Kai gyveni daugiabutyje, būna, kad nežinai, ką veikia, kuo dirba ir apie ką svajoja kaimynai. Labai smagu ir naudinga pasikalbėti su kaimynais, susitikus juos laiptinėje ar šiaip mieste. Pasirodo, mano kaimynė Genė Prakapienė jau 41 metus dirba medicinos srityje. Ji yra slaugytoja diabetologė. O kovo 7-ąją švenčia savo 60 metų gimtadienį! Tą pačią dieną ji išeina ir į pensiją. Pakalbėjau su kaimyne ir supratau, kad ji yra gera žmonėms, draugiška ir labai linksma. Kviečiu ir jus su ja susipažinti.
– Kiek metų Jūs jau dirbate ir kaip tapote slaugytoja?
– 1981-aisiais baigiau Panevėžio A. Domaševičiaus medicinos mokyklą. 1981 metų rugpjūčio 1 dieną pradėjau dirbti naujagimių sesele Varėnos rajono centrinėje ligoninėje Akušerijos skyriuje.
Po kelerių metų mano karjera tęsėsi Alytuje. 1986 metų sausį pradėjau dirbti sesele Alytaus poliklinikos Vaikų chirurgijos skyriuje. Čia įgijau labai daug patirties. Man labai patiko padėti vaikams.
Dar po kelerių metų buvau paskirta dirbti Statistikos kabinete. Taip pat teko darbuotis su vaikų pediatre, kartu lankydavome naujagimius ir stebėdavome jų raidą iki pat 18 metų. Dabar jau mano lankyti vaikai patys turi vaikų. Labai smagu, kad ir po daugybės metų mane prisimena ir susitikę pasisveikina.
Kuomet Alytaus poliklinikos vadovybė pastebėjo, jog sergančiųjų cukriniu diabetu Alytuje daugėja, buvo nuspręsta įsteigti Slaugytojo diabetologo kabinetą. Kadangi aš buvau dirbusi Chirurgijos skyriuje ir turėjau daug patirties gydant žaizdas, man buvo pasiūlyta važiuoti mokytis ir įgyti slaugytojos diabetologės kvalifikaciją. Taigi, pabaigusi visus reikalingus kursus, prieš dešimtmetį pradėjau dirbti slaugytoja diabetologe.
Per savo 41 metų karjerą labai daug ko išmokau, išbandžiau ir sužinojau. Metai prabėgo kaip vanduo – ne užsibūnant viename darbe, o nuolat keičiant sritis, tobulinantis, siekiant išmokti kažko naujo.
– Kur prabėgo Jūsų vaikystė?
– Gimiau 1963 metų kovo 7 dieną Anykščių rajone, kuriame ir prabėgo visa mano vaikystė. Vėliau išvažiavau mokytis į Panevėžį, kol galiausiai likimas atvedė į Dzūkiją, kurioje gyvenu jau daugiau nei 40 metų.
– Koks mėgstamiausias Jūsų skanumynas?
– Mano mėgstamiausias skanumynas, kurį vis dar prisimenu iš vaikystės, yra virtos rožytės, kai aliejuje pakaitinta forma įmerkiama į tešlą ir po to ta forma su prikibusia tešla kaitinama aliejuje, kol gėlytė atkimba.
– Ką mylite labiau: šunis ar kates? Kodėl?
– Gyvūnus be galo myliu visus be išimties, ar tai būtų paukštis, ar laukinis žvėrelis, ar katinas, ar šunelis. Visi po mano stogu telpa: kregždės ramiai pakraigėse suka lizdelius ir peri vaikučius, o kieme apsilanko ir draugiški žalčiai, ir grakščiosios stirnos.
– Koks Jūsų pomėgis?
– Nuo senų laikų kolekcionuoju atvirukus, varpelius, angeliukų ir katinėlių statulėles. Taip pat progai pasitaikius vis papildau savo Europos ir kitų pasaulio šalių monetų kolekciją. Esu dėkinga draugams, kad iš kelionių man vis parveža įdomių monetų.
– Ką veikia slaugytoja diabetologė?
