Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Moduliacija – lyg atpirkimo ožka

Vyriausybė priėmė skubų sprendimą iš pasiskolintų lėšų iki šių metų pabaigos šalies ūkininkams, kurie dėl 2012–2013 m. pritaikytos moduliacijos (išmokų mažinimo viršijus tam tikrą sumą) gavo mažesnes išmokas, grąžinti likusius 18,4 mln.eurų – tiek neteko į teismą dėl neteisėtų veiksmų nesikreipę ūkiai. Tačiau grąžindama skolą nueinanti valdžia per sukąstus dantis pabėrė kaltinimų žemdirbių interesus gynusiems Žemės ūkio rūmams (ŽŪR).

Tylėjo dvejus metus

Pasitraukianti žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė nusprendė trinktelėti durimis, pareikšdama kaltinimus jai ramiai vadovauti ministerijai neleidusiems ŽŪR. Tikra tiesa – labiausiai ministrė nukentėjo nuo šios pagrindinės žemdirbių organizacijos. Be to, Darbo partija, delegavusi ministrę į šį postą, patyrė žlugdantį pralaimėjimą rinkimuose į Seimą, o ir pati ministrė pralaimėjo mūšį savo gimtuosiuose Kėdainiuose.

Gal įtaką tokiems rezultatams turėjo ir nuolatiniai ŽŪR priekaištai ministrei? Taigi pastarosiomis dienomis žiniasklaida išplatino V.Baltraitienės nuomonę: „Žemės ūkio rūmai pastaruoju metu itin aktyviai ragino ūkininkus kreiptis į teismus, sudarinėti sutartis su advokatais ir bylinėtis su valstybe dėl sumažintų lėšų prisiteisimo. Man net atrodo, kad taip buvo siekiama pasipinigauti ūkininkų sąskaita. Kam mokėti advokatams, jei tos sumažintos lėšos šiaip ar taip vis vien bus grąžintos. Nacionalinė mokėjimo agentūra yra pasirengusi išmokėti tokias kompensacijas ūkininkams.“

Nežinodamas aplinkybių, gali pamanyti, kad ministrė labai rūpinasi žemdirbių piniginių storiu. Tačiau pedantiškieji vokiečiai tokiais atvejais prisimena savo liaudies patarlę: „Velnias slepiasi smulkmenose“. Taigi įdomu, kodėl ministrė apie skolos žemdirbiams grąžinimą prabilo tik dabar, kai iki pasitraukimo iš ministerijos liko kelios dienos? Ir kodėl buvo kurčia dvejus metus, kai pieno gamintojams, dėl žemų supirkimo kainų dirbusiems nuostolingai, taip reikėjo pinigėlių?

Ministrės kerštas?

Pirmiausia išsiaiškinkime, ką konkrečiai ministrė kaltina pasipinigavimu. Padėtis pikantiška, nes ministerijos vairą iš V.Baltraitienės perims vienas iš jos kritikų – buvęs ŽŪR vicepirmininkas Bronius Markauskas, o Seimo Kaimo reikalų komitetui jau vadovauja dar aršesnis jos kritikas – buvęs ŽŪR pirmininkas Andriejus Stančikas. O gal ŽŪR direktorius Sigitas Dimaitis norėjo pasipinigauti?

Ministre, rėžkite atvirai. Jeigu jau ištarėte A, tai tarkite ir B. Deja, į „Valstiečių laikraščio“ klausimą V.Baltraitienė atsakė labai abstrakčiai: „Mano manymu, ŽŪR raginimas sudarinėti sutartis su advokatais buvo beprasmis, iš to naudos gautų tik advokatai. Kas galėtų paneigti, kad šitaip ŽŪR siekė, kad iš šios situacijos pasipelnytų advokatai?“

Advokatams visada reikia mokėti. Mokėjo advokatams ir Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos (LŽŪBA) suburta 135 žemdirbių grupė, kuri laimėjo bylą dėl moduliacijos.

