Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pasirinkę atostogas Lietuvoje dairosi įrangos ir pomėgiams

Nors keliaujančių į svečias šalis automobiliais šiemet labai smarkiai sumažėjo, dviračių laikiklių ir stogo bagažinių pardavėjai pastebi išaugusią šios įrangos paklausą – šią vasarą vis daugiau žmonių renkasi poilsį Lietuvoje, į kurį išsiruošia su dviračiais, palapinėmis, baidarėmis ar kitu inventoriumi.

Veža net baidares

UAB „Stogo bagažinės“ direktorius Laurynas Bertašavičius „Valstiečių laikraščiui“ sakė, kad po karantino dviračių laikiklių ir stogo bagažinių poreikis akivaizdžiai išaugo, o jų pardavimai yra maždaug 20 proc. didesni nei pernai tuo pat metu.

„Žinoma, nereikia manyti, kad mūsų verslas klesti ir visai nenukentėjo nuo valstybių sienų uždarymo bei mažesnio poilsiauti svetur išvykstančių skaičiaus. Kadangi užsiimame ilgalaike bagažinių nuoma, šiemet išnykęs tautiečių keliautojų srautas į Kroatiją, Italiją labai skaudžiai kirto per apyvartą. Tačiau vienas segmentas – inventorius, skirtas atostogoms Lietuvoje – auga“, – sako jis.

Tiesa, jis pabrėžia, jog išvadas daryti ankstoka, mat atostogų ir kelionių metas dar nesibaigė.

„Mūsų versle daug kas priklauso nuo Naglio Šulijos orų prognozės – jeigu jis pasakys, kad visą rugpjūtį lietūs pils kaip iš kibiro, mūsų pardavimams – galas“, – juokavo pašnekovas.

Jo teigimu, pirmieji vasaros mėnesiai parodė, jog tautiečiai yra labai aktyvūs keliautojai – neturint galimybės išvažiuoti į užsienį, didelė dalis jų juda po Lietuvą ir atranda vis daugiau įdomių vietų poilsiui. Pats poilsis, pašnekovo įsitikinimu, keičiasi ir tampa aktyvesnis bei vis daugiau žmonių ieško būdų, kaip kuo įdomiau ir aktyviau praleisti atostogas.

„Todėl gauname nemažai užklausų dėl pačių įvairiausių priedų automobiliams, pavyzdžiui, įtaisų baidarėms vežtis ant stogo“, – sako L.Bertašavičius.

Neuždengti numerių

Besiruošiantiems keliauti ir planuojantiems su automobiliu vežti dviračius ant galinėje automobilio dalyje montuojamų įtaisų, reikėtų prisiminti, kad vežami dviračiai dažniausiai užstoja valstybinius numerio ženklus, o tai gali užtraukti nemenką baudą už Kelių eismo taisyklių (KET) pažeidimą.

Todėl ruošiantis vežti dviračius ne ant stogo, o mašinos gale tvirtinama įranga, „Regitroje“ reikia užsisakyti specialią lentelę, kurioje nurodomas automobilio valstybinio numerio ženklas. Užsisakyti lentelę nesudėtinga – apie 40 proc. tai atlieka internetu ir jiems nebūtina vykti į „Regitros“ padalinį atsiimti lentelės.

Pateikus užsakymą, lentelė pagaminama per 5 darbo dienas, o pristatoma per 1–2 darbo dienas. Lentelę gali pristatyti kurjeris arba ją galima atsiimti net siuntų savitarnos terminaluose. Šios paslaugos kaina yra 2,70 Eur.

Lentelių, skirtų dviračių transportavimui automobiliu, užsakymai tradiciškai išauga pavasarį, o aktyviausi mėnesiai – birželis ir liepa. Tačiau šis pavasaris ir vasara dėl pandemijos yra kitokie, tad lentelių poreikis svyruoja tarsi amerikietiški kaneliai.

Skersiniai – svarbu

Prieš pasirenkant stogo bagažinę, reikia nepamiršti labai svarbaus elemento – skersinių. Mat kiekviena stogo bagažinė yra montuojama ant skersinių, kurie gali būti pagaminti iš aliuminio arba plieno.

