Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Karantino iššūkiai „Bruneros“ nepalaužė

Netikėtai užklupusi koronaviuso pandemija ir karantinas iškėlė nemenkų iššūkių daugelyje gyvenimo sričių. Maitinimo įstaigos buvo ir tebėra vienos iš labiausiai paveiktų ir sudėtingus uždavinius turinčių spręsti veiklų.

Tačiau maitinimą ugdymo įstaigoms teikianti įmonė „Bruneros“ sugebėjo puikiai susitvarkyti su susiklosčiusia situacija, nors Kėdainių skyriaus vadovė Vitalija Masevičienė ir pripažįsta, jog teko nemenka atsakomybė pasirūpinti tiek darbuotojais, tiek ir kitais organizaciniais klausimais.

Juozo Paukštelio progimnazijos direktorė Tereza Sotnik: „Pradinių klasių mokinių ir vyresniųjų pertraukų laikas skiriasi, tai pastebimai išėjo į naudą, nes koridoriuose mažesnė spūstis, mažiau triukš- mo, be to, esamoje situacijoje lengviau apsaugoti mokinius bei sumažinti tarpusavio kontaktą“. Algimanto Barzdžiaus/ „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr

Juozo Paukštelio progimnazijos direktorė Tereza Sotnik: „Pradinių klasių mokinių ir vyresniųjų pertraukų laikas skiriasi, tai pastebimai išėjo į naudą, nes koridoriuose mažesnė spūstis, mažiau triukš- mo, be to, esamoje situacijoje lengviau apsaugoti mokinius bei sumažinti tarpusavio kontaktą“. Algimanto Barzdžiaus/ „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr

Maistas nebuvo švaistomas„Pirmasis karantino laikotarpis daugumai šalies įmonių iškėlė didelių iššūkių. Be abejo, tai stipriai palietė ir ugdymo įstaigas, jų bendruomenes ir, be abejo, mus, maitintojus. Karantino laikotarpiu, kai moksleiviai buvo mokomi nuotoliniu būdu, buvome priversti savo įmonės darbuotojus leisti į prastovas, pasirūpinti likusiomis žaliavomis, produktais.

Žinoma, nuojauta dėl artėjančio karantino buvo, tad užsakymus mažinome. Todėl džiaugiamės, kad maistas nebuvo švaistomas“, – kalbėjo V. Masevičienė.

„Bruneros“ Kėdainių skyriaus vadovė sakė, kad Vyriausybei priėmus sprendimą socialiai remtiniems vaikams karantino metu teikti sausus maisto davinius, jų sudėtį derino su savivaldybe. O pristatymo grafikus ir atsiėmimo galimybes – su mokyklos bendruomene.

„Krizinės situacijos moko susitelkti. Galime tik pasidžiaugti, kad konstruktyvus bendradarbiavimas su savivaldybe ir mokyklų bendruomenėmis užtikrino, kad supakuoti sauso maisto daviniai vaikus pasiektų laiku ir saugiai, laikantis visų higienos ir su COVID-19 susijusių reikalavimų“, – atsakingą įmonės požiūrį rodė V. Masevičienė.

Sausais daviniais liko patenkinti

Ji taip pat pabrėžė, jog per pirmąjį karantiną sausus maisto davinius gavo visi socialiai remtini vaikai. Tačiau šiais mokslo metais, įsigaliojus naujajai tvarkai, kai nemokamą maitinimą gauna ir priešmokyklinukai bei pirmokai, situacija būtų kiek kitokia.

„Kiek aš žinau, visi tėveliai, gavę sausus maisto davinius, jais buvo labai patenkinti. Produktus atrinkome kokybiškus, pagal galimybes kaskart juos pakaitaliodavome, kad vaikai valgytų kuo įvairesnį maistą. Užkandžių ir saldumynų davinyje buvo minimaliai.

