Laimė – tai kasdienybės pilnatvė: puikūs tarpusavio santykiai šeimoje, gera sveikata, kūrybiškas darbas, visavertis poilsis bei pramogos. Šiuolaikinis žmogus, tikėdamasis rasti laimę, siekia karjeros, kuria verslą, kurį paprastai lydi didesnės galimybės, prabanga. Deja, daugelis taip ir neatranda laimės, nes susiduria su papildomais komponentais – dideliu stresu, apgailėtinais santykiais, nuolatiniu nerimu ir baime viską prarasti. Apie tai kalbamės su lektore, pokyčių ir streso valdymo eksperte Rita Regale, tvirtinančia, kad ir ji pati neseniai nutolo nuo tokio gyvenimo būdo. Štai jos istorija.
„2012 metų pavasarį po ilgų atidėliojimų išsivadavau iš vienos varginančios veiklos ir dalį laiko leidau pajūryje – užsiėmiau organizuoti šeimai priklausančių poilsio vasaros namelių atnaujinimą Šventojoje. Tuo metu gyvenome su šeima Kaune. Dažniausiai į pajūrį važiuodavau savo senstelėjusiu automobiliu. Kartą sutuoktinis pasiūlė apžiūrėti šiek tiek naujesnį „Volvo“. Jo manymu, su juo aš jausiuosi smagiau. Išbandžiusi sidabrinį visureigį ir išgirdusi apie jo sunaudojamų degalų kiekį, pasakiau, kad nebūsiu nuolatinė „benzino kolonėlės“ klientė kelyje Kaunas–Šventoji. Dar pajuokavau, kad norėčiau rudos spalvos automobilio, tokio tuo metu nė akyse nebuvau mačiusi. Kažkurį rudens savaitgalį mūsų namuose smagiai leidome vakarą su bičiuliais, ir mano vyras „pasiguodė“ neva norėtų nupirkti žmonai modernesnį automobilį, bet ji atsisako –pagweidauja rudo „Volvo“. Istorija virto smagiu juokeliu. Bet… praėjus daugiau nei pusei metų, aš jau važinėjau beveik nauju, blizgiu, rudos spalvos visureigiu „Volvo XC60“. Deja, tuo metu drauge su sūnumi jau gyvenau Vilniuje, nuomojamame bute, ir derinau sudėtingą skyrybų sutartį, neturėdama bendro verslo pajamų bei savarankiškos idėjos, ką veiksiu toliau. Liko vienintelė „dovana“ – penkerių metų išperkamosios nuomos sutartis su daugiau kaip pusės tūkstančio eurų mėnesine įmoka. Taigi, svajonė išsipildė, noras realizavosi, tik ar aš jaučiausi laiminga? Nors ir smagu buvo važinėti nauju automobiliu, drauge išgyvenau didžiulį nerimą ir baimę. Vis dėlto tai buvo pati geriausia proga pradėti ieškoti, tobulėti ir augti.“
Rita Regalė
Tikroji harmonija – iš ko ji susideda, kaip pasiekiama ir kas trukdo jai atsirasti?
Harmoningas gyvenimas – tai kasdienė vidinės ramybės būsena ir iš jos kylantis entuziazmas kurti, veikti, gyventi. Judėti šia kryptimi patartina mažais žingsneliais. Pirmiausia svarbu įsivaizduoti, kaip visa tai turi atrodyti. Dauguma žmonių linkę dejuoti ir skųstis, kad jiems tas ir anas nepatinka, jie mažai orientuojasi į tai, ko norėtų. Norai būna padriki, o jei ir išsipildo, tai jais nesidžiaugia, nes jie nedera su tuo, kas jau pasiekta. Neretai žmonės sako: „Kai aš svajojau, tai nenorėjau, kad sugriūtų viskas, ką jau turiu…“ Taigi, ar esame apsvarstę, ko norime konkrečiai ir kaip jausimės, kai tai turėsime. Aš dabar esu atidesnė savo norams, svajonėms, tikslams. O kad nieko nepraleisčiau, gerai juos apgalvoju, išjaučiu ir užsirašau. Tai svarbu, tai pirmas didelis žingsnis geresnės savijautos link.
