Asociatyvi nuotr.

Riebalai – nemalonus dalykas ne tik norinčioms atsikratyti antsvorio, bet ir namų šeimininkėms. Kai ant įvairių paviršių atsiranda įsisenėjusių riebalų žymių, jas pašalinti – rimtas iššūkis. Pabandykime imtis naminių priemonių.

Riebalų dėmės ant…

Langų. Prieš valydamos langus, į vandenį įpilkite truputėlį acto, spirito ar amoniako. Ant langų stiklo likusias, sunkiai nuvalomas riebalų dėmes patrinkite svogūnu, paskui nuplaukite, nusausinkite ir išblizginkite.

Durų. Jei namie klega maži vaikai, durys būna nutepliotos riebiais pirštų atspaudais. Baltas duris rekomenduojama švelniai nuvalyti kalkinio sapropelio ir acto košele, vėliau nuplauti šiltu vandeniu ir nusausinti. Reikia nuolat rūpestingai valyti durų rankenas, ypač dabar, norint apsisaugoti nuo infekcijos. Acto vandeniu dezinfekuosite sintetines ar lakuotų durų rankenas ir pašalinsite riebalų dėmes, o metalinės durų rankenos atgaus blizgesį, jei jas nuvalysite kalkių ir šilto vandens pasta.

Veidrodžių. Dėmes nuvalysite ir nublizginsite, jei naudosite actu parūgštintą vandenį. Taip pat veidrodis atrodys gražiai jį nuvalius šiltu vandeniu su trupučiu spirito. Šios priemonės nederėtų purkšti tiesiai ant veidrodžio – jai nutekėjus ant rėmų, gali įsimesti pelėsis. Todėl pirmiausia mažą kiekį pasigamintos priemonės užpilkite ant šluostės. Vėliau veidrodį nuvalykite minkšta, nesipūkuojančia šluoste. Ypač drumzlinas vietas galite patepti sėmenų aliejumi suvilgyta vata ir šiek tiek palaukus nuvalyti popieriniu rankšluosčiu.

Krištolinių indų. Lengvai nuvalysite riebalinį sluoksnį ir išblizginsite, jei į vandenį įpilsite acto ar citrinų rūgšties. Verta prisiminti, kad krištolo nedera plauti karštu vandeniu. Nors taip nuvalytumėte daug greičiau, nuo karšto vandens krištolinis indas praranda blizgesį, ilgainiui ima trūkinėti.

Drabužių. Riebalų dėmėms pašalinti geriausiai tinka spiritas, amoniakas, benzinas, terpentinas. Kad susigertų riebalų perteklius, ant dėmės galite užberti krakmolo, kreidos, druskos ar miltų ir palikti nakčiai. Vėliau skalbti kaip įprasta. Riebalų dėmes iš audinių gerai šalina skaidrus indų ploviklis, taip pat veiksminga jas patrinti muilu su tulžimi. Iš medvilninių audinių riebalų dėmės dingsta lyginant: sugeriamąjį popierių uždėkite ant dėmės ir perbraukite lygintuvu. Popierių keiskite, kol sugers visus riebalus. Iš šilkinių audinių riebalų dėmes galite pašalinti tokiu pačiu būdu, lyginant, tik prieš tai patrinkite žalia bulve, o vėliau pabarstykite švarios kreidos miltelių.

Parengė Ina Laumenytė