Įsibėgėjant vasarai ir atšilus orams daugelis miestelėnų renkasi kur kas aktyvesnį laisvalaikį. Aš – ne išimtis. Pagaliau pasibaigus įtemptai trečio kurso sesijai, palikusi visus konspektus ir knygas, po ilgo laiko grįžau į taip pasiilgtą gimtąjį Alytų.
Įstojus mokytis į universitetą Kaune ir pradėjus dirbti, visiškai neliko laiko grįžti namo. Trejus metus, galima sakyti, nedalyvavau Alytaus gyvenime, o sugrįžus miestas pakerėjo iš naujo, ypač dviračių takai ir tai, kur jie veda.
„Nuostabu…“ – pagalvojau miškingu dviračių taku važiuodama link aukščiausio Lietuvos pėsčiųjų ir dviračių tilto. Nustebau, kad tokiame mažame ir, kaip mėgstama sakyti, mirštančiame mieste tiek daug sportuojančių ir aktyviai laisvalaikį leidžiančių žmonių. Kiek tik akys mato, regėjau riedučiais, dviračiais, paspirtukais ar riedžiais taku judančius žmones. Buvo sunku net prasilenkti, nors dviračių ir pėsčiųjų takas ne iš siauriausių.
Mindama pedalus grožėjausi gamtos galybe, aukštais samanos žalumo medžiais ir krūmais. Nusileidusi taku žemyn išvydau mėlynąjį Dailidės ežerėlį. Pakrantėje įrengti treniruokliai, pavėsinės, lieptelis, suoleliai lankytojams. Nejaugi tai mano miestas, mano Alytus?
Supratau, kad mūsų dviračių takų infrastruktūra tikrai gerai išplėtota, nes važiuodamas jais gali pamatyti vienus gražiausių miesto kampelių, susipažinti su Alytumi iš arčiau, išvysti tai, ko niekur kitur neregėsi.
Čia išties be galo gražu, tačiau visada yra kur tobulėti. Alytuje tiek gražių nežinomų vietų, kurias privalome pamatyti ne tik mes, bet ir miesto svečiai.
Paklaustas, ką mano apie Dzūkijos sostinės dviračių takus, alytiškis dviračių sporto mėgėjas Evaldas Romančiuckas teigia: „Šitas pagrindinis apžvalginis dviračių takas, prasidedantis nuo gyvenamųjų rajonų ir einantis iki Dainų slėnio ir Senamiesčio skvero, yra puikus, bet norėtųsi, kad jis kaip nors būtų sujungtas su Vidzgirio mišku. Juk kiek ten gražių vietų… Dar būtų galima tako galinėje stotelėje, tarkime, pačiame Vidzgirio miške, įrengti kokią nors laisvalaikio zoną ar vietą piknikui – kad būtų tarsi kelionės tikslas.“
Laisvalaikį su šeima ant dviračių leidžianti alytiškė Inga Jakubynaitė taip pat džiaugiasi miesto dviračių takais ir atsiveriančiais nuostabiais vaizdais. Ir turi idėjų, kaip patobulinti šią sferą: „Iš tiesų mes labai džiaugiamės, kad Alytuje turime galimybę niekieno netrukdomi dviračiu nuvažiuoti apie 30 kilometrų ir daugiau. Tačiau poilsio zonose, pavyzdžiui, Dainų slėnyje ar prie Dailidės, norėtųsi kavinukės. Pernai vasarą Dainų slėnyje veikė burgerinė, čia stabtelėję pasistiprindavome ir atsigaivindavome. Šiemet jos, deja, nėra.“
Miestiečių manymu, Alytus šiuo atžvilgiu pasikeitė neatpažįstamai.
„Alytus labai pasistūmėjo į priekį kalbant apie dviračių takų išplėtojimą. Nepalyginsi, kaip buvo anksčiau. Tiek daug naujų takų, jokių duobių, tiesiog malonu važiuoti“, – tvirtina alytiškis Žilvinas Reklaitis.
Grįžus į gimtąjį miestą, kaip ir daugeliui, vienu mėgstamiausių laisvalaikio praleidimo būdų tapo važinėjimasis dviračiu. Aš, kaip ir kiti alytiškiai, tikiuosi, kad tuo viskas neapsiribos ir greitai turėsime dar daugiau takų šioms transporto priemonėms, atversiančių kvapą gniaužiančius vaizdus.
Evelina CIKANAVIČIŪTĖ