Vadinasi, pirmiausia siūlote padirbėti su savimi – kaip įpročius į savo gyvenimą įtraukti svajones ir svajoti labai konkrečiai, kryptingai?
Seminarų metu mes nusibraižome vadinamąjį gyvenimo ratą. Panašu į reviziją, padedančią nustatyti, ar jūsų gyvenimas harmoningas ir ko dar vertėtų pageidauti. Pasiimkite popieriaus lapą, jo centre padėkite tašką ir iš jo vienodais atstumais nubrėžkite tokio paties ilgio penkis spindulius. Kiekvieną iš jų padalykite į dešimt vienodų atkarpų, pažymėdami jas skaičiais nuo 0 iki 10. Visų spindulių pradžia yra taškas (nulis), pabaiga – 10. Kiekvieną spindulį įvardykite: šeima, darbas, pinigai, sveikata, laisvalaikis. Dabar pasvajokite be išankstinės nuostatos, kad to negali būti, kad tai ne jums... Pasinerkite mintimis, pamedituokite, svajodami apie didžiausias galimybes. Po to pasiimkite kiekvienai gyvenimo sričiai po atskirą popieriaus lapą ir užrašykite tai, ko norėtumėte – labai atidžiai. Rašydami įsivaizduokite, kad visa tai jau turite, todėl rašykite esamuoju laiku. Pvz., sveikata puiki – turiu raumeningą, lankstų kūną, puikiai judu, jaučiuosi energingas visą dieną, gerai miegu, visi organai sveiki ir t. t. Jokiu būdu nerašykite: nesergu, nevaikštau pas gydytojus, nevartoju vaistų, o fiksuokite tik pozityvų galutinį rezultatą. Ir būtinai apmąstę užrašykite, kaip jaučiatės, kokias emocijas išgyvenate visa tai turėdami. Tarkim, gražų namą, komfortišką automobilį, gerai atlyginamą darbą, įdomią veiklą, puikius santykius, turiningą laisvalaikį. Galbūt nepavyks iškart visko apmąstyti ir detaliai surašyti, tuomet padarykite tai per kelis kartus, vis pasvajodami, nuolat papildydami sąrašą bei išsamiai nupiešdami savo norus. Dar tinka virš savo svajonių priklijuoti paveikslėlių ar pasigaminti savo svajonių stendą. Tik nevaržykite savęs svajodami – svajokite plačiai.
Ar aprašę svajones ir jas vizualizavę turime sugrįžti į dabartį, įvertinti, kokia situacija yra dabar tose pačiose penkiose gyvenimo srityse?
Taip. Ir vėlgi viską reikia užrašyti. Rašykite atvirai, tik sau, be nutylėjimų, be pagražinimų – ką jaučiate ir stebėkite, kaip reaguoja jūsų kūnas, kai apie tai mąstote. Kokie jūsų santykiai su šeimos nariais, ką jaučiate jiems, kaip bendraujate, kokius žodžius sakote, kokius veiksmus dėl jų atliekate, ką gaunate iš jų, ką jie kalba jums ir apie jus, kaip jie kalba ir bendrauja su kitais, kaip ir su kuo leidžiate laisvalaikį, kokie jūsų draugai, kiek jūs juos praturtinate, kiek jie praturtina jus. Aprašykite savo darbą, kasdienę veiklą:kaip jaučiatės dirbdami, kiek vertės sau ir kitiems sukuriate, kiek gaunate atpildo už atliktą darbą, aprašykite,kokia reali finansinė situacija, fizinė ir dvasinė sveikata, kaip jaučiatės kiekvieną dieną. Kai viską gerai apsvarstysite, įvertinkite balais nuo 0 iki 10 kiekvieną gyvenimo sritį ir tuo skaičiumi pažymėkite atitinkamą spindulio vietą. Dabar visus taškus sujunkite ir gausite dabartinio gyvenimo ratą. Nebūtinai išeis ratas, gal tai bus kas nors panašaus į žvaigždę ar į akmenį.
Greičiausiai daugeliui žmonių dabartiniame gyvenime trūksta harmonijos, tad ko reikėtų imtis?
