Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kamieninius agrastus išgelbės genėjimas

„Norėčiau daugiau sužinoti apie kamieninius vaiskrūmius. Kokius rinktis, kaip auginti? Ar jie ilgaamžiai? Prieš ketverius ar penkerius metus pasisodinau tris kamieninius agrastus. Nuo pat pirmųjų metų jie puikiai derėjo. Labai džiaugiausi laibakojais augalais, tačiau dabar nerimauju, ar kitais metais jie derės. Visos agrastų šakos pajuodo. Prižiūrėjau juos kaip visada – laisčiau, tręšiau, mulčiavau. Gal galėtumėte patarti, ką daryti, kaip gydyti agrastus?“ – klausia Eleonora iš Kelmės r.

Atsako Vrubliauskų medelyno agronomas Romas Vrublevskis.

Kiekvieną vaiskrūmį galima auginti ir kaip mažą medelį. Tokie augalai ypač dekoratyvūs, jie traukia akį. Vis dažniau želdinantieji savo sklypus pasirenka kamieninius augalus. Dažnas džiaugiasi, kad po jais patogu prižiūrėti veją.

Kamieninių vaiskrūmių vainikas yra maždaug 1 m aukštyje virš žemės. Kamieniniai agrastai ir serbentai išauginami skiepijant į auksuotojo serbento kamienus. Jie pasižymi atsparumu šalčiui, sausrai ir neduoda atžalų. Mūsų medelyne pirmieji augalai buvo įskiepyti 1986 m. Augo jie nuo 12 iki 18 metų. Vadinasi, galima teigti, kad jie yra ilgaamžiai. Atsižvelgiant į rūšį ir veislę, tokių medelių aukštis siekia nuo 1,2 iki 1,8 m. Dauguma augalų pradeda derėti jau pirmais metais. Derlingumas gali siekti iki 3–5 kg iš vieno medelio. Sodo gražiausioje vietoje galima pasisodinti atsparių miltligei desertinių agrastų, juodųjų serbentų, vedančių labai stambias ir skanias uogas, pavyzdžiui, Jadrionaja , raudonujų serbentų  ypač ilgomis kekėmis, pavyzdžiui, Detvan ir, žinoma, kolekcinių žaliųjų serbentų Verti , auksuotųjų serbentų.

Perkant kamieninius agrastus pirmiausia reikia atkreipti dėmesį į veislės atsparumą miltligei, nes nėra prasmės auginti augalų, kuriuos reikės 4–5 kartus purkšti chemikalais. Pirmais metais būtina patrumpinti visas vainiko šakeles, kad jos atsinaujintų augindamos naujas. Reikia saugoti kamienus nuo mechaninių pažeidimų, ypač šienaujant trimeriu. Kiekvienam medeliui reikia stiprios atramos arba kuolo, kad nenulūžtų nuo gausaus derliaus. Sodinti saulėtoje vietoje į paruoštas duobes, kuriose turėtų būti apie 2 kibirus komposto, juodžemio.

Prieš žydėjimą ir po jo patartina nupurkšti decio ir topazo mišiniu, formuoti vainiką, atnaujinti pasenusias šakeles, prireikus šalinti kamienines atžalas. Rekomenduojamas atstumas tarp augalų – 1,5 m.

Iš nuotraukos galima spręsti, kad augalai gyvi, nes matyti pumpurai. Manyčiau, kad jų šakos pajuodo nuo amarų išskyrų. Medeliams tikriausiai kokie 4–5 metai. Jaunos šakos atrodo gerai. Patarčiau vainikus atnaujinti, pašalinti seniausias šakas. Pavasarį derėtų nupurkšti nuo kenkėjų ir ligų, pavyzdžiui, 5 ml decio ir 3 ml topazo 10 l vandens. Agrastų negalima tręšti azoto trąšomis, laistyti jų ant vainiko. Sakoma, kad užtenka agrastus po lietaus pabarstyti medžio pelenais.

Rekomenduojami video