„Rusų karys, pamatęs mano lietuvišką pasą, kategoriškai pareiškė: nė nesitikėk, kad praleisim, gal tu esi viena iš „Lietuvos snaiperių moterų ir nori vykti šnipinėti“, – taip bandymą patekti į gimtąją Lugansko sritį prisimena Larisa Želvienė.
59-erių moteris rusų kariams rodė dokumentus, jog gimė ir užaugo Voznesenivkos miestelyje Lugansko srityje, ir vyksta ten norėdama parsigabenti sunkiai sergantį brolį, tačiau šie jos maldavimams liko kurti.
„Jie yra aklai įtikėję Kremliaus propagandiniu melu apie „lietuves snaiperes“, esą prieš rusus kovojusias Čečėnijoje ir dabar suvažiavusias į Ukrainą“, – teigė moteris.
L. Želvienė okupantų kariams nesakė, kad jos penkeriais metais jaunesnis brolis Igoris Sierpinas neįgalus tapo po to, kai jį laiptinėje sumušė chuliganai, šaukdami „Šlovė Rusijai“. Sumušė greičiausiai už tai, kad Igoris, buvęs sovietinės armijos, o vėliau Ukrainos kariškis lakūnas, pensininkas, atsisakė keistis pasą į rusišką.
„Brolis, prieš tapdamas Ukrainos kariūnu, daug metų buvo SSSR kariškis, dalyvavo karo misijose Čečėnijoje ir Gruzijoje, tad manė, jog rusai nieko blogo jam daryti negali. Bet neįvertino, kad dabar Maskva vykdo antiukrainietišką propagandą ir į jį taip pat imta žiūrėti kaip į priešą“, – sakė Larisa.
Patekti į Rusijos kontroliuojamą Ukrainos teritoriją moteris bandė per Vasiljevkos karinį postą Zaporižės srityje. Ji taip skubėjo pas brolį, jog Ukrainos karių Iziume ir Čugujeve prašė leisti jai eiti pėsčiai ar keliauti autostopu per taip vadinamą pilkąją zoną, tačiau leidimo negavo.
Pilkąja zona vadinama teritorija tarp dviejų kariaujančių pusių, kurioje vyksta žvalgybinės operacijos, ji gali būti užminuota. Ukrainiečių kariai pasakė, kad okupantai ją įtars šnipinėjimu ir nušaus, o tada broliui tikrai niekas nebepadės.
Igorį už didelį užmokestį iki Ukrainos kontroliuojamos teritorijos atvežė vienas nelegalus taksistas, o toliau iki Kyjivo jį gabeno savanoriai gelbėtojai.
„Nujaučiau, kad Igoriui kas nors panašaus gali nutikti, nes prieš kelis mėnesius kažkas akmeniu išdaužė jo buto langą, aš buvau susidorojimų 2014 m. liudininkė. Tačiau brolis neklausė mano būgštavimų ir sakė, jog iš gimtojo miesto nesitrauks“, – pasakojo Larisa.
Moteris brolį ir mamą į Vokietiją norėjo išsivežti dar 2014-aisiais, tačiau abu atsisakė, pareikšdami, jog netiki, kad rusai gali ką nors blogo padaryti. 2016 m. Igoris buvo nuvykęs pas seserį į Vokietiją, bet jam ten nepatiko ir po mėnesio grįžo atgal, pareiškęs, kad gimtųjų namų neapleis.
Su L. Želviene ir jos broliu susipažinau vienuose Kyjivo svečių namuose, kai moteris poilsio kambaryje pusryčiaujant netikėtai su manimi pasisveikino lietuviškai.
„Išgirdau, jog telefone klausotės lietuviškų žinių, tad nusprendžiau pasilabinti“, – sakė Larisa.
Į šią moterį, už parankės vedžiojančią vos paeinantį ir sunkiai žodžius renkantį vyriškį, buvau atkreipęs dėmesį dar vakare ir pamaniau, jog jie sutuoktiniai. Paaiškėjo, kad L. Želvienė šešiolika metų gyveno Klaipėdoje, kur buvo sukūrusi šeimą ir augino sūnų. Su vyru Ričardu Želviu, gimusiu Darbėnuose, bet paauglystę praleidusiu Plikių kaimelyje netoli Klaipėdos, moteris susipažino mokydamasi technikume Sovetske, Kaliningrado srityje. Ten mergina išvyko siekdama pabėgti nuo mamos globos ir norėdama pamatyti jūrą.
Po mokslų Larisa grįžo į gimtąjį Červonopartizansko miestelį, kurio pavadinimas išvertus iš rusų kalbos reiškia „Raudonųjų partizanų“. Iki tol gyvenvietė vadinosi Voznesenivka, o naujas komunistinis pavadinimas buvo suteiktas 1956 m., mat kiek anksčiau šalia gyvenvietės buvo rasti dideli anglies klodai ir čia buvo įsteigta „Raudonųjų partizanų“ kasykla.
