Ar kada nors einant per girą jums teko girdėti medžioklės rago melodiją? Vargu. Daugeliui ne medžiotojų toks instrumentas tikriausiai asocijuojasi su kunigaikščių ar kilmingųjų bajorų medžioklėmis, kokias matė tik filmuose. O šiais laikais…
„O kodėl ir ne!“ – paprieštarautų Kulynų medžiotojų klubo medžiotojas Gražvydas Raila, neseniai sugrįžęs iš Kaune, A. Stulginskio universitete vykusios tarptautinės miško, medžioklės ir gyvulininkystės technologijų parodos „Sprendimų ratas 2017“. Šios parodos metu įvyko pirmasis medžioklės ragų šaukinių konkursas. Šio konkurso projekto vadovas ir idėjos autorius – Marijampolės kultūros centro pučiamųjų instrumentų orkestro vadovas Audrius Pučinskas, subūręs studentų medžioklės ragų ansamblį Aleksandro Stulginskio universitete bei Marijampolės miškų urėdijoje.
Minėtasis šilutiškis Gražvydas Raila iš pirmojo medžioklės ragų šaukinių konkurso sugrįžo laimėjęs A kategorijoje antrąją vietą. Iš viso varžėsi 21 pūtikas, A grupėje, be Gražvydo, buvo dar penki konkurentai, tarp jų ir mergina iš Lenkijos. Beje, kaimyninėje šalyje retai kur medžioklės praeina be medžioklės rago šaukinių.
„Kodėl antrą, o ne pirmą vietą?“ – klaustelėjau profesionalaus muzikanto ir medžioklės mėgėjo Gražvydo. „Džiaugiuosi, kad ne pirmą… Vadinasi, dar turiu galimybių tobulėti“. Gražvydas patyliukais užsiminė, kad jį aplenkęs medžiotojas kartu yra ir Lietuvos kariuomenės pučiamųjų orkestro pirmasis trimitininkas…
Gražvydas iš konkurso sugrįžo kupinas entuziazmo ir noro skatinti Pamario krašto medžiotojų klubus ieškoti bendraminčių nusistovėjusias medžioklės tradicijas paįvairinti medžioklės rago melodijomis. Tuo labiau, kad Vilniaus pučiamųjų ragų klubo „Tauro ragai“ kolektyvas yra išleidęs leidinį „Lietuviški medžioklės šaukiniai“. Šiame leidinyje yra natos, aprašymai ir rekomendacijos, kokia proga koks medžioklės rago šaukinys tinka. Būdamas muzikos mokytoju, Gražvydas mielai galėtų organizuoti draugijos nariams kursus ir pamokytų, kaip elgtis su neįmantriu muzikiniu medžioklės instrumentu, susuktu iš platėjančio varinio vamzdžio su pūstuku ant galo.
Galbūt šį procesą paskatins ir Gražvydo iniciatyva, kuriai džiugiai pritaria ir Šilutės medžiotojų draugijos pirmininkė Nijolė Endrikaitienė, šiemet pirmą kartą Šilutėje iškilmingai paminėti medžioklės globėjo Šv. Huberto dieną. Ta proga Šilutės Šv. Kryžiaus išaukštinimo bažnyčioje lapkričio 3-ios vakarą bus aukojamos šv. Mišios, į kurias kviečiami visų Pamario krašto medžiotojų klubų nariai su šeimomis ir draugais, su klubų vėliavomis, kitokia atributika. Mišių metu skambės ir medžioklės rago melodijos. Gros pučiamųjų instrumentų kolektyvas.
Medžioklės ragas, tai pučiamasis muzikinis instrumentas, naudojamas skelbti medžioklėje tam tikrussignalus, padedančius sėkmingai, kultūringai organizuoti medžioklę.
Ragų signalai naudojami prisimenant senąsias Lietuvos didžiųjų kunigaikščių medžioklės tradicijas.
Medžioklėje nuaidėjęs rago gausmas, skelbiantis varymo pradžią, suvirpina širdį, priverčia susikaupti ir su nerimu laukti atbėgančio žvėries, tarsi pabudina, įpareigoja būti budriam.
Sumedžiotų žvėrių pagerbimas taip pat sunkiai įsivaizduojamas be medžioklės rago garsų.
Petras Skutulas