Nors Alytus kartais ir pavadinamas siuvėjų
miestu, bet siūti liturginius drabužius bei juos siuvinėti
norinčiųjų neatsiranda. Teigiama, kad Lietuvoje vos keli
siuvėjai išmano, kaip tinkamai juos pasiūti, dažniausiai
perkami ir vežami iš Lenkijos, Italijos. Rūbų, staltiesių
siuvinėjimas ir aplikacijos naudojant liturginius
simbolius – išskirtinis darbas. Alytiškės Monikos
Sapiegaitės-Maknickienės bažnytinėms apeigoms skirtuose
siuviniuose siūlės lygiai sugulusios be jokios raukšlelės, o
Biblijos tekstai, kryžiai, taurės, rožės, vynuogių šakelės,
angelai, balandžiai bei visos kitos detalės auksarankės
siuvėjos tarsi nuoširdžiai ir kruopščiai plonyčiais aukso
siūlais ne įsiūtos, o įmelstos.
„Bažnyčioms reikia puošnumo“, – sako Monika, jau įžengusi į
91-uosius metus.
Siuva, siuvinėja Monika ir tuo kaip dovana dalijasi su visais
„Ne, neturiu akinių. Kol kas man jų ir nereikia, nes dar puikiausiai matau ir iš arti, ir iš toli. Į ploniausią adatą siūlą įsiveriu. Gerai man parduotuvėse, mažiausias raideles perskaitau. Kiek sunkiau prietemoje“, – sako senjora.
Pagrindinis jos rūpestis – Alytaus Švento Brunono Kvertafurtiečio parapijos koplytėlės sakralinis grožis, jau beveik penkiolika metų, nuo atidarymo, nors be jos darbštuolė dar keturioms bažnyčioms – Seirijų, Leipalingio, Krikštonių, Rudaminos – siuvinėja užtiesalus ir liturginius rūbus. Neapleidžia Alytaus ligoninės ir kalėjimo koplyčių. Aišku, ne visur toks grožis kaip koplytėlėje, kitur kukliau.
Viską siuvanti, lyginanti, skalbianti, reikalingas medžiagas, siūlus, kitus reikmenis susiperkanti, nes žino, kokių reikia. Ir mieras (matmenis) atsimena. Žino, kiek metrų ir kokio pločio audinio reikia kamžai, kiek albai, o kiek – stulai. Audiniai brangūs, reikia tinkamai apskaičiuoti.
Svarbiausia Dievo namų vieta – altorius, čia aukojama šventoji Mišių auka. Dešinėje pusėje – sakykla, Dievo žodžio stalas, nuo jo pasauliečiai skaito Šventojo Rašto skaitinius, o dvasininkas skelbia Evangeliją, Nuo seno jie ir kitos svarbios vietos puošiamos užtiesalais su krikščionių simbolika. Tad Monika siuvinėdama laikosi kanonų, tinkamai parenka religinius simbolius. Tokiai didumai išsiuvinėti reikia didelių pastangų ir darbo. Be abejo, ir žinių. Tad ir siuva, siuvinėja Monika ir tuo kaip dovana dalijasi su visais.
Koplytėlėje esančią Dievulio, Kristaus karaliaus skulptūrą Monika taip pat rengia, o apdarus derina prie klebono drabužių, kurie keičiami pagal spalvų prasmę.
Vėlinėse, pamaldose už mirusiuosius kunigas vilki violetinės spalvos arnotą, žalius liturginius rūbus – šiokiadieniais. Raudona, Kryžiaus Kančios spalva, jie vilkimi Kankinių apaštalų šventėse.
O Velykų savaitgalį viso pasaulio kunigai per šv. Mišias dėvės tik auksinius ir baltus liturginius drabužius.
Klebonas Valdas Simanaitis vis siūlo pailsėti, bet moteris teigia, jog nepavargsta. Dar lengvai ir į penktą aukštą užlipa ir tą daro ne vieną kartą per dieną. Kiekvieną vakarą į koplytėlę eina.
Jai patinka dirbti su blizgučiais, jų įvairiausių turi, bet visur ieško auksinės spalvos siūlo, kuris ypač puošia bažnytinius atributus. Rasti vis dar nepavyksta. Ji siuva ir tautinius drabužius.
„Prisigalvoju įvairiausių darbų. Lieka nuo siuvinių atliekų, susiuvu skiautinuką. Štai ši lovatiesė susiūta iš 2020 gabaliukų. Gavau tiulio, pasiūsiu procesijai veliumus. Kai traumą patyriau, teko lovoje pagulėti, tai iš popieriaus visokių įdomybių išlanksčiau“, – pasakoja Monika.
