Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ūkininkai: šie metai sunkūs, tačiau modernūs ūkiai nuostolių nepatirs

Šie metai unikalūs: nors jau sėjami žiemkenčiai, laukuose tebeliūliuoja nenukulti javai. Gyvenimas dar kartą parodė, kad stambūs ūkiai arba kooperatyvai kur kas pranašesni prieš smulkiuosius, nes turi galingą techniką ir sugeba sumažinti gamtos daromą žalą.

Tomas Valenta

Tomas Valenta, Brazavo kaimo ūkininkas (Kalvarijos sav.).

Šiemet iš ankštinių kultūrų auginau žirnius. Mūsų ūkis ekologinis, bet derliumi negaliu skųstis – iš hektaro kūlėme po 1,2 t žirnių. Aišku, šie augalai laukuose derėjo nevienodai. Ankstyvesnio derliaus žirniai sausi, tvarkingi. O vėlesni – prastesnės kokybės, tiks tik pašarams. Be to, jų derlius menkesnis. Gerai, kad aparti žirnių neteks. Tik vargu ar jie bus tinkami sėklai kitais metais.

Sėkmingai nuimti pavyko ir miežius. Lietaus bangos, aišku, kenkė jų kokybei, o kvietrugiai ir kviečiai sudygo, todėl buvo prastai vertinami. Negana to, pribiro ant žemės. Bet žemė – ne vagis, sėklą pasiėmė.

Skriaudė ne tik lietūs. Žalos buvo padariusi ir žiema –žiemkenčius praretino, o rapsus visiškai sunaikino. Tad šie metai nedžiugina. Kas dar liko ir užaugo, ką buvo galima paimti ir parduoti, tik padengė darbo sąnaudas. Nuostolių nepatyrėme, bet ir pelno jokio negavome.

IMG_4604

Vytautas Šlikas, Rokiškio r. ūkininkas

Aukštaitijoje po sėjos nelijo 60 dienų, todėl vasarojaus kūlėme mažiau nei vidutiniškai. Žiemkenčiai užaugo normalūs. Nors per javapjūtę nuolat lijo ir kviečių drėgnumas siekė nuo 17 iki 27 proc., mane, ir kitus skurdžius išgelbėjo Lašų žemės ūkio bendrovė. Ji kaip tik šį sezoną pasistatė tris naujas džiovyklas, kurios per kelias valandas išdžiovina 100 t javų.

Dabar sėju rugius ir kviečius. Šiuo metu kaip tik reikėtų lietaus, kad žiemkenčiai galėtų įsišaknyti. Po sunkių metų viskas pradeda grįžti į įprastas vėžes, tačiau netikiu, kad kainos krito dėl pasaulinių tendencijų. Manau, vietos supirkėjai tik dumia akis, kad iš ūkininkų derlių galėtų supirkti kuo pigiau. Aš už kviečius šiemet gavau nuo 70 iki 150 eurų už t.

IMG_4162

Petras Puskunigis, Griškabūdžio ŽŪB vadovas (Šakių r.)

Šie metai sunkūs, tačiau nei mes, nei kiti modernūs ūkiai nuostolių nepatirs. Galbūt atsigaus pienininkystės sektorius, nes supirkimo kainos kyla. Kviečių planavome kulti 8 t iš hektaro, kūlėme 6 t.

Mūsų ūkyje kviečiai  pagal visus rodiklius, išskyrus glitimą, atitinka aukščiausią rūšį, tačiau vien dėl to vieno rodiklio juos greičiausiai teks parduoti pigiau, kaip I klasės. Kokia bus kaina, negaliu pasakyti. Dabar rinkoje milžiniška nekokybiškų pašarinių javų pasiūla. Užjaučiu smulkiuosius ūkininkus, kurie kūlė mažiau nei planavo ir nuėmė nekokybišką derlių.

Dėl nestabilios rinkos savo ūkyje pakeitėme tik vieną dalyką –sustabdėme investicijas ir į plėtrą žiūrime atsargiai.

 

Kalbino Rima Kazakevičienė, Arūnas Milašius

Rekomenduojami video