Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Biržuose kyla moderni saulės jėgainė

Kol vieni dejuoja, kad provincijoje trūksta inovatyvių sprendimų, kiti kažką daro. Iki žiemos Biržuose iškils viena moderniausių Lietuvoje saulės elektrinių.

Saulės jėgainę, skirtą įmonės vidiniam elektros vartojimui padengti, stato UAB „Biržų duona“. Pasinaudodama ES struktūrinių fondų parama, įmonė ketina iki spalio pabaigos baigti ir pradėti eksploatuoti 450 kW galios saulės elektrinę.

Kaip informavo UAB „Biržų duona“ komercijos direktorius Andrius Kurganovas, greta įmonės statoma jėgainė bus viena moderniausių Lietuvoje. Pagrindinis išskirtinumas yra tas, kad saulės moduliai nebus sumontuoti stacionariai, o bus judantys. Dalis saulės modulių bus sumontuoti taip, kad sektų saulės judėjimą horizontalioje plokštumoje – iš rytų į vakarus. Kita modulių dalis judės dviejose koordinatėse – seks saulės kelią iš rytų į vakarus bei keis savo padėtį priklausomai nuo saulės pakilimo aukščio virš horizonto.

Toks sprendimas leidžia pasiekti žymiai didesnį efektyvumą, lyginant su sistemomis, kur saulės moduliai, nukreipti dažniausiai į pietų pusę, tvirtinami stabiliai. Sistema seka saulę nuo ankstyvo ryto iki vakaro optimaliu kampu ir generuoja didžiausią energiją. Sistema sukurta Vokietijoje, ten ji išbandyta ir praktiškai naudojama.

Anot direktoriaus, Lietuvoje yra ir galingesnių saulės elektrinių, tačiau jos paprastai pastatytos iš nejudančių modulinių konstrukcijų. Dviem kryptimis sekanti saulės judėjimą saulės modulių sistema yra pirmoji mūsų šalyje.

Pasak A. Kurganovo, vienoje judančioje konstrukcijoje yra apie 70 m2 ploto saulės modulių. Iš viso elektrinė užims beveik 2 hektarų plotą, žemę įmonė nuomoja iš valstybės. Anot direktoriaus, skaičiuojama, kad ši jėgainė per metus leis patenkinti maždaug 2,5 mėnesių įmonės energijos poreikį. Projekto atsipirkimo laikas – 5 metai.

Darbus atlieka UAB „Saulės grąža“, kuri nuo 2012 metų specializuojasi saulės elektrinių projektavime ir statyboje.

Pasak A. Kurganovo, įmonės veiklos filosofija ir vertybės yra orientuotos į atsinaujinančios energetikos šaltinius. Anot vadovo, duonos pramonė iš esmės nėra tarši, tačiau reikia orientuotis į ilgalaikę perspektyvą, į tai, kad energetikoje dominuos atsinaujinantys ir taršos nekeliantis gamybos būdai. Daromi ir kiti techniniai sprendimai. Šiais metais įmonėje visas apšvietimas tiek viduje, tiek išorėje pakeistas į mažiau energijos naudojančius LED technologijos apšvietimo prietaisus.

Antanas Vaičeliūnas

Rekomenduojami video