– Slaugytoja diabetologė konsultuoja cukriniu diabetu sergančius žmones. Tiek vaikus, tiek suaugusius pacientus. Cukriniu diabetu sergantys žmonės gydymui naudoja ne vien tik tabletes, bet ir insuliną. Taigi, aš vedu praktinius užsiėmimus, kurių metu paaiškinu, parodau ir pamokau, kaip ir į kokias kūno vietas reikia susileisti insuliną. Paaiškinu, ką reiškia ir kokie simptomai būna, kai cukraus kiekis kraujyje būna didesnis ar kai kraujo glikemija būna mažesnė. Papasakoju, ką tokiais atvejais reikia daryti, kad stabilizuotum savo būklę. Taip pat dar atlieku gydomuosius pėdų pedikiūrus. Žmonėms, kurie turi ilgesnį cukrinio diabeto ligos stažą, atsiranda kraujotakos nepakankamumas, neuropatijos (kuomet nebejaučia galūnių), todėl jiems atliekami profilaktiniai pedikiūrai. Taip pat gydau žaizdas, kai jos atsiranda. Su žaizdų gydymu susiduriu jau daugybę metų ir daug pacientų esu išgydžiusi. Žinoma, neišvengiamai buvę ir skaudžių atvejų, kai tokiems ligoniams amputuojamos galūnės. Labai gaila, bet toks gyvenimas. Džiugu, kad man pradėjus dirbti šį darbą, Alytuje tokių skaudžių atvejų pasitaiko vis rečiau, nes labai stengiamės tam užkirsti kelią kiek tik galima anksčiau.
– Kodėl pasirinkote tokią profesiją?
– Vaikystėje dažnai pagalvodavau apie sveikatą. Kai esi jaunas, stiprus ir gražus, tai, rodos, neturi jokių sveikatos problemų. Bet kai pamatydavau gatvėje senolius, kurie eina pasiramsčiuodami, tai vis pagalvodavau, ką galėčiau dėl jų padaryti. Tai turbūt tas didelis noras padėti žmonėms ir paskatino pasirinkti tokią profesiją.
– Kokios buvo Jūsų darbo sąlygos?
– Lyginant darbo sąlygas, kai aš tik pradėjau dirbti ir dabar, tai šiuo metu jos yra žymiai geresnės. Ir vietos užtenka, ir inventorius modernus, ir sterilių servetėlių nereikia taupyti, ir dezinfekcinį skystį gaunu laiku. Teko dirbti ir karščiavimo klinikoje COVID-19 pandemijos metu, tai buvome maksimaliai aprūpintos viskuo, ko tik reikėjo.
– Ar nebijote švirkštų?
– Švirkštų nebijau, bet jų dūrio bijau.
– Koks buvo sunkiausias ligonis, dėl kurio jums labiausiai skaudėjo širdį?
– Labiausiai skaudėjo širdį dėl ligonio, kuriam buvo amputuota pusė pėdos ir mes jį gydėme po amputacijos. Ačiū Dievui, kad mums pasisekė užgydyti žaizdas per palyginti trumpą laiką – maždaug per mėnesį. Paprastai tokių diabetinių opų ir žaizdų gydymas užtrunka iki pusės metų.
– Kiek baltų chalatų sunešiojote?
– Na, gal kokį šimtą ir sunešiojau (šypsosi). Ne visus iki tiek, kad jau suplyštų. Daugumą jų aš tiesiog išaugau (juokiasi)...
– Kokių dovanų Jums dovanojo pacientai?
– Geriausia dovana ir padėka yra paciento šypsena. Jeigu pacientas ateina pas mane prastesnės nuotaikos, o iš mano kabineto išeina su geresne nuotaika, man tai ir yra geriausia dovana.
– Kokią aukščiausią kūno temperatūrą esate mačiusi?
– Aukščiausia temperatūra, kurią teko matuoti, buvo naujagimiams 40–41 laipsnis. Suaugusiam pacientui 39–40 laipsnių. Didesnės aš nesu mačiusi.
– Ar kada nors gavote premiją už savo sunkų darbą?
– Kasmetines pinigines premijas gaudavau bendrąja tvarka kaip ir visi kiti darbuotojai. Kalbant apie asmeninius apdovanojimus, esu gavusi padėką iš Alytaus poliklinikos direktoriaus. Taip pat gavau padėką už bendradarbiavimą iš Alytaus diabeto asociacijos „Viltis“. Nemažai kūrybingų ir nuoširdžių padėkų gavau iš pacientų. Aš labai džiaugiuosi, kad buvau įvertinta.
– Kuo užsiiminėjote laisvu laiku, kai nebūdavo pacientų?
