Lopšelio-darželio „Pasaka“ bendruomenė Vasario 16-ąją, Lietuvos Valstybės atkūrimo dieną, pasitinka unikalia paroda „Trijų spalvų simfonija dzūkiškuose divonuose“. Divonai – tai senoviniai lovų užtiesalai. Kelios dešimtys dzūkių išaustų divonų į parodą atkeliavo ne iš muziejų saugyklų, o iš įstaigos darbuotojų spintų. Kiekviename audėjų amato pavelde užkoduotas stebėtinas kruopštumas ir giminės istorija.
Dzūkų divonų raštai – kaip gėlių pieva, jie ryškūs ir spalvingi. Bet pagrindinės spalvos – trys, kaip ir mūsų šalies vėliavoje. Dzūkės į stakles įsėsdavo po rudens darbų sezono. Pirmasis ir svarbiausias darbas – teisingai suverti metmenis į nytis. Jos audžiant tam tikra tvarka periodiškai kilnojamos ir sudaromos žiotys, pro kurias šaudykle tiesiamas ataudų siūlas. Pasak parodos viešnios, Alytaus kraštotyros muziejaus etnografijos ir ikonografijos skyriaus vedėjos Rasos Stanevičiūtės, Kašėtų krašte (Varėnos rajonas) jai teko išgirsti pajuokavimą, kad „jei ne audimo pradžia ir pabaiga, tai ir varlė austi mokėtų“.
Alytaus kraštotyros muziejaus Etnografijos rinkinyje saugoma beveik 200 autentiškų įvairiaspalvių dzūkiškų divonų. Rasa yra sudariusi katalogą „Dzūkų divonai“, tad labai įdomu buvo jos klausytis ne tik „Pasakos“ ugdytiniams, bet ir darbuotojams, svečiams. Daug įdomybių papasakojo apie lovatiesių raštus, audimo techniką, verpalus, audimo schemas. Atsivežė ne tik senovinių, dar mūsų promočiučių austų lovų užtiesalų, bet ir puokštę džiovintų linų, kurie, nuėję ilgą perdirbimo kelią, tapdavo siūlais divonams austi.
Gražią istoriją apie išskirtinio rašto divoną prisiminė mokytoja Nijolė Stakutienė: „Tai mano vyro mamos, gyvenusios Varėnos rajone, Kaniavos kaime, palikimas, kuriuo didžiuojamės. Šį divoną Stakučių šeima išsivežė į Sibirą, Krasnojarsko kraštą. Sunkiuoju metu teko jį išmainyti į maistą. O tuomet, kai prasigyveno, mano anyta jai brangų divoną atsiėmė atgal ir po tremties parsivežė į Lietuvą.“
Viena darbuotoja atvirai kalbėjo, kad buvo priblokšta, kaip vestuvių dieną dovanų gavo du divonus: „Matyt, buvau per jauna, kad suprasčiau tokios dovanos svarbą. Dabar džiaugiuosi, net didžiuojuosi, kad išsaugojau juos.“
Kaip pastebi mokytoja Gitana Baležentienė, šiandien divonai jau yra vertybė. „Man kaip mokytojai – ir metodinė priemonė, kurioje išausta daug įvairių geometrinių figūrų. Vaikams labai įdomu jų ieškoti“, – teigia mokytoja Gitana.
Stebėtis belieka, kiek daug audimo paveldo lobių savo namuose yra sukaupusios vienos bendruomenės darbuotojos: mokytojos Nijolė Stakutienė, Daiva Kasiulionienė, Rasa Stanulienė, Gitana Baležentienė, Renata Petkevičienė, Virginija Mickevičienė, Nijolė Buzienė, administratorė Jurgita Bagdanavičienė, mokytojų padėjėjos Nijolė Kučinskienė, Janina Rėklaitienė, etnokultūros puoselėtoja Sigutė Ramanavičiūtė, direktorė Jurgita Miškinienė.
Gražiai pasitikusi Lietuvos gimtadienį, „Pasakos“ bendruomenė kviečia užsukti visus, kam įdomus dzūkų audėjų paveldas. Kaip teigė „Pasakos“ direktorė J.Miškinienė, durys atviros visiems. Aišku, nuotaikingo koncerto, kuris džiugino parodos atidarymo metu, įstaigos ugdytiniai nesurengs, bet retų, unikalių eksponatų tikrai pamatysite.