Pirmoji lankytoja atidarymo nesulaukė
Į gimtąjį Alytų prieš kelerius metus grįžusi Gita Mickevičiūtė iš esmės pakeitė ne tik savo gyvenimo vietą. Nuo paauglystės įsitraukusi į Raudonojo Kryžiaus veiklą, savanoriavusi senelių namuose, vėliau pasirinko studijas, neturinčias nieko bendra su socialiniais dalykais, kurie anuomet buvo ant populiarumo bangos.
Dirbo vienoje cheminių tyrimų įmonėje, bet visą laiką žinojo, kad gyvenime turi kitą pašaukimą – padėti senyvo amžiaus žmonėms. Klausimas buvo tik toks, kuriame mieste ji savo veiklą įgyvendins.
Dilemoje tarp Vilniaus ir Alytaus laimėjo gimtinė, o Dzūkijos sostinės senjorams tikrai pasisekė, nes grįžusi G.Mickevičiūtė įkūrė VšĮ „Gerumo skraistė“ ir atidarė dienos centrą seneliams, kuris gyvuoja jau ketvirtus metus.
– Gita, kaip prisimenate veiklos pradžią Alytuje?
– Tuomet dar nežinojau, kad kursiu dienos centrą pagyvenusiems žmonėms, vadinamąjį senelių darželį. Pasidomėjusi, kokios Alytuje teikiamos socialinės paslaugos, tuomet likau šokiruota: pagalbos namuose laukė milžiniškos eilės, kai kurie senoliai – po kelerius metus. Subūrėme komandą, pradėjome teikti būtiną pagalbą namuose ir labai greitai supratome, kad tikroji senjorų bėda slypi kažkur kitur. Mane nustebino, kad mieste yra tiek daug depresija sergančių, stiprius vaistus, antidepresantus vartojančių senyvų žmonių, kuriems labiausia trūksta... paprasto bendravimo. Taip ir kilo mintis, kad reikia juos suburti į vieną vietą, ir taip mes išspręstume daugelį senjorus kamuojančių bėdų: vienišumo, socialinio apleistumo, veiklos trūkumo. Kitais metais jau buvo parašytas projektas „Senelių darželis“.
– Ar teko girdėti apie panašią patirtį pasaulyje?
– Jau vėliau sužinojau, kad panaši paslauga teikiama Skandinavijos šalyse, bet pradėdama šią veiklą neturėjau jokios panašios patirties, tik mačiau, kad yra didelis senjorų poreikis jai. Pradėjome nuo to, kad paklausėme ilgoje pagalbos namuose eilėje laukiančiųjų, ko jiems labiausiai reikėtų, jei toks senelių darželis atsirastų. Viena močiutė pasakė: „Vaikeli, aš būsiu pirma lankytoja tam centre.“ Bet atidarymo dienos ji nesulaukė, o jos rankomis megztas servetėles galite pamatyti senelių darželyje ir jos ten bus, kol bus įstaiga. Ji – mūsų pirmoji lankytoja.
Didžiausia skriauda būtų atimti iš senjorų jų darželį
Pirmas iššūkis, su kuriuos susidūrė duris atvėręs senelių darželis, buvo netikėtas – dalis senjorų, kurie paslaugos norėjo, dalyvavo apklausose, įstaigos lankyti taip ir nepradėjo. Liūdna realybė: dešimt metų praleidus tarp keturių sienų, ne tai jau ir lengva iš savo saugaus pasaulėlio grįžti į bendruomenę.
„Pabandykite, bent savaitę palankykite, o paskui jau nuspręskite“, – taip šiandien Gita ragina senolius. Pirmas karas nebūna lengvas. Senjorai iš pradžių darželyje praleidžia vos po kelias valandas, tarsi naujokai klasėje. Personalas jautriai stebi, kaip sekasi naujiems lankytojams. Įstaigoje dirbantys žmonės – jauni, kaip ir pati jos įkūrėja Gita. Sunkiai apibrėžiama šiluma, su kuria ji pasakoja apie žilus senelių darželio lankytojus.
