Rojus žemėje. Taip 38 metų plungiškė Rasa Lukošiutė sako galinti pavadinti Gili Air salą, kur gyveno ir dirbo savanore viename jogos mokymo centre. Kvalifikuota jogos instruktorė dabar ilsisi Plungėje, tačiau kur kitą dieną atsidurs mamos varle keliauninke vadinama moteris, nežino nė ji pati. Pasiūlymą vėl atvykti į Indoneziją Rasa jau turi, tačiau vis dažniau kyla mintys apie jogos klasės įkūrimą ir savo gimtajame mieste.
Šią vasarą į Plungę Rasa grįžo po 16-ikos metų klajonių. Buvo trumpi, savaitės ar dviejų apsilankymai per atostogas, tačiau ilgiau savo gimtinėje neužsibūdavo. Dabar jau du mėnesiai, kaip ji čia, ir kol kas bilietų į kitą pasaulio kraštą neperka – bando susivokti, ką gyvenime toliau nori veikti.
Rasa mokėsi Plungės „Saulės“ gimnazijoje (tada – 3-ioje vidurinėje mokykloje), baigė devynias klases, vėliau pradėjo dirbti ir vidurinį išsilavinimą įgijo vadinamojoje vakarinėje (suaugusiųjų) mokykloje. Tada išvyko į Daniją, paskui, 2000-aisiais – į Airiją.
„Ten negalėjai pasirinkti. Dirbai tai, kas buvo“, – nelengvą pradžią prisiminė pašnekovė. „Emigrantai ilgėjosi namų, jautėsi įtampa, depresija. Vieni ten pritampa, kiti – ne. Aš iš Lietuvos išvykti svajojau gal nuo 12-ikos metų: norėjau keliauti, gerai sekėsi anglų kalba, tad man nebuvo labai sunku“, – pasakojo Rasa. Į Airiją ji atvyko su draugu, žadėjo padirbėti metus, tačiau jųdviejų santykiai iširo ir plungiškė svečioje šalyje pasiliko.
Ilgiau nei ketverius metus jos namai buvo Galway miestas prie šiaurės Atlanto vandenyno. Čia ją, gerai dirbančią maitinimo paslaugų sferoje, netrukus pastebėjo „McDonald’s“ restorano vadovai. Per šešias savaites ji išmoko savo naująjį – žmogiškųjų išteklių vadybininkės – darbą ir sėkmingai įsiliejo į šios firmos restoranų veiklą.
Ištikus finansinei krizei, plungiškė paliko darbą ir, vedama troškimo patirti naujų išbandymų, išvyko į šiaurinę Airijos dalį, Bangor miestą. Vėl viskas iš pradžių – paprasti darbai parduotuvėje ar restorane, naujas draugų ratas ir galop – pastovus, dešimties metų darbas vienoje kompanijoje, žmogiškųjų išteklių skyriuje. Buvo atsakinga už reklamą ir žmonių įdarbinimą. Būtent čia, kai metams bėgant įsisuko rutina, į Rasos gyvenimą atėjo joga.
„Jutau, kad man kažko reikia, kad nebesusitvarkau su mintimis, nebėra harmonijos su savimi. Jei atsikeli ryte ir kažko jaudiniesi, nors nėra nieko blogo – vadinasi, reikia ieškoti nusiraminimo. Ta būsena vargino, norėjosi susivokti, ko man trūksta. Pastovus darbas ir santykiai su aplinkiniais tapo rutina, man to nebeužteko“, – apie dvasinės ramybės trūkumą pasakojo Rasa. Tada su lietuve drauge Gintare įniko į jogos studijas.
Kas yra joga? Jei trumpai – tai judesys, poza, kvėpavimas ir meditacija. Jei kiek plačiau – tai indų filosofijos mokymas, kūno, proto ir kvėpavimo sąjunga. Visos jogos technikos padeda harmonizuotis su gamta ir veda vidinės ramybės link.
Tai ne tik meditacija, bet ir fiziniai tempimo, kvėpavimo bei atsipalaidavimo pratimai, kurių metu vyksta savo kūno, kvėpavimo, proto, intelekto, atminties ir ego tyrinėjimas. Joga suteikia gyvenimui naujos kokybės ir pozityvumo.