Palyginę svajones su dabartine situacija, identifikuokite kliūtis, surašykite jas. Kas trukdo,kad kiekvienoje gyvenimo srityje turėtumėte tai,ką įsivaizduojate, ką norite turėti. Pasiimkite popieriaus lapą ir ant jo užrašykite KLIŪTYS. Padalykite lapą vertikaliu brūkšniu per pusę į du stulpelius ir juos pavadinkite: techninės kliūtys ir emocinės kliūtys. Prie techninių kliūčių priskirkite netobulus santykius, darbą, kurio nemėgstate, pinigų stygių, sveikatos problemas. Kas trukdo visa tai įveikti? Mama, tėtis, sutuoktinis, vaikai, viršininkas, valdžia, prezidentas, žinių, įgūdžių stoka? Kitame stulpelyje užrašykite emocines kliūtis. Kas trukdo pagerinti padėtį darbe, veikloje, santykiuose, sveikatos, finansų srityse? Gal nepasitikėjimas savimi, baimė, puikybė, kaltė, gėda, pyktis, sielvartas, tinginystė, pavydas? Pažvelkite į savo situaciją kitomis akimis, tarsi iš šono ar iš viršaus. Surašykite viską atvirai, nebijodami akistatos su pačiu savimi.
Kur siūlote ieškoti resursų – ar vien savyje, ar aplinkoje?
Kad pasisemtumėte stiprybės ir pagerintumėte esamą situaciją, pirma peržvelkite savo įgūdžius, talentus, ryšius,surašykite viską,ką žinote, mokate ir galite geriausio.Jei šiuo metu išgyvenate neigiamas emocijas, gali atrodyti, kad resursų šaltinis išsekęs, todėl iš pradžių reikia sutramdyti stresą, kad galėtumėt blaiviai įvertinti savo galimybes, kad atgautumėte pasitikėjimą savo jėgomis.Negrįžkite prie buvusių nesėkmių, geriau net įsivaizduoti patį blogiausią ateities scenarijų ir jį emociškai išgyventi, „perdegti“, kad įsitikintumėte, jog tai dar ne pasaulio pabaiga. O po to svarbu kuo greičiau ir visiems laikams tą prasčiausią scenarijų pamiršti.Labai padeda žinojimas, kad jau esame turėję vienokių ar kitokių iššūkių, sunkumų, bet juos įveikėme. Prisiminkite, kaip kažkada susitvarkėte su stresu, įveikėte baimes, nepasitikėjimą savimi, bet išlikote stiprūs, nepalaužiami. Pajuskite tą vidinės stiprybės energiją ir prisiriškite prie jos, nuolat save padrąsindami.Taip pat permąstykite ir užrašykite, kas galėtų padėti,pakonsultuoti, pamokyti, kas įkvėptų, padrąsintų.
Ko verta imtis pirmiausia, kad situacija pradėtų keistis ir mes priartėtume prie idelaus visų penkių gyvenimo sričių paveikslo?
Numatykite du ar tris veiksmus, kuriuos galite atlikti nedelsdami. Jei norite sustiprinti kūną, pagerinti sveikatą, mankštinkitės, paieškokite sveikesnio bei kokybiškesnio maisto. Jei siekiate geresnių santykių, keiskitės ir patys, švarinkite kasdienes mintis, kuriomis maitinatės ir kurias siunčiate kitiems. Jei siekiate didesnės finansinės laisvės, pravers naujos žinios, naujas požiūris apie jūsų ir kitų sukuriamą vertę bei už tai gaunamus pinigus.
Ar žmonės mielai atlieka tokią savo gyvenimo „reviziją“?
Ne visi, kai kurie bijo pažvelgti tiesai į akis. Kiti,aptikę ir įvardiję daug neatitikimų tarp savo svajonių ir turimos realybės, nuleidžia rankas ir plaukia pasroviui, toliau grimzdami gilyn į prastų emocijų liūną. Dar kiti drastiškai „griebia jautį už ragų“ ir ima skubinti įvykius, sukeldami sau ir aplinkiniams dar daugiau streso. Išmintinga ieškoti aukso vidurio bei laikytis senos išminties, kad ilga kelionė tikslo link prasideda nuo pirmo mažo žingsnio, taigi, laimingesni jaučiasi tie, kurie didesnę prasmę įžvelgia pačioje kelionėje.