Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Karinė technika stebina tik naujakurius

„Žinote, kaip galima atskirti Ruklos senbuvį nuo naujoko? – gudriai šypsodamasi klausia Ruklos seniūno pavaduotoja Dovilė Survilaitė. – Ogi kai pagrindine miestelio gatve važiuoja karinė technika. Kad ir kokia būtų technika, naujokai ją nulydi nustebusiu žvilgsniu, o senbuviai nekreipia jokio dėmesio. Jiems tai – įprastas kasdienis dalykas.“

Nekarališka karališka gatvė

Besigrožėdama žaismingais Neries vingiais, tik atsitiktinai spėju pamatyti miestelio pavadinimą skelbiantį užrašą. Čia pat nedideli sklypeliai, kuriuose tai vienur, tai kitur jau kapstosi pavasarinės liūties nesibaiminančios moterys. „Negi tai – jonaviškių kolektyviniai sodai? – nusistebiu pravažiuodama ir tuojau pat randu atsakymą. – Jonava juk vos už kelių kilometrų.“

Tačiau apmąstymus labai greitai nutraukia į kalną kylanti gatvė, pavadinta Karaliaus Mindaugo vardu. „Ir visai ji nekarališka“, – burbu sau panosėje, laviruodama tarp didelių ir gan gilių asfaltą graužiančių duobių. „Na ir įvažiavimas į miestelį“, – užkalbinu pirmą sutiktą moterį, bet vietoje laukiamos paguodos ji tik tarsteli: „O kodėl pro čia įvažiuojate? Reikėjo toliau pavažiuoti, labai gerą įvažiavimą turime.“

Išties, tvarkingas įvažiavimas į miestelį įrengtas kiek tolėliau, o Karaliaus Mindaugo gatvė, pasak seniūno pavaduotojos G. Survilaitės, laukia rekonstrukcijos „Šiandien Rukloje įsikūrę keturi kariniai daliniai. Jie naudojasi ir keliais. Tad Karaliaus Mindaugo gatve neretai važinėja sunkiąja, vikšrine technika, labai gadinančia gatvės dangą. Manau, būtų teisinga, jei mūsų keliams tvarkyti būtų skiriamas kitoks finansavimas negu kitoms vietovėms, – svarstė seniūno pavaduotoja ir pasidžiaugė, kad jau parengtas šios gatvės tvarkymo rekonstrukcijos projektas ir šiuo metu vykdomas darbų pirkimas.

Jonavos rajono mero mindaugo Sinkevičiaus teigimu, šiai gatvei sutvarkyti skirta 200 tūkst. eurų. Darbai turi būti pradėti šių metų gegužės pabaigoje ir baigti, jei bus gautas finansavimas, 2017 m.

Išskirtinumas – daugiaaukščiai

Beje, įvažiavusi į miestelį, suvokiau, kad prie įvažiavimo triūsia visai ne jonaviškiai, o Ruklos gyventojai. Miestelyje yra tik vienas individualus namas, visi kiti – penkiaaukščiai tarybiniais metais pastatyti gyvenamieji namai, kokius matome kiekviename rajono centre. „Tuo Ruklos miestelis ir skiriasi nuo kitų“, – nusišypso Dovilė Survilaitė.

Šio miestelio pradžia susijusi su tarybinės kariuomenės dislokacijos vieta. Įsikūrus kariškiams, karininkų šeimoms buvo pradėti statyti daugiaaukščiai gyvenamieji namai. „18 daugiabučių turime“, – sakė seniūno pavaduotoja, Rukloje pradėjusi dirbti prieš devynerius metus.

Sovietmečiu tai buvo uždaras miestelis. Sovietinei kariuomenei pasitraukus, kai kūrėsi Lietuvos kariuomenė, jis patyrė tikrą išbandymą. Vieni pastatai buvo pradėti niokoti, į kitus buvo kraustomi žmonės, vienaip ar kitaip praradę turėtus būstus. Pasinaudojant ES lėšomis, daugiabučiai atnaujinami. Trijų namų modernizavimas jau baigtas. Šiuo metu darbai vyksta ketvirtame name. „Tai bus gražiausias namas visame Jonavos rajone, nes naudojamos naujos medžiagos, – pasidžiaugia seniūno pavaduotoja, aprodydama atgimstančius pastatus. – Kiek žinau, dar du namai laukia modernizavimo. Nors ir po nedidelę atkarpą, bet tvarkome gatves, šaligatvius, įrenginėjame mašinų stovėjimo aikšteles, gatvių apšvietimą.“