– Ne paslaptis, kad su vyresniais žmonėmis bendrauti kartais nėra lengva, reikia daug kantrybės. Ar Jūsų šeimoje buvo vyresnių žmonių, su kuriais siejo svarbus ryšys, galbūt iš ten atsinešėte prigimtinę atjautą, gebėjimą suprasti?
– Mūsų su močiute ryšys buvo labai glaudus, man su ja atrodė labai įdomu bendrauti. Vasaromis mane išveždavo į kaimą, kurio aš nemėgau ir verkdavau, kad mane palieka. O močiutė su manimi eidavo žvejoti, kad neliūdėčiau. Ji buvo labai supratinga, niekada nieko neįžeidė. Ramiai pakęsdavo nesąmones krečiančius trylika anūkų (juokiasi).
Jau daug vėliau, kai galvojau apie dienos centrą seneliams, esu sapnavusi savo močiutę, kurios klausiau, ar mano kelias teisingas. Ji pasakė, kad taip. Turbūt jei abejoji, ar daryti, ar nedaryti, tai nereikia net pradėti. Nes dabar prarasti galimybę išeiti iš namų, bendrauti ir vėl grįžti ten, kur buvo vieniši, seneliams būtų dar didesnė žala. Savo ankstesniame pasaulyje jie jau buvo susitaikę su realybe, o dabar tai būtų kaip iš vaikų namų paimti vaiką ir vėl jį ten grąžinti. Taigi kelio atgal nėra, taip ir eini nenumintais takais. Veikla nėra reglamentuota, juolab kad teikiame pagalbą išskirtinai sunkiai judantiems senjorams. Nes tie, kurie paeina, tikrai randa sau veiklų, o judantys su lazdute ar vežimėliu lieka uždaryti namuose. Rašome projektus, surenkame lėšas iš įvairių šaltinių, kad galėtume plėsti veiklą, teikti ir reabilitacijos paslaugas. Dažnai tenka girdėti, kad jos skirtos darbingo amžiaus žmonėms, o KUR dėtis senjorui ir dar paliestam negalios?
– Ką Jums duoda bendravimas su vyresniais žmonėmis?
– Man tai duoda labai daug. Jie yra nepaprastai dėkingi, pozityvūs. Niekada nemėgau istorijos pamokų, bet galėčiau klausytis ir klausytis gyvųjų istorijų. Skausmingus dalykus seneliai pasakoja tik vieną kartą. Atrodo, išgyveni degantį Alytų, jauti, kaip basomis bėgi. Kaip vežė, trėmė. Mūsų močiutės niekada nesiskundžia. Sako, kad Lietuva dar niekada tai gerai negyveno, taigi optimizmo iš jų tikrai galima pasimokyti.
– Teko girdėti mintį, kad senelių darželių nereikėtų, jei artimieji skirtų jiems pakankamai dėmesio?
– Mūsų įstaigoje tikrai yra senjorų, kuriems artimieji skiria daug dėmesio, tačiau bendravimas su jais kitoks nei su bendraamžiais. Seneliai į darželį ateina kaip į darbą, ruošiasi veikloms, jaučiasi naudingi. Kiek artimieji jiems gali skirti laiko? Valandą po darbo? Neretai patys senjorai nesako vaikams apie savo problemas, nenori užkrauti rūpesčių. Pasako mums, senelių darželio personalui. Mes ir į polikliniką galime nuvežti, ir čiaupą namuose pataisyti. Jie dėl to jaučiasi saugūs. Niekada nebandau įpiršti, kodėl vaikai to ar ano nepadaro, juolab kartais svarbiau ne grindis išplauti, bet neskubant išgerti puodelį arbatos, pasišnekėti.