Viso to Rasai ir trūko. „Nusipirkome knygų, parsisiuntėme informacijos iš interneto, žiūrėjome specialias televizijos laidas, namuose mokėmės taisyklingo kvėpavimo ir fizinių pratimų, pradėjome kviesti viena kitą į savo „klasę“. Ir – nepatikėsite, bet mums labai greitai atsivėrė akys, aplankė tarsi nušvitimas. Pasijutome visiškai nusiraminusios“, – pirmuosius įspūdžius prisiminė pašnekovė.
Kas vyksta, kai pasineri į gilią meditaciją? „Tada matai platesnį gyvenimo vaizdą, nebesusikoncentruoji į smulkmenas. Atlikdamas jogos pratimus, esi sunkioje, nepatogioje padėtyje. Keliolika ar keliasdešimt sekundžių išlaikant vieną pozą, „įsijungia“ gilus kvėpavimas, treniruojama fizinė ištvermė, atsiranda psichologinis stabilumas, tiesiog išmoksti nusiraminti“, – pasakojo Rasa.
Be abejo, išmokti taisyklingos jogos nėra paprasta, fiziniai pratimai reikalauja daug kantrybės. „Negali savęs „perlaužti“ iškart, turi nuolat treniruotis, bandyti iš naujo. Aš ir pati išgyvendavau, jei kas nors nepavykdavo, bet kantriai ėjau į priekį“, – sakė pašnekovė. Koks yra paprasčiausias jogos pratimas? Kad ir balanso poza, kai stovint ant vienos kojos kita sulenkiama ir atremiama ties keliu į kitą, o į viršų iškeliamos rankos. Žiūrėdamas į vieną tašką turi išsilaikyti nors keletą sekundžių.
Pasak Rasos, kiek išbūti vienoje pozoje, priklauso nuo paties. Jei tądien turi daug energijos ir norisi „plaukti“ – gali išbūti vos vieną įkvėpimą ir iškvėpimą. Jei norisi ramybės ir susikaupimo, kai jauti stresą – tiesiog užsimerki ir išbūni iki pusės minutės. Plungiškė sako mėgstanti kartoti pratimus po tris kartus, išbūti kelias ar keliolika sekundžių. Pamoka trunka apie pusantros valandos ar kiek trumpiau.
„Užsikabinusi“ už jogos, Rasa nutarė baigti ir specialius mokymus. Internete susirado kompetentingą kompaniją Amerikoje, Masačiūsetso valstijoje, Attleboro mieste, ir neskubėdama, per devynis mėnesius, nuotoliniu būdu baigė Aura Wellness Center Hatha jogos 300 valandų trukmės studijas.
Iš ten ji gaudavo užduotis, labai daug informacijos, video medžiagos, be to, studijavo papildomai, tad sėkmingai atsiskaitė ir gavo Hatha jogos instruktorės sertifikatą.
Jau besimokydama Rasa vedė jogos pamokėles bendradarbiams – žmonėms, metų metus, ilgas valandas sėdintiems biuruose. Pertraukėlių metu visi eidavo į salę, kur Rasa atsinešdavo kilimėlių, ir pusvalandį medituodavo, atlikdavo tempimo ir atsipalaidavimo pratimus. Tai buvo pirma mokymo patirtis, kuri, beje, kiek nustebino. „Pamačiau, kokie žmonės yra įsitempę. Kai darydavau pečių pataisymus, matydavau, kokie visi susikaustę – net atsigulę dar kurį laiką negalėdavo atsipalaiduoti. Išmokiau kolegas nusiraminti“, – prisiminė Rasa.
Pernai sausį kompanija, kurioje dirbo Rasa, mažino etatus, ir plungiškė buvo tarp tų, kurių paslaugų nebereikėjo. „Seniai galvojau palikti šį darbą. Jutau – ištinka protinė degradacija, po dešimties metų jau reikėjo naujų iššūkių, buvo laikas judėti pirmyn, bet vis atidėliojau šį sprendimą, nesiryžau palikti susikurto saugumo. O tada viskas staiga išsisprendė, ir finansiškai išėjimas man buvo gana naudingas“, – pasakojo Rasa.
Nors iškart gavo pasiūlymų dirbti kitur, plungiškė nutarė pailsėti – galėjo sau leisti metus atsikvėpti, keliavo po Portugaliją ir Kanarus. Svarstė vykti į Indiją, kur telkiasi didžiausia jogos bendruomenė, tačiau dėl saugumo šio sumanymo atsisakė. Ir tada mintis užvaldė Balis – viena Indonezijos salų, esančių Indijos vandenyne. Dėl jogos centrų žinoma sala, kur žmonės keliauja pailsėti ir pasisemti dvasinės stiprybės, kur atvyksta daug žymių jogos mokytojų, tiesiog užvaldė Rasos mintis ir vieną dieną ji ten išvyko. „Norėjosi būti toje bendruomenėje, kur joga yra vienas svarbiausių gyvenimo tikslų“, – prisiminė pašnekovė.