Kol nebuvo šios teisminės pergalės ministrė net į kalbas nesileido dėl „numoduliuotų“ lėšų grąžinimo, o neoficialiuose pokalbiuose ironiškai vertindavo žemdirbių ketinimus pasipriešinti Europos Komisijai. Taigi, pasinaudodami ministrės taktika, jos kritikai kelia versiją: „Kas galėtų paneigti galimybę, kad „numoduliuotų“ lėšų grąžinimas paskutinėmis darbo ministerijoje dienomis yra ministrės kerštas būsimai Vyriausybei ir konkrečiai tiems žmonėms, dėl kurių veiklos ministrė priversta pasitraukti iš aktyvios politikos? Juk ne jai reikės tas lėšas grąžinti.“

„Ar tai, kad pinigai grąžinami žmonėms yra kerštas? Kyla klausimas kam iš tiesų atstovauja ŽŪR?“ – klausimu atsakė V.Baltraitienė.

Dvigubas žaidimas

ŽŪR direktorius Sigitas Dimaitis ant stalo paklojo visus oficialius raštus, įrodančius, kad ŽŪR pirmiausia siekė, jog Vyriausybė ir Žemės ūkio ministerija neteisėtai neišmokėtus 20,9 mln. eurų žemdirbiams grąžintų geruoju.

„Pradėkime nuo to, kad remdamosi Europos Komisijos sprendimu Lietuvos Vyriausybė ir Žemės ūkio ministerija net nenagrinėjo, kaip moduliacija palies Lietuvos žemdirbius. Tiesiog skaičiavimo formulę pritaikė aklai, nors būtent ŽŪR ir kitos žemdirbių organizacijos iš karto priekaištavo ir bandė įtikinti, kad moduliacija neturėtų būti taikoma“, – priminė ŽŪR Kooperacijos ir teisės skyriaus vedėja Aušra Žliobaitė.

Sigitas Dimaitis

Vėliau, su ŽŪR pritarimu iniciatyvos ėmėsi patyrusius advokatus pasitelkusi LŽŪBA. 2015-aisiais ES Teisingumo Teismas priėmė sprendimą, kad moduliacija už 2012–2013 m. Lietuvoje buvo pritaikyta neteisėtai, o žemdirbiai per dvejus metus prarado 20,9 mln. eurų.

Ministrė V.Baltraitienė „Valstiečių laikraščiui“ aiškino, kad ji ir viceministras Saulius Cironka visada ūkininkams patardavo nesirinkti kelio per teismus, esą „numoduliuotos“ lėšos bus grąžintos. Tačiau prieš mūsų akis yra viceministro Sauliaus Cironkos raštas Vyriausybės kanceliarijai Nr. 2D-2889 (2016 06 22), kuriame juodu ant balto Žemės ūkio ministerija bando Vyriausybę įtikinti, kad 20,9 mln. eurų žemdirbiams grąžinti tarsi ir nebūtina: „Pažymime, kad pareiškėjams mokant papildomas nacionalines tiesiogines išmokas (PNTI) tiek už 2012 m., tiek už 2013 m. buvo panaudotos visos iš Lietuvos biudžeto atitinkamų metų PNTI skirtos lėšos, todėl neišmokėtos išmokų dalies nėra.“

Tiesa, po to, kai 135 pareiškėjai kreipėsi į Vilnius apygardos administracinį teismą, Žemės ūkio ministerija patarė „numoduliuotas“ lėšas grąžinti ne tik bylą laimėjusiems, bet ir į teismą nesikreipusiems žemdirbiams. Taigi valdžia pajudėdavo tik pajutusi grėsmę.

Nelinko paskubėti

Finansų viceministras Edmundas Žilevičius 2016 m. birželio 27 d. raštu Vyriausybei pranešė, kad dėl moduliacijos sumažintų nacionalinių tiesioginių išmokų už 2012 m.  klausimo verta grįžti tik 2017 m. ir svarstyti atsižvelgiant į šalies finansines galimybes.