Ukrainai atgavus nepriklausomybę, miesteliui grąžintas istorinis Voznesenivkos pavadinimas. Nuo 2014 m.
miestelį, kuriame gyvena 14 tūkst. gyventojų, kontroliuoja okupacinė Rusijos valdžia ir jis įeina į taip vadinamos Lugansko liaudies respublikos sudėtį. 2014 m. Voznesenivkoje vyko labai intensyvūs mūšiai, užsidarė visos parduotuvės ir, neturėdami galimybės įsigyti maisto, iš bado mirė 64 gyventojai. Iš bado žmonės tais metais mirė ir kitose ilgų mūšių apimtose Lugansko bei Donecko gyvenvietėse, nes, priešingai nei per dabar vykstantį karą, nebuvo efektyvios pagalbos civiliams žmonėms sistemos.
Į Klaipėdą 1984 m. Larisa atsikraustė po to, kai R. Želvys, atlikęs karinę tarnybą sovietinėje armijoje, atvyko pas ją ir pasipiršo. Santuokinis gyvenimas šiai porai nenusisekė, nes jūreiviu dirbęs vyras retai būdavo namuose ir mažai dėmesio skyrė šeimai, tad ši iširo. Prekybos uoste dirbusi Larisa pramoko lietuvių kalbos, priėmė Lietuvos pilietybę, bet prieš 20 metų išvyko ieškoti geresnio gyvenimo į Vokietiją. Ten ištekėjo už emigranto ruso, su kuriuo, prasidėjus 2014 m. karui Ukrainoje, santykiai irgi pašlijo, ir pora taip pat išsiskyrė.
„Vokietijoje yra daugybė emigrantų rusų, nemaža dalis jų visiškai nenori integruotis – namuose kalba rusiškai, žiūri Maskvos televiziją, skaito rusišką spaudą ir tarsi zombiai aklai tiki Kremliaus propaganda“, – pasakojo Larisa. Tai esą ir tapo pagrindine jos su vyru skyrybų priežastimi, nes jis palaikė Maskvos 2014 m. inicijuotą sukilimą Lugansko ir Donecko regionuose.
„Aš visą 2014-ųjų vasarą praleidau gimtajame miestelyje, nes buvau nuvykusi slaugyti susirgusios mamos, ir savo akimis mačiau, jog tai buvo ne spontaniškas „sukilimas“, o Rusijos KGB surengtas perversmas“, – pasakojo moteris.
L. Želvienė prisimena, kad iš Rusijos atvykę žmonės kvietė visus bedarbius ir „bomžus“ jungtis prie „sukilimo“, dalino šiems ginklus ir leido plėšti uk-
rainietiškus bankus, įmones ir net žmones, atiminėti iš jų mašinas. Iš Rusijos atvyko daug šarvuotos technikos ir tankų, kurių padedami „sukilėliai“ plėtė maištą.
„Mačiau daug, žinau pavardes vietinių žmonių, kurie rengė „sukilimą“ ir suiminėjo ukrainiečius. Bet tau, žurnalistui, apie tai negaliu kalbėti, kad nepakenkčiau ten likusiems giminaičiams“, – sakė L. Želvienė.
Moteris savo baimę teisino tuo, jog iš Klaipėdos į Vokietiją emigravę rusakalbiai taip pat remia Kremlių ir, skaitydami žinias iš Lietuvos, sužinotų, ką ji kalba, ir galėtų keršyti. R. Želvienė gyvena emigrantams skirtame name, kuriame daug rusakalbių, o šie esą dabar yra agresyviai nusiteikę prieš Ukrainą palaikančius asmenis.
„Mano situacija yra komplikuota: sūnaus Regimanto uošviai taip pat emigrantai iš Rusijos, o jų bute kabo Putino portretas. Su jais ir su marčia apie politiką susitarėmė nekalbėti, bet žinau, kad jiems labai nepatinka, jog savo kambaryje pasikabinau Ukrainos vėliavą“, – sakė Larisa.
Moteris labai nori, kad Vakarų remiama Ukraina atsikovotų Rusijos užgrobtas žemes ir ji galėtų kasmet vykti poilsiauti į gimtąjį miestelį.
„Vokietijos ir Lietuvos valdžia rusakalbių integravimui į visuomenę turėtų skirti didesnį dėmesį – nenormalu, jei jie nemoka vietinės kalbos ir nekontroliuojamai yra maitinami Kremliaus propaganda“, – įspėjo moteris.
Po ilgų apmąstymų Larisa visgi nesutiko, kad ją su broliu nufotografuočiau.
Eldoradas BUTRIMAS