Šių metų pavasarį Rasa pardavė beveik visus savo daiktus, taip pat ir automobilį, atsisveikino su bičiuliais Šiaurės Airijoje ir balandžio pradžioje išvyko į Indoneziją, ketindama vėliau nukakti iki Australijos. Lietuvos jos planuose tada nebuvo.
„Prieš išvykdama buvau išsiuntusi gal 30-imt laiškų į jogos centrus, prisistatydama, kas esu ir prašydama priimti į savo bendruomenę. Mainais už pastogę siūliau savo žinias. Savanoriauti mane pakvietė vienas jogos ir meditacijos centras Gili Air saloje, kuri yra toliau nuo Balio, arčiau Lombok salos. Susirašiau tikslus, ko aš noriu, ir iškeliavau“, – savo didžiąją kelionę prisiminė pašnekovė.
Iš pradžių, balandžio pradžioje, kelioms dienoms nuvyko į Balio salą, Ubudą, kur yra žinomas dvasinis centras. Patyrusi kultūrinį šoką ir supratusi, kad pati save „įmetė“ į nepažįstamą aplinką, kur nuolat karšta ir drėgna, Rasa greitai apsiprato ir, vedama smalsumo, ėmė domėtis aplinka. Buvo ir nelaimių – pirmą kartą važiuodama motoroleriu aplankyti įžymiųjų ryžių laukų, griuvo ir susimušė. Randai, primenantys tą dieną, liko iki šiol. Tada vietiniai ją pastatė ant kojų, apvalė, ir kruvinomis alkūnėmis moteris kelionę tęsė.
„Buvo balandžio 15-oji, kai sėdau į vandens taksi ir po dviejų valandų atvykau į savo salą. Kai iš tolo pasimatė trys salos – Gili Trawangan, Gili Meno ir Gili Air – supratau, kokia mažytė ta salelė, kur aš gyvensiu! Netgi šmėkštelėjo mintis – kaip aš čia išbūsiu visą mėnesį?“ – juokėsi Rasa.
Gili Air sala, kaip pasakojo plungiškė, – vienas didelis kaimas su 1 800 gyventojų. Visą salą neskubant galima apeiti per valandą. Čia nėra automobilių, gatvių, dauguma vaikšto basomis, kartais visai dienai dingsta elektra... Temperatūra – 31–32 laipsniai šilumos. Lijo tik kartą – tada Rasa prisiminė Lietuvą. Transportas – arkliukų traukiami vežimai ar dviračiai. Išvystytas turizmas, tačiau daug lūšnų, kuriose gyvena vietiniai. Nustebino pakrantėse šiukšlių kalnai, nes šiukšlių dėžių ten nėra. Atliekos iš salos gabenamos į kitą, Lombok salą. Nepaisant nepatogumų, jog savo paplūdimį reikėjo apsirinkti, Rasa suprato patekusi į rojaus kampelį, dieviško grožio salą, kur laikas tiesiog sustoja – čia gali tik maudytis, degintis, skaityti knygą, nardyti ar medituoti palmių pavėsyje.
Vietiniame jogos ir meditacijos centre Rasa gavo kambarį ir pradėjo savanoriauti. Jogos klasės ji neturėjo – buvo trys jogos mokytojos ir be jos. Todėl dirbo administracinį darbą, pasitikdavo turistus, rūpinosi nuoma, nemokamai lankė jogos klases ir sėmėsi patirties iš kitų jogos mokytojų. Suvesdama į kompiuterį turistų pavardes, pastebėjo, jog iš tūkstančio turistų lietuvė čia kažkada buvo tik viena. Tiesa, Rasai būnant ten, kaip tik atvyko dar viena tautietė Viktorija, kuri su draugu olandu keliavo po Indoneziją.