Norint išsirinkti automobiliui tinkamus stogo skersinius, reikėtų įvertinti kelis faktorius: koks automobilio gamintojas bei modelis, metai ir kėbulo tipas. Taip pat verta atkreipti dėmesį į automobilio stogo konstrukciją, nes nėra universalių stogo skersinių, tinkančių kiekvienam automobilio tipui.

Automobilių stogai būna su gamyklinėmis išilginėmis atramomis (angl. railing) arba fiksuojamaisiais taškais – lizdais, skirtais skersinių tvirtinimui, o jeigu nėra šių elementų, skersiniai tvirtinami prie stogo kraštų.

Svarbu atkreipti dėmesį, kokia yra maksimali leistina skersinių apkrova. Paprastai ji būna nuo 50 iki 100 kg, priklausomai nuo gamintojo ir modelio.

Nykščio taisyklė

Kokio tipo stogo bagažinė geriausiai tenkina poreikius, labiausiai priklauso nuo to, kokiems tikslams ją naudosite. Automobilių stogo bagažinės yra įvairių formų ir dydžių, todėl prieš pirkdami bagažinę įvertinkite daiktus, kuriuos norėtumėte gabenti stogo bagažinės viduje. Jos paprastai talpina nuo 270 iki 650 litrų bagažo.

Specialistų teigimu, vertėtų vengti tokių stogo bagažinių, kurių priekis yra pernelyg siauras, o kampai – per statūs, didžiajai daliai pirkėjų pakanka 400 litrų talpos stogo bagažinės.

Ne visi gamintojai deklaruoja stogo bagažinių vidaus matmenis, todėl reikėtų realiai įvertini bagažinės tūrį. Keliautojai dalinasi vadinamąja „nykščio taisykle“, kurios esmė – iš išorinio bagažinės matmens reikėtų atimti maždaug 5 cm, kad gautumėte realų bagažinės vidaus turį.

Taip pat reikėtų įvertinti, į kurią pusę atsidarys stogo bagažinė. Vienos stogo bagažinės atsidaro iš kairės pusės, kitos – iš dešinės, o trečios turi dvigubą atidarymo mechanizmą. Svarbu įvertinti tai, ar atidarant stogo bagažinę jums nereikės eiti į pusę, kurioje vysta eismas, – tai tiesiog nesaugu.

Būtina pasidomėti, ar bagažinėje yra daiktų tvirtinimo taškai, prie kurių pritvirtinsite bagažą. Nepritvirtintas bagažas stabdymo metu gali nutraukti ar sulaužyti bagažinę. Norint kuo efektyviau išnaudoti automobilio stogo bagažinės talpą, rinkitės modelį su specialiu kelioninių krepšių rinkiniu. Tuomet galėsite būti tikri, kad krovinys tilps bagažinėje ir maksimaliai išnaudosite jos talpą.

Svarbu ir tai, kad bendras bagažinės ilgis negali būti didesnis nei automobilio stogas.

Pasidomėti sertifikatais

Medžiaga, iš kurios pagaminta bagažinė, turi būti tvirta bei elastinga, padengta specialiu, nuo UV spindulių saugančiu sluoksniu. Gamintojai siūlo įvairių formų bei spalvų modelius, atitinkančius kiekvieno individualius norus ir poreikius.

Stogo bagažinė privalo turėti visus reikalingus naudojimą leidžiančius sertifikatus. Svarbiausias čia yra saugumo sertifikatas, kuris nusako tai, kas su stogo bagažine vyksta susidūrimo metu (angl. crash test). Stogo bagažinės lūžimas, įtrūkimas ar atsiskyrimas nuo automobilio stogo važiuojant dideliu greičiu gali sukelti papildomą pavojų bei riziką, todėl patartina rinktis tik patikimų ir žinomų gamintojų modelius.

Šiuo metu didžioji dalis siūlomų stogo bagažinių yra pagamintos iš plastiko, tačiau būtina įsitikinti, kad šis pakankamai patvarus. Jei stogo bagažinė bus pagaminta iš gana plono plastiko, natūralu, kad jis greitai deformuosis ar įskils.

Rinkdamiesi stogo bagažinę įvertinkite, ar bagažinės bėgeliai yra pakankamai aukštai – tokiu atveju negirdėsite pašalinių garsų, švilpesio ir kelionė bus tikrai maloni.

 

Adomas Grinius

VL žurnalistas

Rekomenduojami video