Trečdalis – socialiniai butai

„Didelė mūsų miestelio bėda ta, kad 30 proc. viso gyvenamojo fondo yra socialiniai butai. Juose apgyvendinama daug socialinės rizikos šeimų iš Jonavos miesto ir rajono. Tai, be abejo, daro neigiamą įtaką miesteliui“, – dalį gyventojų apibūdina Dovilė ir papasakoja apie kasdienius seniūnijos rūpesčius, gelbstint šeimas iš alkoholizmo liūno. Nemažai šeimų grįžta į normalų gyvenimą, bet dalis, nors ir stengiasi, grimzta gilyn.

„Tačiau Rukloje niekas nebadauja. Seniūnijoje yra labdaros organizacija „Caritas“. Ji apie šimtą žmonių maitina. Po pamokų čia beveik tiek pat vaikų valgo. „Caritas“ ir drabužiais pasirūpina, nors tokia pagalba turi dvi puses. Viena vertus, gerai, kad yra kam pasirūpinti, kita vertus, parama, socialinės išmokos labai gadina žmones. Jiems nelieka motyvacijos dirbti. Kam dirbti, jei ir taip esi pamaitintas, aprengtas“, – svarsto pašnekovė.

O darbą, kaip teigia seniūno pavaduotoja D.Survilaitė, rukliečiams rasti nesudėtinga. Miestelyje veikia lentpjūvė, viena didžiausių žuvies perdirbimo įmonių „Edega“. Geras susisiekimas su Kaunu ir Jonava.

Šiuo metu tarp pušų ir beržų įsikūrusiame Ruklos miestelyje gyvena apie 2,5 tūkst. gyventojų. „Labai žalias mūsų miestelis. Kartais, per jį eidama ir mėgaudamasi pušų skleidžiamu kvapu, pagalvojau, kad čia galėtų kurtis sanatorijos“, – pasvajoja seniūno pavaduotoja. Beje, prieš kelerius metus seniausiame miestelio pastate įkurti globos namai, kuriuose šiuo metu gyvena 36 senjorai, atvykę iš Jonavos ir Kaišiadorių. „Neseniai pastatą rekonstravome, tad dar 25 žmones galime priimti“, – sako globos namų įkūrėjai Irina ir Viktoras Aleksandravičiai, kuriantys sąlygas garbiai senatvei. Jaukiai sutvarkyti kambariukai, kuriuose gyvena po du žmones, nuo ryto iki vakaro vyksta įvairūs užsiėmimai, per kuriuos gyventojai pina iš vytelių, dainuoja, užsiima keramika, važiuoja į ekskursijas. Jiems įrengtas druskų kambarys, perlinė vonia, atliekamos aromaterapijos ir kitos procedūros. Kartą per savaitę namučius aplanko kirpėjas. „Pas mus gyvena įvairaus likimo žmonės, sumanėme padėti jiems susirasti artimuosius. Vieniems su vyru suradome, kitiems padėjo Palmiros Galkontaitės laida. Gal galite paskelbti, kad artimųjų laukia 1939 m. gimusi Ana Sirenko ir 1940 m. gimęs Valentinas Koritinas?“ – atsisveikinant paprašo Irina.

Jei ne kariškiai, Rukla tikriausiai seniai būtų tapusi egzotikos išsiilgusių turistų numylėtine. Juk čia, vos keli kilometrai nuo miestelio, plyti tikrų tikriausia dykuma. Joje buvo nufilmuoti net kai kurie sovietiniais laikais populiaraus filmo „Baltoji dykumos saulė“ epizodai. Deja, vienintelė Lietuvos dykuma yra kariškių dislokacijos vietoje.