Kiekvieną rytą Rasa keldavosi labai anksti – 4 ar 5 valandą, nes vėliau būdavo labai karšta. Brėkštant, giedant gaidžiams, ji bėgiodavo po salą ir saulėtekius pasitikdavo Indijos vandenyno pakrantėje atlikdama jogos pratimus. Pasisėmusi energijos, grįždavo į jogos centrą ir dirbdavo įprastus darbus, o laisvalaikiu skersai ir išilgai išvaikščiojo visą salą. Gyvūnų, kur tik palmės, žolė ir krūmai, beveik nesimatė. Kartą pastebėjo tik varaną. Stebino vietinių gyventojų paprastumas – gyvendami lūšnose, atsitūpę gamindavo valgyti, miegodavo gultuose ir atrodė laimingi.
„Ten suvokiau, jog mūsų žmonės yra visko pertekę ir vis tiek neretai skundžiasi gyvenimu“, – sakė Rasa.
Maisto pasirinkimas nebuvo itin gausus. Saloje – viena parduotuvė, kurioje ne kažin ką nusipirksi. Trūko šviežio maisto. Restorane valgyti gana brangu. Papajos ir kokosai buvo valgomi ko ne dažniausiai. Taip pat populiarūs ryžiai, vištiena. Būdama ten, Rasa su nostalgija prisimindavo Plungės turgelį, kur dažnai pirkdavo šviežių vaisių ir daržovių...
Idiliškas laikas baigėsi, kai vieną dieną iš Rasos sąskaitos vagys internetu iššlavė visus pinigus. Kaip tai nutiko, plungiškė nežino – santaupų tiesiog neliko. „Tada norėjosi iš ten pabėgti į Lietuvą, pas mamą“, – sunkų momentą prisiminė plungiškė. Gerai, kad tuo metu buvo atvykusi tautietė Viktorija – bent jai galėjo lietuviškai pasiguosti. Beje, ši nemaloni istorija baigėsi gerai su centro draugų parama ir su pačios Rasos tyrimu – po dviejų savaičių pinigus ji atgavo.
Mėnesiui baigiantis, Rasa ėmė galvoti, ką daryti toliau. Tikslas nukeliauti į Australiją staiga tapo begaliniu noru grįžti į Lietuvą. Nebeviliojo net jogos centro pasiūlymas pasilikti.
Išvykusi iš Gili Air salos, plungiškė dar dvi savaites išbuvo Balyje. Įkvėpta kūrybinių minčių, dirbo savo įprastą darbą – kūrė meditacijos seansus ir kėlė juos į „Youtube“ svetainę „Meditations with Rasa Lukosiute“. Už šį darbą Rasa gauna pinigus ir gali dirbti būdama bet kuriame pasaulio kampelyje, turėdama tik kompiuterį. Beje, plungiškės keliones galima sekti ir socialiniame tinkle „Instagram“ , paskyroje „rasayoga“.
Birželio 2 dieną ji pravėrė savo mamos namų duris Plungėje. „Keistas buvo jausmas, kai po 16-ikos metų grįžti į gimtinę be atgalinio bilieto į kitą šalį. Dabar tiesiog atostogauju, kvėpuoju lietuvišku oru. Man reikia ir vėjo, ir lietaus“, – šypsojosi pašnekovė. Ką veiks toliau – kol kas nežino. Turi pasiūlymą atvykti į Gili Air salą gruodį, bet ar to nori – jau abejoja. Svarsto, gal geriau traukti už Atlanto, kur turi draugę amerikietę, taip pat jogos mokytoją. Beje, po Ameriką Rasa taip pat yra keliavusi 2011 ir 2012 metais automobiliu...
Paklausta, o gal planuoja jogos klasę atidaryti Plungėje, atsakė, jog tokių minčių irgi turi, lankėsi vietiniuose sporto klubuose, siūlė savo paslaugas. „Taip, norėčiau įnešti kažko naujo savo mieste, norėčiau suburti bendraminčių bendruomenę, kuriai patiktų joga. Ar man pasiseks – parodys laikas“, – kalbėjo plungiškė.
Apie šeimos ratą Rasa daug nekalba. Mama – Plungėje, tėčio nebėra, sesuo – ištekėjusi, gyvena Šiaurės Airijoje, bet žada grįžti. O ji pati kol kas viena, šeimos nekuria. Gal kada nors...
Be abejo, ir būdama čia, plungiškė nepamiršta savo kasdienių jogos užsiėmimų. Energijos ji semiasi ne tik namuose, ant kilimėlio, bet ir miesto parke – žmonės čia ją gali pamatyti gana dažnai. „Reikia rasti laiko sau. Joga man suteikia dvasinę ramybę, susikaupimą. Aš radau laimę per jogą“, – šypsojosi Rasa.
Lina MOTUŽIENĖ