Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaKultūraPatarimaiSveikata Regionai
Atskirk pelus nuo grūdų
Bendruomenės
Konkursai
Kultūra
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Plaučių uždegimas – mirties kapitonas

Plaučių uždegimas, arba pneumonija, – tai ūminis plaučių audinio uždegimas, kai mikroorganizmams (bakterijoms, virusams ar kt.) patekus į plaučius, alveolėse susikaupia skysčio ir uždegiminių ląstelių. Per metus suserga nuo 5 iki 11 asmenų iš 1000 suaugusių gyventojų.

Pasak Santaros klinikų Pulmonologijos ir alergologijos centro vadovo prof. Edvardo Danilos, pneumoniją gali sukelti įvairūs infekcijos sukėlėjai: pneumokokai, stafilokokai, Haemophilus influenzae, mikoplazmos, morakselos, legionelės.

Svarbiausi rizikos veiksniai susirgti plaučių uždegimu yra ūminė virusinė respiracinė infekcija, rūkymas, lėtinė plaučių liga, kitos sunkios ligos – cukrinis diabetas, inkstų nepakankamumas, badavimas, nevisavertė mityba, vaistų, silpninančių žmogaus imuninį atsaką (gliukokortikoidų, citostatikų), vartojimas ir kt.

Pneumonija neretai išsivysto kaip ūmios viršutinių kvėpavimo takų infekcijos – peršalimo, bronchito, gripo ir pan. –  komplikacija.

Su nosiaryklės sekretu bakterijos patenka į trachėją ir bronchus, kuriuose toliau dauginasi ir patenka į alveoles. Į alveoles patekę mikroorganizmai toliau dauginasi. Plaučiuose kaupiasi uždegimo ląstelės, uždegiminis skystis. Uždegimo apimtose plaučių dalyse nevyksta ventiliacija – deguonis nepernešamas iš plaučių į kraujotaką. Organizme gali pradėti trūkti deguonies.

Plaučių uždegimas dažniausiai pasireiškia kosuliu, krūtinės skausmu, dusuliu ir karščiavimu. Sunkiu atveju sutrinka kitų žmogaus organų veikla.

Bendras asmenų, sergančių visuomenėje įgytu plaučių uždegimu, mirštamumas yra nuo 5 proc. iki 14 proc. Nuo sunkaus plaučių uždegimo miršta 30–40 proc. žmonių.

Dažniausiai bakterinį plaučių uždegimą sukelia pneumokokas Streptococcus pneumoniae, tačiau šį ligos sukėlėją galima suvaldyti pasiskiepijant. Nuo 2014 metų šie skiepai įtraukti į nacionalinės imunoprofilaktikos programą, todėl skiriami kūdikiams, siekiant apsaugoti juos nuo pneumokokinių infekcijų. Žmonėms, kurie serga sunkiomis lėtinėmis ligomis, vakciną taip pat kompensuoja valstybė. Visi kiti ja gali pasiskiepyti savo lėšomis.

Rekomenduojami video