– Kai nebūdavo pacientų, laisvo laiko nelikdavo. Tuo metu tvarkydavau dokumentaciją, eidavau į registratūrą susirasti ir atsinešti tą dieną užsiregistravusių vizitui pacientų kortelių. Taip pat pasižiūrėdavau kitos dienos pacientų eilę, pasitikrindavau, ar jie tikrai ateis. Kartais patys pacientai paskambindavo pranešti, kad dėl vienokių ar kitokių priežasčių negali atvykti. Tuomet reikėdavo surasti ir suderinti vizito laiką kitai dienai. Neįsivaizduoju, ką reiškia diena be darbo.
– Ar teko gydyti daktarą?
– Šios dabartinės mano dešimties metų veiklos, kaip slaugytojos diabetologės, patirtis parodė, kad liga nesirenka, ar tai daktaras, ar slaugytoja, ar vaikas, ar vyresnis žmogus. Todėl man tikrai teko konsultuoti ir gydytojus. Buvau pakviesta ir skaičiau paskaitą kolegoms apie cukrinį diabetą Alytaus S. Kudirkos ligoninėje.
– Kas buvo sunkiausia Jūsų visoje karjeroje?
– Sunkiausia mano karjeroje turbūt buvo tais momentais, kai žinai, kad viskas galėtų būti kitaip, bet nėra. Juk slaugytoja nėra gydytoja ir negali atlikti gydytojo darbo. Deja, ne visi gydytojai sąžiningai dirba savo darbą.
– Kokių keistų arba įdomių nutikimų yra buvę Jūsų darbe?
– Kai tik pradėjo veikti Slaugytojo diabetologo kabinetas ir aš jame pradėjau dirbti, tai dažnai būdavo kurioziškų situacijų. Jeigu šeimos gydytojas žmogų siųsdavo konsultuotis pas dietologą, tai jis būtinai pradžioje ateidavo pas mane – diabetologę. Žmonės tiesiog būdavo per klaidą registruojami pas diabetologę vietoje dietologės. Tuomet man tekdavo aiškinti, kad aš tikrai ne dietologė, aš tik diabetologė.
– Kas labiausiai patikdavo darbe?
– Patinka atlikti savo darbą maksimaliai gerai ir ramia širdimi išleisti pacientą namo iki kito susitikimo po trijų mėnesių. Žinoma, jeigu atsirasdavo kokia problemėlė, tai mano pacientai galėdavo bet kada darbo metu kreiptis į mane – visuomet pagelbėdavau. Būdavo atvejų, kai, tarkime, sugenda gliukomatis ir pacientas negali pasimatuoti glikemijos. Tokiais atvejais visada priimdavau ir pakeisdavau. Mano pacientai niekuomet nebijodavo užeiti į mano kabinetą. Patys drąsiai ateidavo ir mes jau rasdavome išeitį. Jeigu tą pačią dieną negalėdavau priimti, tai pasiderindavome ir priimdavau kitą dieną. Man patikdavo, kad galiu savarankiškai planuotis savo darbo laiką ir galiu priimti visus žmones, nė vienam neatsakant pagalbos.
– Apie ką svajojate?
– Svajoju apie ilgas ilgas atostogas. Užtarnautas. Pirmiausia džiaugsiuosi tuo, kad, ką galėjau, tą atidaviau. O dabar kas liko, tai liko man.
– Ką veiksite, išėjusi į pensiją?
– Ilsėsiuosi, bet negulėsiu... Vaikščiosiu po mišką, vasarą uogausiu, rudenį grybausiu, daržiuką auginsiu, viščiukų įsigysiu. Karvės ir ožkos tikrai nepirksiu. Labiausiai mėgstu auginti svogūnus, agurkus, pomidorus, moliūgus.
– Ar yra tokia daržovė, kurios niekaip nesiseka užauginti?
– Tokių daržovių, kurių nesiseka auginti, neauginu. Jeigu pirmą kartą nepasisekė, daugiau nereikia.
– Ko norėtumėte palinkėti savo bendradarbiams, kurie dirbs toliau?
– Linkiu išsaugoti žmogiškumą ir atjautą kitam žmogui. Ypač tam, kuris pas mus, medicinos darbuotojus, ateina prašyti pagalbos, patikėdamas savo sveikatą mums. Linkiu, kad visi šeimos nariai būtų sveiki ir laimingi. Svarbiausia yra atsiminti, jog tu esi gydytojas ir turi teikti pirmumą savo darbui.
Dėkoju likimui už šeimą, dukroms ir vyrui – už kantrybę ir palaikymą mano darbe.
– Ačiū už pokalbį, linksmo gimtadienio ir svajonių atostogų!
Simas Degutis
Alytaus jaunimo centras
Jaunųjų žurnalistų kursai