Stebina ne tik gebėjimais, bet ir gyvenimo būdu, ypač mityba
Klausiame jos, tai kiekgi metų prie siuvimo mašinos jau yra praleidusi. „Gimiau Mankūnuose, Miroslavo mokykloje mokiausi, buvau vyriausia iš 11 vaikų. Norėjau medicinos sesute būti, bet mama labai norėjo, kad kuri nors būtinai būtume siuvėja. Aš ir išėjau mokytis siūti privačiai. Aštuoniolikos įsigijau „Singer“ siuvimo mašiną. Seną rankinę, karo metu apkastą žemėje, tad kažkiek nukentėjusią, meistras perdarė į patogesnę, kojinę. Ji man tarnauja iki dabar, ja siuvu ir kietus, ir minkštus audinius, puikiai veikia, o visas remontas per tiek metų – tik du kartus pakeista plokštelė. Turiu ir daugiau siuvimo mašinų, bet jos ne tokios kaip ši“, – kalba Monika.
Ji labai mėgsta skaityti, televizoriaus beveik nejungia. Mankūnuose, tėviškėje, užsiaugina daržovių. Yra užkietėjusi keliauninkė, tik dabar jai tenka keliauti vienai, vyras jau miręs.
Juokauja, kad išsibarstę artimieji verčia keliauti. Laukia giminė Monikos. Tik gaila, kad per pustrečių metų šešis artimuosius palaidojo, iš didelio būrio liko trise. Kukliai, tik 16 žmonių būryje, jai teko paminėti ir 90 jubiliejų, gedėjo neseniai mirusios sesers.
Monika stebina ne tik gebėjimais, bet ir gyvenimo būdu, ypač mityba. „Man gyvenime skrandžio neskaudėjo, nors rekomenduojamo vandens negeriu, apskritai skysčių nevartoju. Kai tabletę noriu nuryti, tai pora gurkšnių vandens ją užgeriu. O pusryčiai mano dažniausiai tokie: keturi kopūsto lapai, kuriuos užsibarstau druska ir suvalgau su juoda duona. Arba penkis kopūsto lapus perlaužiu ir šiek tiek paverdu, užsidedu sviestuko, pabarstau druskos.
Dešrą esu pirkusi prieš kokius trylika metų, žuvies nevalgau, bet silkę, svogūną galiu kirsti kasdien. Dar česnako. Apie arbatą net pagalvoti negaliu. Kertu sūdytus lašinius, sūrį ir viską tik su juoda duona. Daug suvalgau riešutų, perku visokių, nors man skaniausi graikiniai. Štai neseniai du kilogramus nusipirkau. Sriubas valgau visokias. Ir naktimis valgau. Nuo jaunystės rytais ilgai miegu, bet vakarais ilgiau prie darbo sėdžiu. Štai neseniai prisikėlusi pusę trečios nakties užsinorėjau blynų, užsimaišiau ir dvi keptuves išsikepusi suvalgiau ir vėl nuėjau miegoti“, – atvirai kalba senjora.
Jai labai patinka vištų kiaušiniai. Per užpernykščias Velykas jų suvalgė 21, bet jie turi būti gerai išvirę, net mėlyno trynio. Nulupa, pavolioja druskoje ir valgo su juoda duona, ant kurios sviesto užtepta.
Jaunystėje jai teko dirbti virtuvėje. Ten linksmos moterys sumąstė, kad visos sumes 10 rublių tai, kuri vienu prisėdimu suvalgys penkis kiaušinius. „O aš ėmiau ir suvalgiau vienuolika. Jos stebisi, teigia, kad pačios per Velykas vos pusę kiaušinio suvalgo. Dešimt rublių gavau, buvo dideli pinigai, bet pažadas lieka pažadu. Girdžiu jas kalbant, kad Monikos rytoj jau darbe nesulauksime. Ėmė net planuoti, kuri mane galės pakeisti.
Kitą rytą atėjusi vyriausioji virėja negalėjo patikėti radusi mane jau dirbančią. Bet vis tiek kalbėjo, kad Monika su tokiu maistu ilgai negyvens. O aš gyvenu“, – linksmai kalba pašnekovė.
Ji tokia guvi ir jaunatviška, kad išties pagalvotum, jog jos pasas kaip tos televizijos laidos herojų – meluoja.
Aldona KUDZIENĖ