Norime, kad vaikai maitintųsi sveikai ir pilnavertiškai, todėl į davinį sudėjome tokius produktus kaip konservuotos daržovės, sviestas, dešra, dešrelės, varškė, aliejus ir pan., – teigė „Bruneros“ atstovė. – Jei vėl tektų karantinuotis ir būtų uždarytos mokyklos, esame numatę, kad šįkart sausus maisto davinius gautų ne tik socialiai remtini, bet ir kiti, nemokamą maitinimą gaunantys vaikai – priešmokyklinukai ir pirmokai.“

„Ryto“ progimnazijos direktorius Albinas Stankevičius: „Vaikams vis tenka priminti dėl saugaus elgesio taisyklių: apsauginių kaukių dėvėjimo, rankų higienos, saugaus atstumo“./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr

„Ryto“ progimnazijos direktorius Albinas Stankevičius: „Vaikams vis tenka priminti dėl saugaus elgesio taisyklių: apsauginių kaukių dėvėjimo, rankų higienos, saugaus atstumo“./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Mokyklos valgyklose nuolat užtikrinama švara ir tvarkaAnot V. Masevičienės, prasidėjus mokslo metams, dėl COVID-19 situacijos taip pat yra papildomų rūpesčių.

„Visose mokyklose reguliuojami moksleivių srautai, į valgyklas – taip pat. Mokyklos valgyklose pagal galimybes perstumdėme stalus, kad būtų tinkami atstumai tarp sėdinčių moksleivių. Taip pat kas metrą sužymėjome atstumus prie atleidimo linijos, iškabinome informaciją, kaip elgtis valgykloje“, – pasakojo pašnekovė.

Ji taip pat pridūrė, kad nuolat dezinfekuojami visi paviršiai, stalai, durų rankenos. Valgyklos darbuotojos aprūpintos vienkartinėmis pirštinėmis, kaukėmis, dezinfekcinėmis medžiagomis.

„Darbuotojos supažindintos su higienos reikalavimais, susijusiais su COVID-19 situacija, atnaujintos žinios apie bendruosius maisto saugos, higienos ir aptarnavimo kultūros reikalavimus, – aiškino V. Masevičienė. – Vaikai, prieš ateidami valgyti, nusiplauna bei dezinfekuoja rankas.

Nauja tvarka reikalauja daug ir darbuotojų, ir mokinių pastangų, bet stengiamės laikytis visų rekomendacijų. Pripažįstame, kad organizuoti mokinių maitinimą, kuomet valstybėje paskelbtas ekstremalios situacijos režimas, yra iššūkis tiek maitinimą teikiančiai įmonei, tiek ir mokyklos bendruomenėms.“

Svarsto apie elektroninį atsiskaitymą

„Bruneros“ atstovė pažymėjo, jog praėjusiais metais, kai kuriose mokyklose jau buvo prigijęs dalinis ar pilnas švediško stalo maitinimo principas.

„Laikydamiesi Vyriausybės nurodymų, susijusių su COVID-19 situacija, švediško stalo maitinimo principų atsisakėme. Maistą į atskiras lėkštes ant stalų sudedame ikimokyklinukams ir pirmokams, – apie dabar galiojančią tvarką mokyklų valgyklose pasakojo pašnekovė. – Vyresnieji aptarnaujami įprasta tvarka prie atleidimo linijos. Esame nuoširdžiai dėkingi pedagogams, visoms mokyklų bendruomenėms, kurios supranta situaciją ir geranoriškai padeda.“

V. Masevičienė svarstė, jog mokyklų valgyklose būtų naudinga įdiegti partnerio UAB ,,Eurofondas“ elektroninio atsiskaitymo sistemą.

„Tai padeda išvengti kontakto su grynaisiais pinigais. Vaikai atsiskaitytų prie skaitytuvo mokyklos valgykloje liesdami mokinio pažymėjimą, išmaniąją apyrankę ar kitą išmanų aksesuarą. Tai ypač svarbu COVID-19 situacijos atveju“, – pabrėžė „Bruneros“ Kėdainių skyriaus vadovė.

Nusiskundimų negauna

Šiais mokslo metais iš tiesų nemažai naujovių – nemokamas maitinimas priešmokyklinukams ir pirmokėliams, o be to situaciją ne tik mokyklose, bet ir valgyklose daugeliui apsunkina srautų reguliavimas. Tačiau „Ryto” progimnazijos, kurioje „Bruneros“ teikia maitinimo paslaugas, direktorius Albinas Stankevičius teigė, jog jokių nesklandumų, susijusių su moksleivių maitinimu, nėra.