Turtingi vaikų

Bene gražiausiai sutvarkytoje miestelio vietoje šviečia atnaujintas vaikų lopšelis-darželis „Pušaitė“. „Kiek žinau, vaikų darželiui netrūksta. Esame turtingi vaikų, – pasiteiravus, ar ne per didelis pastatas, nusijuokia Dovilė ir priduria: – Darželyje įsikūrusi ir miestelio biblioteka. Joje yra nemokamas internetas. Rukloje yra viskas, ko reikia miesteliui. Turime ir ambulatoriją, ir paštą, keturias parduotuves. Yra dvi kavinės. Išsikovojome, kad Rukloje atsirastų policijos nuovada. Turime ir gaisrinės padalinį. Išlikti geros formos padeda miestelio centre įsikūrusi treniruoklių sporto salė.“

Šalia – ilgamečio Ruklos mokyklos direktoriaus Jono Stanislausko vardu pavadinta pagrindinė mokykla. „Kadangi mokykloje patalpų daugiau, negu reikia, viename iš korpusų įsteigtas Vaikų dienos centras. Šio projekto tikslas – stiprinti socialinių paslaugų kokybę ir prieinamumą socialinės rizikos šeimoms, integruoti jas į visuomenę visaverčiam gyvenimui. Įgyvendinant projektą, suremontuotas vienas mokyklos korpusas, rūsys, nupirktos priemonės ir įranga socialinės rizikos šeimų vaikų užimtumui skatinti. Beveik prieš metus centras pradėjo veiklą“, – pasakoja seniūno pavaduotoja.

Centre vaikai ne tik paruošia pamokas, turiningai praleidžia laisvalaikį, bet ir sulaukia psichologinės pagalbos, čia formuojami socialiniai jų įgūdžiai. Dienos centro įrengimas kainavo daugiau kaip 244 tūkst. eurų, iš jų 186 tūkst. eurų – Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo parama. Kitos lėšos projektui buvo skirtos iš valstybės ir Jonavos rajono savivaldybės biudžetų.

Kitoje gatvės pusėje, priešais mokyklą, auga parkas. „Anksčiau, kai pradėjau dirbti Rukloje, parkas buvo daug gražesnis. Jame ir skulptūrų nemažai buvo, ir suoliukų, bet daug kas nuniokota, – apgailestauja pašnekovė. – Ir kai prieš porą metų, pasinaudodami ES parama, įsirengėme žaidimų aikštyną, buvo visko. Ir dabar jį vakarais, kai saulė pradeda leistis, užrakiname, ir ryte atrakiname. Nors įrengtos stebėjimo kameros, bet ir seniūnijos sporto organizatorius aikštyną stropiai prižiūri. Iš pradžių dalis gyventojų piktinosi, kodėl per naktį aikštynas užrakintas. Tik ko į jį naktį eiti? Naktį miegoti reikia. O dienomis aikštynas pilnas. Gaila, kad šiandien toks smarkus lietus, negalite pajusti aikštyno populiarumo.“

Aktyviam Ruklos gyventojų ir svečių poilsiui skirtai erdvei sutvarkyti investuoti beveik 243 tūkst. eurų. Pasak rukliečių, anksčiau toje vietoje šmėkšojo iš sovietinių laikų užsilikę fontano likučiai. Apleista teritorija ne tik darkė miestelio vaizdą, bet ir kėlė grėsmę gyventojų saugumui. Įgyvendinus projektą, galimybių turiningai leisti laisvalaikį atsirado ir suaugusiesiems, ir vaikučiams. Čia įrengtos lauko teniso, suaugusiųjų ir vaikų krepšinio aikštelės, kelių rūšių sūpynės, yra vaikams įdomių pramogų, nedidelė scena vietomis žiūrovams sėdėti, sumontuoti suoliukai.

„Šiuo aikštynu naudojasi ne tik miestelio gyventojai, bet ir miestelyje dislokuoti kariškiai. Jau tapo tradicija čia rengti krepšinio rungtynes, kuriose sulaukiame nemažai svečių ir iš užsienio. Labai malonu girdėti gerus jų atsiliepimus. Ir dar vienas mums malonus svečių pastebėjimas – miestelio švara. Išties mes švarai ir tvarkai skiriame labai daug dėmesio. Prieš akciją „Darom“ juokavome, kad mums akcija kiekvieną dieną. Kiekvieną dieną viešuosius darbus dirbantys žmonės surenka visas šiukšles, – kasdieniais džiaugsmais ir rūpesčiais pasidalija seniūno pavaduotoja. – Per metus seniūnijoje viešuosius darbus dirba apie 50 žmonių, anksčiau dirbdavo iki 100.“

Rekomenduojami video