žmogų, kokie esame.

Žinant tyrimais nustatytą faktą – poroje vyro ir moters patrauklumas panašus, – galima kelti klausimą, ar šis faktas atrodo įtikinamas. Galima paklausti sutuoktinių, kaip jie vertina savo išvaizdą.

Apklausos tarsi neigia tyrimų duomenis. Pašaliniams stebėtojams dažnai atrodo, jog sutuoktiniai vienodai patrauklūs. Patys sutuoktiniai savo išvaizdą dažnai vertina kitaip nei aplinkiniai.

Ištyrus laimingas šeimas paaiškėjo, kad labiausiai bendru gyvenimu patenkintos tos poros, kuriose ir vyras, ir žmona mano, jog sutiko už save gražesnį. Jų šeiminės laimės jausmas dar labiau sustiprėja, jei vyras mano, jog žmona temperamentingesnė nei jis. Žmona irgi turi tikėti, jog vyras dažniau nei ji nori artumo ir manyti, jog suteikia jam daugiau malonumo nei gauna pati. Tokios altruistinės nuostatos tampa tvirtos santuokos pamatu. Nors realybėje ir savo išvaizda, ir seksualumu laimingi sutuoktiniai menkai skiriasi vienas nuo kito.

Kartais vertindami išvaizdą apsirinkame. Kodėl? Psichologiniai tyrimai atsako ir į šį klausimą.

JAV buvo apklausta 15 tūkstančių vyrų ir moterų. Teirautasi, kuo patrauklūs kitos lyties atstovai ir kuo juos galima sužavėti.

Moterys manė, kad vyrai, spręsdami apie moters seksualinį patrauklumą, visų pirma vertina jos gražią išvaizdą, dailią figūrą, dideles krūtis bei grakščias kojas ir galiausiai – asmenybę.

Vyrai atsakė, kad vertindami moters patrauklumą labiausiai vertina asmenybę, po to kreipia dėmesį į gražią išvaizdą, protą, humorą ir figūrą.

Kodėl moterys taip smarkiai apsiriko? Veikiausiai todėl, kad, remdamosi savo patirtimi, pastebėjo, jog vyrai nuolat žvalgosi į grakščias kojas ir iškilias krūtis. Veikiausiai todėl, kad remdamosi savo patirtimi manė, jog vyrai, taip kaip ir jos, vertindami žmogaus patrauklumą mąsto apie ilgalaikius santykius ir „pamiršo“, jog vyrai daug aiškiau nei moterys skiria vienadienio nuotykio vertę nuo pastovaus ryšio.

Tokie požiūrio į moters patrauklumą nesutapimai ir paaiškina, kodėl aplinkiniams atrodo, kad sutuoktiniai yra vienodai patrauklūs, o kuris nors iš sutuoktinių mano, kad jam itin pasisekė.

Šiuose požiūrio skirtumuose slypi ir dar viena darnios santuokos sąlyga. Mergina gali lyginti save su išgalvotu idealu ir manyti, jog vyrams ji negali patikti. Kai atsiras nuoširdžiai ja besižavintis, jį bus jam dėkinga. Galima sakyti, jog ji naivi. Bet galima sakyti, kad labai sumani. Nes jau minėtas H.Eysencko tyrimas patvirtino, kad kuo dažniau vyras žavisi žmonos išvaizda ir aiškiai apie tai pasako, tuo geresni jų tarpusavio santykiai.

 

Rekomenduojami video