Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kas turi suomišką grūdų džiovyklą „Antti“, tas – karalius

Radviliškio rajono Pociūnėlių miestelyje įsikūrusiame ūkininkų Rimkų ūkyje iškilmingai atidarytas Suomijos įmonės „Antti-Teollisuus“ grūdų valymo, džiovinimo ir saugojimo kompleksas. Į ūkį buvo atvykusi ne tik šiam gamintojui Lietuvoje atstovaujančios UAB „Rovaltra“ komanda, čia apsilankė ir pačios įmonės atstovai.

Pastatė tinkamiausiu metu

Modernaus grūdų paruošimo komplekso atidarymo diena pasitaikė saulėta – viena iš nedaugelio per šiųmetę lietingą javapjūtę. Ūkininkai Kęstutis Rimkus ir jo sūnus Aivaras pasirinko itin tinkamą metą grūdų džiovyklai įsirengti. Jų investicijos tokiu nepalankiu sezonu kaip šiais metais, galima sakyti, atsipirks akimirksniu. Kas šiemet turi džio-vyklą – tas karalius.

Jeigu ūkyje nebūtų iškilusi moderniausių technologijų suomiška grūdų džiovykla „Antti 363 DF4“ (86 kub. m tūrio), apie 1 900 ha augalininkystės ūkio savininkams būtų tekę nemažą sumą palikti grūdų supirkėjams, turintiems elevatorių. Šiemet javų augintojai vos sulaukę gied-resnės valandėlės skuba į laukus ir kulia 18–20 proc. ir dar drėgnesnius grūdus. Bazinis grūdų drėgnis šią vasarą – 14 proc. Jei ūkyje nėra džiovyklos, nori nenori tokį derlių reikia vežti tiesiai į grūdų supirkėjų elevatorių ir mokėti už džiovinimo bei valymo paslaugas.

UAB „Rovaltra“ generalinis direktorius Romualdas Trainaitis pasakojo, kad beveik nuo javapjūtės pradžios, kai prakiuro dangus, jo telefonas kaista. Jam skambina ūkininkai iš visų regionų ir teiraujasi, ar per savaitę įmonė pastatytų suomišką džiovyklą?

Kainos net nesiteirauja, tik klausia, per kiek laiko galime įrengti. Džiovykla – ne palapinė, greitai nepastatysi. Reikia galvoti iš anksto ir nesitikėti, kad visos vasaros bus sausos. Pernai visi miegojo, o šiemet blaškosi“, – kalbėjo keliolikai užsienio kompanijų, tarp jų ir Suomijos „Antti-Teollisuus“, atstovaujančios bendrovės vadovas.

Tiems ūkiams, kurių savininkai iš anksto planavo įsirengti džiovyk-las, „Rovaltra“ šiemet jau pardavė 21 suomišką „Antti“ džiovyklą – 18 mobiliųjų ir 3 stacionarias. Rengiamasi iš Suomijos atgabenti dar 5 džiovyklas.

Atsipirks su kaupu

Apie du dešimtmečius ūkininkaujantis Nepriklausomybės Akto signataras K.Rimkus džiaugėsi, kad šlapius grūdus jau veža į savo džiovyklą. Jo ir sūnaus ūkiuose per sezoną prikuliama apie 10 tūkst. t derliaus.

Anksčiau grūdus tekdavo gabenti tiesiai į elevatorių. Jei neturėtume džiovyklos, patirtume nemažai nuostolių. Lietūs nesiliauja, javai mirksta, nenukultų grūdų kokybė kasdien blogėja, kviečiai laukuose gali tapti pašariniai. Tačiau dabar, kai įsisuko džiovyklos darbas, širdyje palengvėjo“, – atviras buvo ūkininkas.

R.Trainaitis aiškino, kad į modernią džiovyklą supylus iš lauko atvežtus ketvirtos klasės kviečius jų kokybę galima pakelti iki pirmos klasės. „Dar vieni tokie šlapi metai, ir investicijos į džiovyklą atsipirks su kaupu“, – skaičiavo „Rovaltros“ vadovas.

[caption id="attachment_13726" align="alignnone" width="300"]„Antti-Teollisuus“ valdybos pirmininkė  K.Isotalo ūkio savininkams įteikė  įmonės ženklą su jų pavarde.  Autorės nuotr. „Antti-Teollisuus“ valdybos pirmininkė K.Isotalo ūkio savininkams įteikė įmonės ženklą su jų pavarde. Autorės nuotr.[/caption]

Suomiai ištobulino džiovyklas

Į Rimkų ūkį atvykę įmonės „Antti-Teollisuus“ valdybos pirmininkė Kaisa Isotalo ir regiono vadovas Margusas Mutsas paguodė ūkininkus, kad dėl ypač drėgnos vasaros Suomijoje javai dar net nepradėti kulti. Šioje šalyje lietinga vasara – gana įprastas reiškinys, todėl Suomija yra pati nepalankiausia šalis grūdinėms kultūroms auginti. „Grūdų drėgnis siekia 25–35 proc., juos reikia daug ir dažnai džiovinti“, – pasakojo svečiai.

Matyt, neatsitiktinai būtent Suomijoje buvo ištobulintos vienos geriausių grūdų džiovyklų „Antti“. K.Isotalo sakė, kad „Antti“ džiovyk-los užima net 70 proc. Suomijos rinkos, o įmonės metinė apyvarta siekia apie 20 mln. eurų. Daug džiovyklų eksportuojama į Baltijos šalis, Rusiją, Švediją, Ukrainą, Kazachstaną ir kitas valstybes.

