Oficialiai niekas taip nepatvirtins, tačiau bene visiems aišku, kad 2011-ųjų pabaigoje Lietuvoje pradėjęs veikti, o prieš tai ne vienus metus aktyviai skatintas priimti ir daugybę kartų tobulintas Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas yra labiau skirtas prieš moteris smurtaujantiems vyrams pančioti ir auklėti. Vis dėlto šio įstatymo pančiojamųjų sąrašuose daugėja moterų – savo vyrų skriaudikių. Tik šios, sako teisėsaugininkai, kažkodėl dažniau linkusios tai kategoriškai neigti.
Vyrai atlaidesni?
Nuolat įvairius teismų nuosprendžius paviešinanti „Akistata“ vis skelbia ir apie nuteistas vyrų skriaudikes – moteris. Tačiau bene visuomet tokiais atvejais atrodo, kad tokios istorijos – tik išimtys. Deja... Taip jau seniai sako šalies policijos pareigūnai, savo kasdieniame darbe susiduriantys su įtariamosiomis dėl smurto prieš vyrus ar jau ir teismo nuosprendį išgirdusiomis nuteistosiomis. Net legendos sklinda apie girtas moteris, patekusias į policiją dėl smurto prieš savo vyrus – esą jos, po smurto protrūkio paauklėjamos policininkų, ir šiuos kumščiuoja, smūgiuoja, drasko nagais ir kanda dantimis, plėšo jų uniformas, tarsi mirtinai nekęstų visos vyriškosios giminės. Dar senais blaivyklų eros laikais tuomečiai pareigūnai kaip aksiomą kartodavo, kad lengviau suvaldyti 10 įtūžusių smurtautojų vyrų, negu vieną tokią moterį. Užtat išsiblaiviusios moterys ir merginos dažniausiai elgiasi neatpažįstamai – netiki, kad buvo tokios aršios, atsiprašinėja, švaistosi pažadais nebegerti arba tikina nieko nebeprisimenančios.
Pareigūnai tokiomis „užmirštuolėmis“ nelinkę patikėti, nes jų darbo patirtis rodo, kad tik viena kita, atsikračiusi veržusių antrankių, vėliau pažadus vykdo, o aršių moterų sutuoktiniai ir sugyventiniai, net nelaukę, kol užgis jiems padarytos kūno žaizdos, atleidžia, susitaiko ir prašo teisėsaugininkų tik neteisti, neišskirti, neatskirti, o teisme – griežtai nebausti.
Smūgių kruša vyrui
Štai ne išimtis – ir toks Vytautas (58 m.) iš Varnėnų kaimo (Lazdijų r.). Neseniai jį labai nudžiugino Kauno apygardos teismas, kai nepasiuntė kalėti jo žmonos Aldonos Žurinskienės (54 m.), teisme kaltintos itin sunkiai ir žiauriai sužalojusios jį pernai namie peiliu.
Pagal Baudžiamąjį kodeksą (BK) A. Žurinskienei, anksčiau neteistai bedarbei, alkoholio draugei, keturių vaikų motinai, grėsė nelaisvė nuo 2 metų net iki 12.
Tačiau teismas buvo gailestingas smurtautojai – pritaikė jai kaltinamosios padėtį lengvinantį įstatymą, leidžiantį skirti švelnesnę, nei numato BK, bausmę, ir už grotų nepasiuntė, o tik apribojo smurtautojos laisvę 2 metams. Konkrečiau – įpareigojo A. Žurinskienę tiek laiko slapta nepakeisti savo gyvenamosios vietos (tai yra vis būti policijos akiratyje) ir visas naktis leisti tik savo namie.
Taip pat nuteistoji įpareigota atlyginti medikų patirtus materialinius nuostolius gydant sunkiai sužalotą V. Žurinską – sumokėti 1750 eurų Ligonių kasai.
