Žemės ūkio ministerija tikina, kad šiemet pasėlių deklaravimas iriasi sparčiau nei ankstesniais metais, tačiau šis procesas Sūduvos krašte gali sukelti rūpesčių tiek žemdirbiams, tiek seniūnijose dirbantiems specialistams, nes gamta, kaip visada, iškrėtė pokštų ir dalis pasėlių iššalo. Šiemet paraiškų teikimas savaite trumpesnis nei tradiciškai – iki birželio 6 d. Pavėlavus paraiškas bus galima pateikti iki liepos 1 d., tačiau parama bus mažinama už kiekvieną pradelstą dieną.
Nuo liepos 1 d. iki lapkričio 1 d. pareiškėjai dar galės pateikti paraiškas tik tais atvejais, kai vėlavimas nepriklauso nuo jų valios (pvz., pareiškėjo mirtis, ilgalaikis profesinis nepajėgumas, stichinė nelaimė, padariusi stiprų poveikį valdai).
Neatsiklausė žemdirbių
Sparčiai bėgti pas tarnautojus žmonėms trukdo tai, kad dalį plotų reikia atsėti iš naujo. Anot Lietuvos ūkininkų sąjungos Marijampolės skyriaus vadovo Sigučio Jundulo, žmonės bijo, kad nesuspės, nes Marijampolės krašte iššalo žiemkenčiai ir rapsai. Tad žemdirbiams atsiranda daug papildomų darbų.
S.Jundulas sakė, kad žemdirbiai jau dabar pabėdoja: sprendimas savaite paankstinti pasėlių deklaravimo laiko pabaigą buvo priimtas neatsiklausus žmonių, neišsiaiškinus, ar spės ūkininkai parengti visus reikiamus dokumentus bei permatuoti pasėlių plotus. Pasak jo, deklaruoti pasėlius žemdirbiai gali tik tada, kai jau viską pasėja ir visus laukus bei laukelius išsimatuoja. Mat turi pateikti tikslius savo pasėlių plotus.
Skuba smulkieji
Kazlų Rūdos savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėja Lina Juškevičienė „Valstiečių laikraščiui“ sakė, kad pasėlius kol kas deklaravo tik smulkieji žemdirbiai, o stambesnių ūkių savininkai dar tik kimba į darbus, nes tik dabar pradžiūvo dirvos. Reikia atsėti iššalusius žiemkenčius, sodinti bulves.
„Pateikusiųjų dokumentus palyginti mažai. Prognozuoti sunku, bet pagal tai, kiek žmonių ateina, matyti, kad paskutinėmis savaitėmis ar dienomis susidarys eilės prie specialistų durų“, – kalbėjo L.Juškevičienė ir paaiškino, kad procedūra užtrunka skirtingai, tai priklauso nuo sklypo ir nuo hektarų kiekio.
Vilma Isodienė, Liudvinavo seniūnijos (Marijampolės sav.) vyresnioji specialistė žemės ūkiui teigė, kad seniūnijos žmonėms yra patarusi negaišti be reikalo laiko ir nesusitarus nelaukti prie jos kabineto durų, o susitikimą dėl pasėlių deklaravimo planuoti abiem pusėms tinkamu laiku. Šiemet Liudvinavo seniūnijoje pasėlius pirmieji deklaravo tie žemdirbiai, kurie pasilikę juodus pūdymus ir ganyklas.
Kaip praneša Žemės ūkio ministerija, palyginti su praėjusiais metais, ir pareiškėjų skaičius, ir deklaruotas plotas išaugo bene dvigubai. Šiemet iki gegužės 5 d. pateikta bei patvirtinta 32,97 tūkst. paraiškų, o deklaruotas plotas – 298 tūkst. ha. Pernai iki šios dienos patvirtinta 18,48 tūkst. paraiškų, o deklaruotas plotas buvo 149 tūkst. ha.
Daugiausia deklaruotų žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų yra Raseinių rajone – per 15 tūkst. ha. Mažiausiai paraiškų iki gegužės 5 d. buvo pateikta Kazlų Rūdos savivaldybėje (174 paraiškos, deklaruotas plotas – 1 117,56 ha.