„Nežiemiškoj žiemoj“ visu grožiu pilies menėje pražydo Dalios Indrašienės kruopščiai išsiuvinėtos laukų ir darželių gėlės, tarsi nutapyti žaluma akį traukė didingi piliakalniai, viliojo dangaus mėlynumo upės, miškų paukščiai ir žvėrys.
Prieš penkiasdešimt metų į žemę Utenos rajono Vyžuonų miestelyje atėjusi menininkė Dalia iki šiol širdyje nešiojasi gimtinės vaizdingųjų apylinkių grožį. Jos ežerėlius, upes, pievas ir jų augalus kūrybos valandomis perkelia ant drobės.
Gražinos DAGYTĖS nuotr.
Pasak parodos darbų autorės, potraukis kūrybai giminėje perduodamas iš kartos į kartą. Proseneliai iš mamos pusės audė drobes ir kilimus, močiutė mėgo siuvinėti ir megzti, senelis lipdė švilpynes, o tėtis drožinėjo medį. Baigusi Vyžuonų vidurinę mokyklą, Dalia įstojo į Kauno taikomosios dailės mokyklą, kur įgijo meninio siuvinėjimo specialybę. Vėliau penkiolika metų dirbo Panevėžio „Tulpėje“, iš kurios siuvinėti darbai keliavo į daugelį pasaulio šalių.
Jau vaikystėje mergaitė tapo vaikų piešinių konkurso „Mano pasaulis“ laureate. 1990 metais Dalios darbus išvydo Vilniaus tautodailės salono lankytojai. 1998 metais dalyvavo Lietuvos-Norvegijos siuvinėtojų konkurse, kur užėmė antrąją vietą.
Apsigyvenusi Biržuose, Dalia Indrašienė įsiliejo į tautodailininkų būrį ir į rankdarbių klubo „Kraitė“ veiklą, už ką ji sakė esanti labai dėkinga „Kraitės“ klubo vadovei, mokytojai Henrikai Marcinkevičienei.
Kas Daliai yra kūryba? Pasak menininkės, tai baimė ir kančia. Nei vienas meno žmogus, pasak D. Indrašienės, į kūrybos pasaulį neatėjo nepatyręs kančios. Siuvinėjimo meistrei patinka pats kūrybos procesas, panašus į ėjimą į nežinomybę, patinka galimybė savo darbais papuošti buitį, pradžiuginti aplinkinius žmones.
Gražinos DAGYTĖS nuotr.
D. Indrašienės kūrybą parodos atidarymo metu pristatęs Lietuvos dailės akademijos Tapybos skyriaus vedėjas, profesorius Arvydas Šaltenis poetiškai kalbėjo, jog Dalia yra, „toji, kurios auksinis siūlas visom vaivorykštės spalvom išpiešia peizažus nuo Vyžuonų lig Biržų, toji, kuri išsiuvinėja saulėlydžių gaisrus“, kuri į savo paveikslus sudeda ir vaikystės pievų ilgesį, ir pamario ženklus, ir Šiaurės Lietuvos grožį. Pasak profesoriaus, nebūtina baigti aukštųjų mokslų, kad būtų profesionaliai kuriamas grožis. „Svarbiausia žmogaus jautrumas, gylis, amatas. Meną sukuria žmogaus jausmo tiesa“, – kalbėjo Arvydas Šaltenis.
Biržų rajono savivaldybės mero pavaduotoja Astra Korsakienė tautodailininkei dėkojo už parodos spalvų vienovę, ramybę. Ji pastebėjo, jog siuvinėjimo būdu, kryželis po kryželio, dygsnis po dygsnio, išgauti erdvę yra labai sunku.
Muziejaus direktorius Gintaras Butkevičius pasidžiaugė, kad menininkė pasirinko puikią savo jubiliejaus paminėjimo formą. Sveikintojai parodos autorei negailėjo nei gėlių, nei gerų žodžių. Kartu apžiūrinėjo darbus, šnekučiavosi, Dalios teiravosi apie Jos gimtinę, kurią prisiminus iki šiol menininkės širdis dainuoja.
Parodos lankytojų dėmesį traukė Biržų ir Vyžuonų vėliavos bei karališkųjų valstiečių Indrašių giminės herbas, kuriuos išsiuvinėjo kruopščioji tautodailininkė Dalia.
Gražina DAGYTĖ