Visų šių problemų daugiavaikė susilaukė po to, kai pernykštės gegužės visą 9-ąją dieną su sutuoktiniu namie svaiginosi alkoholiu eilinio savaitgalio proga, galiausiai susipyko ir, vakare atsinešusi iš virtuvės į miegamąjį peilį, šiuo smogė sutuoktiniui mažiausiai 14 kartų. Vyras buvo parkritęs ant lovos, nė kiek nesipriešino, buvo visai nepavojingas, tačiau alkoholio atimtas sveikas moters protas jai diktavo taip, jog neapsieita be smūgių krušos.
Įtūžusi smurtautoja atsitokėjo tik tada, kai pamatė, kad jos vyras paplūdo krauju. Moteris pradėjo ieškoti pagalbos – paskambino artimam kaimynui. Žinoma, kai atvyko ir medikai, ir policininkai, buvo suimta ir išvežta į areštinę.
A. Žurinskienė teigė, kad prieš gulintį savo vyrą su peiliu rankoje šoko todėl, jog jis prieš tai ją įžeidinėjo, nepagarbiai vadino, nes įtarinėjo neištikimybe.
Prapultų be žmonos
O pats sužalotasis, medikų ištrauktas iš mirties nagų, nes buvo subadytas ne tik į rankas ir kojas, bet ir giliai į pilvą, dėl ko gausiai nukraujavo, nebeprisiminė, kas jam nutikę, nežinojo, ir koks reikalas juos su žmona supykdęs. Vyras, kaip tikras džentelmenas, žmonos nekaltino, pretenzijų jai neturėjo, netgi save kaltu vadino – esą pats netinkamai elgęsis. Mat buvęs girtas. Beje, po įvykio abiem jiems buvo nustatytas vidutinis girtumo laipsnis.
„Nemokėčiau be žmonos gyventi, – teisme atviravo V. Žurinskas, kartodamas savo prašymą tik nesodinti jo moters už grotų. – Nemoku jokio moteriško darbo, viską padaro ji, 35 metus kartu gyvename. Dabar žmona jau labai pasikeitusi – negeria, rūpinasi šeima. Mūsų 3 vaikai jau suaugę ir savarankiški, bet yra dar ir viena nepilnametė dukra. Be to, žmona jau ir dalį civilinio ieškinio medikams savanoriškai atlygino, gailisi dėl visko, manęs seniai atsiprašė, lankydavo ligoninėje.“
Lyg tikras teisininkas sudėstęs visas galimas „nuolaidas“ teismui, V. Žurinskas dabar džiaugiasi, kad jo Aldona palikta laisvėje.
Skaitytojams gal įdomu žinoti, kokio „bendro stažo“ poros linkusios smurtauti dažniausiai. Kaip skelbia statistika, per 25 metus kartu pragyvenusių porų kasdienybėje smurtas liejasi rečiausiai – 2,7 proc. atvejų. O didžiausi smurtautojai šeimoje „apsireiškia“ pirmaisiais 12 bendro gyvenimo metų (66,1 proc.) ir 12–25-aisiais gyvenimo kartu metais (31,2 proc.).
Pensininkė – griežčiau
Taip pat statistika skelbia, kad dažniausiai poroje linkę smurtauti 31–40 metų asmenys (44,9 proc.), 21–30 metų (29,4 proc.) ir 41–50 metų žmonės (24,8 proc.). Į šią statistiką nepatenka kita neseniai Kauno apygardos teismo nuosprendį išgirdusi smurtautoja – Regina Prokopaitė (62 m.), Ruklos (Jonavos r.) gyventoja. Ji buvo teisiama už sugyventinio (63 m.) sunkų sužalojimą peiliu dar 2014-ųjų liepą. Anksčiau neteista pensininkė sulaukė griežtesnės už minėtą dzūkę bausmės – pačios švelniausios, kokia galėjo būti jai paskirta už sunkų šeimos nario sužalojimą – 2 metų laisvės atėmimo. Jokios „nuolaidos“ šios moters atsakomybės nesušvelnino.