Kasdienybės šventės ir terapinės veislės katinas Šposas
Kol kalbamės su Gita jaukiose senelių darželio, įsikūrusio istorinio gydytojo Benjamino Petrovo namo trečiajame aukšte, patalpose, iš lauko grįžta oranžinis katinas Šposas. Jis – šių namų numylėtinis ir gyva „psichoterapijos priemonė“, savo murkimu sklaidantis net labai prastą nuotaiką, jei tokia kurį lankytoją netyčia užklumpa. Už lango – visai nekalėdiškas pavasaris, gal todėl Šposas atrodo kiek nukentėjęs katinų kovose – nupeštu uodegos galiuku. Šis jo nuotykis liko iškart nepastebėtas, nes šiuo metu senelių darželyje – kalėdinės atostogos, lankytojų nėra. Nepaisant to, kad atostogų labai laukė, nes aplankys artimieji, kelios močiutės jau buvo šiomis dienomis susiruošusios į centrą. Jei garbaus amžiaus sulauksime, gal ir mus atmintis paves, o senelio darželio darbuotojams rūpesčių bus – kaip su išsiblaškiusių pirmokų būreliu.
Tris kartus per savaitę nedideliu autobusu senoliai atvežami į dienos centrą, įsikūrusį labai gražiame Alytaus rajone, kuris vadinamas Kurorto vardu, Lelijų gatvę 44, gavusią tarpukaryje savo pavadinimą dėl to, kad žmonės čia daug gėlių augino. Visai netoliese – ir naujas pėsčiųjų tiltas, aukščio rekordininkas. Kai įsikūrė Kurorte, Gita jau dėliojo planus, kaip su senjorais jį aplankys, deja, sunkiai judantiems senoliams tiltas kol kas nepasiekiamas. Bet G.Mickevičiūtė rankų nuleisti neketina, ji jau pasidomėjo, kiek kainuotų velomobilis, kuriuo būtų galime vežti neįgaliuosius, vaikus, sunkiai judančius žmones. Pasirodo, tokia transporto priemonė atsieitų kelis tūkstančius eurų, bet teikti tokio siūlymo per bendruomenes iniciatyvas nepavyko, nes velomobiliui reikia rasti operatorių. Ši problema tikrai išsprendžiama.
Šiuo metu senelių darželį lanko apie 30 senjorų. Įprastai susirenka 15–20 žmonių, ir patalpos jau užpildytos – vienas neprigirdi, kitą erzina garsai, taigi būtina asmeninė erdvė.
Kiekvieną savaitę senjorams pasiūloma veikla, kuri jiems yra visiškai nauja. Sakralinės muzikos terapija, šokių terapija, joga, – iš pradžių naujovės kaip tokios sulaukė nedidelio pasipriešinimo, bet dabar netgi džiugina. Dienos centras neįgalumą turintiems senoliams yra nemokamas, kitiems kainuoja 5 eurų per mėnesį. Lankytojai keičiasi, nes yra sergančių depresija, kurie praleidžia mėnesį pavasarį, kiti atsigula į slaugos skyrių, bet vėl sugrįžta. Anapilin per senelių darželio gyvavimą iškeliavo vienintelė močiutė.
Pasakodama apie senelių darželio lankytojas, rodydama jų nuotraukas, G.Mickevičiūtė pabrėžia, kokios jos tapo pasitikinčios savimi, orios. Apčiuopiamų pasikeitimų yra daugiau: dienos centrą lankantys senoliai vartoja mažiau vaistų, ypač migdomųjų ir nuo kraujospūdžio, šis pasikeitimas labai džiugina ir juos pačius.
– Ar seneliai atvirauja, ką jie tikisi rasti po eglute – ko gyvenime norėtų labiausiai?
– Jie labai laukia artimųjų ir džiaugiasi, kai atvažiuoja jų aplankyti. Sako, kad po švenčių labai lauks dienos, kai galės išeiti iš namų į dienos centrą. Nes anksčiau, kai išvažiuodavo vaikai ir anūkai, kokį mėnesį jiems būdavo liūdna, net verkdavo, nes per šventes vėl prie jų priprato, o dabar žino, kad turės kur išeiti ir nebeliks vieni.
Saulė Pinkevičienė