„Kol kas ypatingų problemų nematome, o ir tėvų nusiskundimų dėl „Bruneros“ neteko girdėti. Progimnazijos valgyklos personalo darbu esame patenkinti, – kalbėjo ugdymo įstaigos vadovas. – Mokyklos valgykloje visada buvo nustatoma valgymo tvarka, kurią prižiūri socialiniai pedagogai ir budintys mokytojai. Tik dabar tai vadinama srautų reguliavimu. Problemų gali kilti ateityje, jei nemokamai bus maitinami visi pradinukai.“

Kad kiekviena naujovė yra iššūkis, sutinka ir Juozo Paukštelio progimnazijos direktorė Tereza Sotnik.

„Ar pavyks su jomis susitvarkyti priklauso tik nuo sutelktumo, organizuotumo ir bendro darbo. Mūsų manymu, šiuos iššūkius ir naujoves pavyko suvaldyti. Pirmokų tėveliai džiaugiasi gaunamu maitinimu, o sudaryti srautai, atskiras maitinimo laikas bei paskirstytos valgymo ir judėjimo zonos mokykloje pasiteisino. Mokyklos bendruomenė labai greitai prisitaikė prie pakitusių sąlygų ir dabar visas mechanizmas puikiai funkcionuoja“, – džiaugėsi progimnazijos direktorė.

Srautų reguliavimas įvedė daugiau tvarkos

Anot A. Stankevičiaus, šiandieninė situacija ugdymo įstaigose yra išskirtinė tik dėl koronaviruso grėsmės.

„Vaikams vis tenka priminti dėl saugaus elgesio taisyklių: apsauginių kaukių dėvėjimo, rankų higienos, saugaus atstumo“, – sakė progimnazijos direktorius.

Kaip sakė T. Sotnik, srautų reguliavimas tiek mokyklose, tiek jų valgyklose kaip tik įvedė daugiau tvarkos ir visa tai išėjo tik į naudą.

„Pradinių klasių mokinių ir vyresniųjų pertraukų laikas skiriasi, tai pastebimai išėjo į naudą, nes koridoriuose mažesnė spūstis, mažiau triukšmo, be to, esamoje situacijoje lengviau apsaugoti mokinius bei sumažinti tarpusavio kontaktą“, – pažymėjo ugdymo įstaigos vadovė

Ji taip pat pastebėjo, jog buvo ir šiokių tokių sunkumų, apsiprantant su naująja tvarka.

„Vaikai iš prigimties yra judrūs, tad išmokti būti savo zonoje, laikytis atstumo bei judėti tai zonai priskirta kryptimi, buvo iššūkis, kurį turėjo įveikti mokiniai. Džiaugiamės, kad šį mokymosi etapą jau praėjome ir mokiniams lengviau laikytis susitarimo ir dėvėti kaukes“, – sakė T. Sotnik.

Elektroniniu atsiskaitymu naudojasi ne visi

Kaip jau anksčiau minėjo V. Masevičienė, siekiama, kad kuo daugiau moksleivių valgyklose naudotųsi elektronine atsiskaitymo galimybe. Ją „Ryto“ progimnazija jau turi. Tačiau, pasak A. Stankevičiaus, ne visi tėveliai tokią galimybę priima palankiai.

„Progimnazijos mokymo sutartyje tėvai (globėjai, rūpintojai) įsipareigoja „užtikrinti, kad vaikas naudotųsi elektroninio mokinio pažymėjimo funkcijomis“. Todėl visi progimnazijos mokiniai turi elektroninį mokinio pažymėjimą ir gali valgykloje atsiskaityti elektroniniu būdu.

Tenka apgailestauti, kad dalis tėvų šį įsipareigojimą pamiršta arba ignoruoja, o juk toks atsiskaitymas ženkliai sumažina eiles valgykloje, o tėvams leidžia stebėti ir kontroliuoti savo atžalų mitybą“, – pažymėjo ugdymo įstaigos vadovas.

Juozo Paukštelio progimnazijos direktorė įsitikinusi, kad technologijoms sparčiai judant į priekį elektroninio atsiskaitymo galimybė būtų labai naudinga.

„Tai leistų tėvams kontroliuoti vaikų išlaidas, matytų, ką vaikai valgo, kur panaudoja maistui skirtus pinigus. Taip pat būtų mažesnė galimybė pinigus pamesti, kas atsitinka dar dažnai. Tačiau labai svarbu palikti alternatyvą atsiskaityti grynaisiais pinigais, nes ne visi tėveliai turi galimybes prisijungti prie interneto ar valdyti išmaniąsias technologijas“, – pabrėžė T. Sotnik.

 

Gabrielė VAITKEVIČIŪTĖ

Rekomenduojami video