Iki kruvinojo konflikto ši pora kartu buvo pragyvenusi irgi nemažai – 20 metų. O medikų ir policininkų pagalbos prireikė po to, kai pora namie girtavo.
Įkliuvusi R. Prokopaitė kaltės neneigė, tačiau tikino neprisimenanti, dėl ko smogusi peiliu sugyventiniui ir kaip tai dariusi. Esą sveiką nuovoką atgavusi tik tada, kai pamačiusi, kad kruvinas vyras guli lyg negyvas.
Medikai vėliau pateikė išvadas, kad sugyventinis buvo sužalotas sunkiai. Tačiau vyras atleido savo moteriškei už visus skausmus ir rūpesčius, teisme prašė jos nenuteisti nelaisve, gyveno toliau kartu.
Teismas išgirdo nukentėjusiojo prašymą, tačiau pensininkę R. Prokopaitę pasiuntė už grotų, nors ji ir nesišvaistė peiliu prieš vyrą taip, kaip aukščiau minėta Dzūkijos gyventoja. Užtat paskui ir kalba žmonės, lygindami nuosprendžius, kad išgirsti teismo bausmę – tas pats, kaip dalyvauti loterijoje.
Nuteista R. Prokopaitė dar įpareigota sumokėti 2074 eurus Ligonių kasai už sužalotojo gydymą.
Linkusios neigti
Kaip jau minėta, ne viena moteris, įkliuvusi dėl smurto prieš savo vyrą ar sugyventinį, neretai kategoriškai neigia savo kaltę. Taip „Akistatai“ teigė pastebėjęs ilgametis Marijampolės prokuroras Kęstutis Jasaitis. „Man pačiam būtų įdomu suprasti, kodėl dauguma moterų tokiose situacijose taip elgiasi, tačiau kol kas atsakymo nesurandu, – kalbėjo prokuroras. – Vyrai tokiose bylose dažniau prisipažįsta, atsiprašinėja, atgailauja, prašo neskirti jiems griežtos bausmės, o moterys – atvirkščiai. Gal tokiai moterų pozicijai turi įtakos ilgalaikė bendroji situacija gyvenime, kad apskritai moterys dažniau tampa smurto aukomis. O gal tą dailiosios lyties neigimą lemia jų gudrumas, gebėjimas neretai išsisukti iš keblesnių situacijų, siekis puikuotis geresniu įvaizdžiu, nežinau.“
Ir išties. Visai neseniai „Akistata“ plačiai aprašė šeimos tragediją Kaune, kai Ona Alionienė (61 m.), būdama neblaivi, smūgiais ir spyriais per 2013-ųjų Kalėdas nužudė savo sutuoktinį. Už šį nužudymą moteris nuteista kalėti 10 metų ir 3 mėnesius. Savo kaltę ji kategoriškai neigia, tad palankesnio nuosprendžio tikisi Apeliaciniame teisme.
Ir, žinoma, gali tikėtis. Štai Apeliacinis teismas itin palankus neseniai buvo kitai kaunietei – Birutei Katkuvienei (43 m.). Ši irgi buvo nelinkusi labai jau kaltinti save dėl sugyventinio nužudymo per savo gimtadienį, kai vyras norėjęs dar išgerti, o ji prieštaravusi ir pagriebusi peilį. Prieš 2 metus Kauno apygardos teismas pasiuntė B. Katkuvienę kalėti 9 metus. Nuteistoji parašė skundą. Tad dabar Apeliacinis teismas bausmę sugyventinio žudikei sumažino net iki 3 metų. Šis teismas nustatė, kad kaltinamosios smurtas buvo atsakymas į sugyventinio provokuojamuosius veiksmus, o be to, B. Katkuvienės pagalba ir globa šiuo metu yra labai reikalinga jos ligotai motinai...
Irena ZUBRICKIENĖ