Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaKultūraPatarimaiSveikata Regionai
Atskirk pelus nuo grūdų
Bendruomenės
Konkursai
Kultūra
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Skilinėja lūpos: kalti žiemos vėjai ar vitaminų stoka

„Žiemą mano lūpos dažnai suskyla. Kartais pakanka nusišypsoti, ir atsiranda įtrūkimų. O iš lauko sugrįžus į patalpas lūpos tarsi įsitempia. Kartais iškyla vandeningų pūslelių. Jos užgyja, bet po kurio laiko vėl atsiranda. Taip yra dėl mano organizmo ypatumų ar tai – žiemiško oro pasekmė, ir reikia tiesiog su tuo susitaikyti?“ – klausia Jovita Vaškevičiūtė iš Klaipėdos r.

Atsako Sveikos odos instituto ekspertė Milda Darulienė

Lūpos yra viena ploniausių ir jautriausių žmogaus kūno vietų. Priešingai nei veido oda, lūpų oda neturi riebalinių ir prakaito liaukų. Todėl šaltuoju metų laiku reikėtų vengti jas laižyti, kandžioti, liesti, ypač esant vėjuotam, žvarbiam orui, nes nutrinama natūrali apsauginė lūpų plėvelė ir jos tampa dar pažeidžiamesnės – sausėja ir įtrūksta.

Lūpų oda gali skeldėti, jei vartojate per mažai vandens, daug laiko praleidžiate uždarose šildomose patalpose. Tokiu atveju reikėtų padidinti suvartojamo vandens kiekį, tarkime, išgerti jo keliomis stiklinėmis daugiau. Jeigu tai nepadeda, tikėtina, kad jūsų organizmui trūksta vitaminų.

Vitaminų A ir E trūkumą rodo išsausėjusios ir pleiskanotos lūpos, o vitamino B – atsiradę įtrūkimai jų kampučiuose. Dažniausiai šios problemos pasireiškia kartu su padidėjusiu nuovargiu, o tai irgi rodo, kad trūksta vitamino A.

Lengviausia vitaminų ir mikroelementų kiekį papildyti valgant tinkamai subalansuotą maistą. Pavyzdžiui, vartodami daugiau vaisių, daržovių ir grūdų padidinsite vitamino B kiekį organizme. Vitamino A gausu geltonuose ir oranžiniuose vaisiuose bei daržovėse, jį organizmui lengviau įsisavinti vartojant augalinių ir gyvulinių riebalų turinčių produktų. Vitamino E gausu nerafinuotuose aliejuose, grūdinėse kultūrose, riešutuose, žuvyje.

Kokius maisto papildus ar kosmetines (dermatologines) priemones geriausia rinktis, reikėtų pasitarti su gydytoju ar vaistininku, nes lūpų problemų gali atsirasti ir naudojant netinkamas burnos higienos ar veido priežiūros priemones. Pavyzdžiui, dėl didelės fluoro koncentracijos dantų pastoje gali pasireikšti alerginė organizmo reakcija į šį elementą, dėl šios priežasties gali ne tik suskilti lūpos, bet ir prasidėti burnos uždegimas. Todėl pastebėję net nedidelius lūpų ir apie jas esančios odos sudirgimo požymius, būtinai keiskite naudojamą priemonę.

Atidžiai reikėtų rinktis ir ilgai išliekančius lūpų dažus bei lūpų kontūrų pieštukus, mat jie giliau prasiskverbia į odą, todėl ji greičiau praranda riebalinį sluoksnį, nuo jos paviršiaus greičiau išgaruoja drėgmė.

Dar vienas svarbus dalykas – tinkamas lūpų valymas. Jas makiažo valikliu ar miceliniu vandeniu reikia nuvalyti taip pat kruopščiai, kaip ir veido odą, o prieš miegą patartina patepti maitinamuoju lūpų balzamu ar dermatologine odos priežiūros priemone, kurios sudėtyje yra vitaminų A, B, E.

Pūsleline, kurią sukelia Herpes simplex virusas, užsikrėsti nesunku – pakanka bučinio, prisilietimo ar netiesioginio kontakto su sergančiuoju, tarkime, pasinaudojus bendru rankšluosčiu, nes apie 90 proc. pasaulio gyventojų yra šio viruso nešiotojai. Bet ši liga, nors ir nemaloni, nesunkiai gydoma. Daugumai ji pasireiškia, kai nusilpsta organizmas, užpuola infekcinės ligos, ištinka traumos. Pirmieji pūslelinės požymiai – burnoje ar ant lūpos atsiradusi skausminga pūslelė. Po kelių dienų joje esantis skystis tampa neskaidrus, sudžiūva, ir toje vietoje susiformuoja šašas.

Pūslelinei taikomas simptominis gydymas. Tai specialūs tepalai, kuriuos rekomenduojama pradėti naudoti vos pajutus pirmuosius ligos požymius. Taip pat galima rinktis specialius pleistrus, kurių veikliosios medžiagos slopina nemalonius pojūčius ir padeda greičiau sveikti. Tiek tepalai, tiek pleistrai dažniausiai naudojami penkias dienas, kol susiformuoja šašas, užkertantis kelią tolesnei infekcijai. Itin retai, tačiau pasitaiko ir sunkesnių atvejų, tuomet gali būti skiriami antivirusiniai vaistai, o nusilpus imunitetui svarbu stiprinti organizmą – daugiau ilsėtis, vartoti vitaminų, valgyti daugiau šviežių vaisių ir daržovių.

Tiems, kurie yra linkę sirgti pūsleline, patartina imtis profilaktinių priemonių – saugoti lūpas nuo saulės ištisus metus naudojant specialius balzamus su SPF filtrais arba cinko oksidu.

Rekomenduojami video