Anzemo Matučio 100-ąjį jubiliejų Alytaus kraštotyros muziejus pasitiko trimis naujais leidiniais, kurie buvo pristatyti sausio 7-ąją, poeto gimtadienio dieną. Dvi iš trijų knygų atveria kitokią vaikiškiausiu poetu tituluojamo kūrėjo asmenybę – keliautojo, žvejo, gamtos mylėtojo ir netgi eilėraščių suaugusiems skaitytojams autoriaus. Trečioji knyga – eilėraščių vaikams rinktinė „Kas žmogiuko širdyje“, kurią sudarė sūnus Vytautas Matulevičius, nuspalvinta įspūdingomis dailininkės Linos Eitmantytės-Valužienės iliustracijomis.
Skambėjo paties poeto balsas
Simboliška, kad 100-ojo poeto gimtadienio šventė, į kurią susirinko poeto artimieji ir bičiuliai, prasidėjo garso įrašu. Jame eiles skaitė pats Anzelmas Matutis. Eilėmis ir muzikiniais intarpais džiugino tarptautinio pradinių klasių mokinių raiškiojo skaitymo konkurso „Tau, vaikuti, dovanoju…“ laureatai.
Renginį vedė Alytaus kraštotyros muziejaus muziejininkas-edukatorius Giedrius Bernatavičius – knygos „Pažintis su Anzelmu Matučiu“ sudarytojas ir vienas iš tekstų autorių.
G.Bernatavičius sako, kad jam nekilo klausimų, kas turėtų būti „Pažinties su Anzelmu Matučiu“ tekstų autoriai, o šie nesuabejojo, ar leidinys išvys dienos šviesą. Dar iki Lietuvos kultūros tarybai patvirtinant knygos finansavimą, tekstai jau buvo įpusėti rengti, nes autoriai entuziastingai sutiko bendradarbiauti, jausdami savo darbo prasmę.
Vaikų literatūros tyrinėtoja profesorė Gražina Skabeikytė-Kazlauskienė knygoje nauju žvilgsniu įvertina poeto kūrybą ir jos aktualumą šiandien. Ilgametė poeto bičiulė Birutė Švagždienė dalijasi prisiminimais apie laikotarpį, kurį A.Matutis praleido Pauosupėje. Muziejininkė Vilmantė Petrusevičienė apžvelgia A.Matučio namus ir juose esančius muziejinius eksponatus.
„Girios televizorių“ perrašė aštuonis kartus
A.Matučio memorialiniame muziejuje saugoma 5 tūkstančiai eksponatų, knygos iliustracijose matome kelis šimtus. Apie juos pasakoja geriausiai šio muziejaus fondus pažįstanti muziejininkė V.Petrusevičienė.
Pasakoja ir apie tuos, kurie ekspozicijoje galbūt iš pirmo žvilgsnio nekrinta į akis: blizges žvejybai ir jų atsiradimo istorijas, apie poeto laiškus sūnui į Rumuniją.
„Pažintis su Anzelmu Matučiu“ – išmani knyga, iliustruota nuotraukomis ir QR kodais, kuriuos nuskaičius galima pasižiūrėti vaizdo įrašus. Juose vaikystės prisiminimais dalijasi poeto sūnūs Valentinas ir Vytautas Matulevičiai, bičiulė B.Švagždienė, poeto mokinė Liucija Petrauskaitė-Snarskienė.
Ar knygos sudarytojas, muziejininkas G.Bernatavičius, rengdamas šį leidinį, atrado sau kažką naujo, netikėto, į ką galėtų atkreipti ir būsimų skaitytojų dėmesį?
Jis sako: „Tokių momentų tikrai buvo. Pavyzdžiui, koks netikėtai ilgas eilėraščio kelias pas skaitytoją – poemą „Girios televizorius“ A.Matutis perrašė net aštuonis kartus! Labai įdomu palyginti pirmą ir paskutinį variantą, galbūt ši kūrybinė virtuvė lauktų ir rimtesnės literatūrologinės analizės. Labai įdomios ir recenzentų pastabos poeto kūrybai, kurios, iš mūsų laiko perspektyvos žiūrint, atrodo netgi juokingos, esą poetas „neaktualizuoja sovietinės problematikos“.
Vaikiškiausias Lietuvos poetas rašė ir suaugusiems
Antroji nauja knyga – Anzelmo Matučio kūrybos rinktinė „Kas žmogiuko širdyje“, kurią parengė asociacija „Slinktys“. Pasak leidėjų, ši rinktinė gimė iš svajonės sudaryti galimybę šiuolaikiniam skaitytojui susipažinti su trumpojo eilėraščio vaikams meistru. Tekstus knygai kruopščiai atrinko poeto sūnus Vytautas Matulevičius.
A.Matutis rašė ir suaugusiems, bet poeto jiems skirti eilėraščiai išleisti tik pasitinkant rašytojo gimimo šimtmetį. Dauguma rinkinio „Įsilipau į žalią bokštą“ eilėraščių niekur nepublikuoti ir nežinomi, juos išleido asociacija „Matučio namai“, sudarytoja – jos vadovė V.Petrusevičienė.
„Jam buvo apie 40 metų, kai jis rašė tuos eilėraščius. Ir jie tokie labai jautrūs, lyriški, bet ir labai ekologine tematika. Apie žmogų, ką apskritai žmogui reiškia miškas <...> Kaip tas žmogus turi elgtis su gamta. Tas santykis jam jau tada buvo svarbus, kad reikia saugoti, kad negalima be atvangos naudotis miško gėrybėmis“, – sako knygos sudarytoja. Sovietmečiu dalis šių eilėraščių buvo pateikta leidyklai, tačiau dienos šviesos jie taip ir neišvydo.
„Kartais tenka išgirsti klausimą: ar Matutis yra aktualus šiandien? Žinoma taip, juk savo kūryboje jis iš esmės kalba apie tą patį, kas rūpi ir mums šiandien. Apie ekologiją, gamtos saugojimą, santykį su ja, netgi gydymą – miško maudynes. Apie tai, kad nereikia visko išpjauti ir užteršti aplinkos – čia suaugusiems, o vaikams jis labai paprastai ir suprantamai poetine kalba paaiškina ekologines temas. Pagaliau, jei Matutis nebūtų aktualus šiandien, vargu ar jo kūryba būtų programinė pradinėse klasėse“, – svarsto G.Bernatavičius.
Visas tris knygas, išleistas poeto A.Matučio 100-ajam gimimo jubiliejui, jau galima įsigyti Alytaus kraštotyros muziejuje.