„Kai šio rašto kopiją gavome ir mes, supratome, kad iškilo pavojus, jog geruoju lėšos nebus grąžintos nei 2017-aisiais, nei vėliau. Mūsų įtarimai pasitvirtino, nes ir pateiktame 2017-ųjų nacionalinio biudžeto projekte nebuvo numatyta kompensuoti „numoduliuotas“ lėšas“, – tikino S.Dimaitis.

Be to, sužinoję, kad teismą laimėjusiems 135 ūkininkams ir bendrovėms Vyriausybė sukandusi dantis sutiko grąžinti 2,4 mln. eurų, ŽŪR vadovų telefonus užgulė šimtai ūkininkų. Buvo dėl ko. Didžiausia „numoduliuota“ suma 2012 m. siekė 100 tūkst. eurų, o mažiausia – 2 centai, o pats išmokų mažinimas palietė apie 8 500 žemdirbių. Viena iš jų – Kazlų Rūdos r. ūkininkaujanti Dalia Kairaitienė, kuri vien už 2012-uosius prarado apie 13 300 eurų.

„Manau, po teismo sprendimo Vyriausybė turėjo labai aiškiai paskelbti, kada grąžins nesumokėtus pinigus visiems žemdirbiams. Tačiau sureagavo tik tada, kai sužinojo, kad mes per ŽŪR pradėjome teikti pareiškimus į teismą ir reikalausime ne tik grąžinti „numoduliuotas“ lėšas, bet ir padengti išlaidas advokatams“, – kalbėjo D.Kairaitienė ir taip paaiškino ministerijos kaltinimus ŽŪR.

Nusirito per žemai

Kai nepavyko su Žemės ūkio ministerija ir Vyriausybe susitarti gražiuoju, ŽŪR pasitarė su teisininkais ir nutarė iš dėl moduliacijos nukentėjusių žemdirbių surinkti pareiškimus ir per teismą išsireikalauti jiems priklausančių pinigų.

„Iki lapkričio 30 d. surinkome apie 4 tūkst. pareiškimų. Tiesą sakant, mes vis dar tikėjomės, kad valdžia atsikvošės. Taip ir nutiko. Vyriausybė pritarė 18,4 mln. eurų grąžinti Lietuvos ūkininkams, kurie dėl 2012–2013 m. pritaikytos moduliacijos gavo sumažintas išmokas. Mūsų pasamdyti teisininkai net nepradėjo darbo, todėl nereikės jiems mokėti numatyto bylos nagrinėjimo sėkmės mokesčio. Tačiau nesitikėjome, kad ministrė nusiris taip žemai, mus apkaltindama pasipinigavimu dėl žemdirbių interesų gynimo“, – stebėjosi S.Dimaitis.

Ar bylinėsitės su pasitraukiančia ministre? „Tegul tie kaltinimai lyg akmuo slegia jos sąžinę“, – palinkėjo S.Dimaitis.

Teisė ginti interesus

A.Stančikas

Andriejus Stančikas, Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas

Apstulbau sužinojęs apie ministrės kaltinimus. Kas pasipinigavo? Savo lėšas atgavę žemdirbiai? Gaila, kad ministrė iki šiol nesuvokė, kad ŽŪR yra ne kokia nors viena žemdirbių organizacija, bet visas žemdirbių organizacijas vienijanti struktūra ir sprendimus priima ŽŪR taryba, kurią išrinko organizacijos nariai.

Jeigu ne ŽŪR narių iniciatyva ginti savo teises teisme, iki šiol žemdirbiams nebūtų pažadėta tas lėšas sugrąžinti.Mes gyvename demokratinėje šalyje, todėl niekas neturi teisės žemdirbiams uždrausti savo interesus ginti teisiniais metodais. Tenka apgailestauti, kad pasitraukianti ministrė pasielgė neetiškai. Labai gerai, kad lėšos žemdirbiams bus grąžintos, tačiau akivaizdu, kad tai žemdirbiai privertė pasitraukiančią Vyriausybę ir Žemės ūkio ministeriją taip pasielgti.

 

Rekomenduojami video