Antti“ ženklas įsitvirtina ir Lietuvoje. „Rovaltra“ ne vienai ūkininkų grupei rengė kelionę į „Antti-Teollisuus“ gamyklą, kur jie savo akimis pamatė, kaip kruopščiai suomiai gamina grūdų džiovinimo įrangą. Šioje gamykloje lankėsi ir A.Rimkus. „Lankiausi ir gamykloje, ir kolegų ūkiuose, turinčiuose suomiškas džiovyklas. Sužavėjo skandinaviška kokybė. Suomių techniniai sprendimai mums tinka, be to, ūkininkams patrauklus kainos bei kokybės santykis“, – pasakojo kruopščiai džiovyklą rinkęsis Aivaras.

[caption id="attachment_13727" align="alignnone" width="300"]„Rovaltros“ generalinis direktorius R.Trainaitis  K.Rimkui ir jo sūnui Aivarui dovanojo po šveicarišką laikrodį. Autorės nuotr. „Rovaltros“ generalinis direktorius R.Trainaitis K.Rimkui ir jo sūnui Aivarui dovanojo po šveicarišką laikrodį. Autorės nuotr.[/caption]

Du veikimo principai

Pociūnėliuose iškilo vienas galingiausių „Antti“ grūdų džiovinimo kompleksų, kuris aprūpintas naujausiomis technologijomis. Bendrovės „Antti-Teollisuus“ atstovas Baltijos šalims Egidijus Steponavičius pabrėžė, kad, be pagrindinės jo sudedamosios dalies – džiovyklos (60 t talpos), komplekse įrengta grūdų priėmimo duobė, į kurią galima supilti 50 t grūdų, valymo įranga, du saugojimo bokštai, kuriuose telpa 400 t grūdų.

Į bokštus patekę drėgni grūdai dar iki pradedant juos džiovinti intensyviai vėdinami. Vėliau grūdai patenka į džiovyklą, kurioje per valandą jų išdžiovinama 40 t ir pašalinamas 4–5 proc. drėgnis.

Antti“ džiovyklos gali būti periodinio ir nenutrūkstamo veikimo. Suomijoje populiariausios periodinio veikimo džiovyklos, pašalinančios didelį drėgmės kiekį. Lietuvos klimato sąlygomis tinkamesnės nenutrūkstamo veikimo džiovyklos, kuriose grūdai išdžiovinami per vieną kartą. Būtent tokia įrengta Rimkų ūkyje.

Lietuvos sąlygomis dideliuose ūkiuose nenutrūkstamo veikimo džiovykla – geriausias pasirinkimas. Tokios džiovyklos yra našesnės už periodinio veikimo, kuriose džiovinama periodais ir išdžiovinami labai drėgni grūdai. Reikėtų pabrėžti, kad šių ūkininkų įsigytai džiovyklai būdingi abu veikimo principai – nenutrūkstamo veikimo režimą, prireikus, galima perjungti į periodino veikimo režimą. Tai – didelis privalumas“, – aiškino E.Steponavičius.

[caption id="attachment_13730" align="alignnone" width="300"]Naujoje „Antti“ džiovykloje Rimkai jau išdžiovino daugiau kaip 1 000 t grūdų.  Šiemet džiovykla dėl lietingų orų kaip niekad reikalinga. Autorės nuotr. Naujoje „Antti“ džiovykloje Rimkai jau išdžiovino daugiau kaip 1 000 t grūdų. Šiemet džiovykla dėl lietingų orų kaip niekad reikalinga. Autorės nuotr.[/caption]

Pasiteisino dujinė krosnis

Rimkų ūkis – didžiulis, čia prikuliama daug grūdų, todėl reikėjo našios džiovyklos. „Šiame komplekse įrengtas naujausias Suomijos gamyklos gaminys – dujinė krosnis. Kadangi mūsų džiovyklai reikalingas didelis darbo našumas, buvo nuspręsta įrengti būtent tokią krosnį. Jos galingumas – 3 megavatai. Kai pakanka mažesnės negu 2 megavatai galios, galima naudoti dyzeliną, o didesnėms džiovykloms geriausias pasirinkimas – dujos“, – pasakojo E.Steponavičius.

Dabar dujų kainos gana patrauk-lios, tad ūkininkai patenkinti, kad neprašovė pro šalį. „Šiuo metu kūrenti dujomis gerokai pigiau nei dyzelinu. Kai buvo projektuojama džiovykla, dujų kaina buvo kiek aukštesnė, bet ir tada dujos buvo geresnis variantas. Dabar toks sprendimas labai pasiteisino“, – teigė bendrovės „Antti-Teollisuus“ atstovas Baltijos šalims.

Pociūnėliuose iškilęs grūdų valymo, džiovinimo ir saugojimo įrangos kompleksas yra aprūpintas naujausiomis technologijomis, visi procesai valdomi automatiškai. „Monitoriaus ekrane galima matyti, kaip vyksta ir kaip vyko visas procesas. Pavyzdžiui, galima pasitikrinti, kokia temperatūra buvo viršutiniame ir apatiniame grūdų sluoksniuose. Galima automatiškai keisti krosnies temperatūrą atsižvelgiant į grūdų drėgnį, į tai, kokia kultūra yra džiovinama: grūdai, rapsai ar kt. Visus duomenis ūkininkas gali matyti savo išmaniojo telefono ekrane ir bet kada patikrinti, kai dirba operatorius“, – technologinius niuansus atskleidė „Rovaltros“ vadybininkas Audrius Pupinis.

Rekomenduojami video