Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
ES užfiksavus herpes viruso žirgams atvejų – atsargumo priemonės būtinos

Tarptautinė žirginio sporto federacija (FEI), siekdama užtikrinti maksimalią herpes viruso prevenciją, iki kovo 28 dienos atšaukia planuotus tarptautinius žirgų sporto renginius 10-yje Europos šalių – Prancūzijoje, Ispanijoje, Portugalijoje, Belgijoje, Italijoje, Austrijoje, Olandijoje, Vokietijoje, Slovakijoje ir Lenkijoje. Toks FEI sprendimas buvo priimtas, siekiant išvengti galimo tolesnio infekcinės ligos plitimo, kai arklių herpes viruso protrūkių kilo Valensijoje (Ispanija) ir vėliau dar bent trijose ES valstybėse.

Įvertinus šios ligos plitimo grėsmę, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) primena, kaip svarbu laikytis tinkamos biologinio saugumo praktikos ir veterinarinių reikalavimų, taip pat reikėtų įvertinti rizikas, rengiantis sportinių žirgų varžyboms, parodoms ar keliaujant į kitas ES valstybes. Kiekvienam, užsiimančiam žirgų sportu, šiuo laikotarpiu svarbu ir laikinai vengti nebūtino arklinių šeimos gyvūnų transportavimo.

Veterinarijos specialistai primena, kad arklių herpes virusas sukelia kvėpavimo takų, neurologinius susirgimus, abortus, naujagimių kumeliukų kritimą. Įprastai šios ligos inkubacinis periodas trunka nuo 24 val. iki 4–6 dienų ar netgi ilgiau. Liga dažniausiai pasireiškia karščiavimu, gyvūnai kosti, iš šnervių teka išskyros, jie jaučiasi ir maitinasi prastai.

Sveiki gyvūnai užsikrečia tiesiogiai kontaktuodami su šia liga sergančiais ar persirgusiais gyvūnais arba, pavyzdžiui, per inventorių, balnojimo reikmenis, neplautas rankas, drabužius ir pan. Aplinkoje virusas gali išgyventi porą savaičių.

Nors, VMVT duomenimis, Lietuvoje kol kas šio viruso atvejų nenustatyta, primenama, kad turint įtarimų dėl ligos arba pastebėjus pirmuosius jos požymius, labai svarbu izoliuoti gyvūną, maksimaliai sustiprinti biologinio saugumo priemonių įgyvendinimą ir kuo skubiau kreiptis į privatų veterinarijos gydytoją arba pranešti artimiausiam teritoriniam VMVT padaliniui. Be to, būtina išvalyti ir dezinfekuoti patalpas, įrangą ir transporto priemones, kurios buvo naudojamos gyvūnams vežti ir kt.

Kartu atkreiptinas dėmesys, kad veiksminga šios ligos prevencine priemone išlieka vakcinavimas. Tiesa, ši priemonė nesuteikia visiškos apsaugos, tačiau vakcinuotų arklių klinikiniai ligos požymiai paprastai būna silpnesni arba jų visiškai nėra, herpes virusu užsikrėtę vakcinuoti arkliai taip pat jį gali platinti.

Rekomenduojami video