Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaKultūraPatarimaiSveikata Regionai
Atskirk pelus nuo grūdų
Bendruomenės
Konkursai
Kultūra
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Stambule vyksta viršūnių susitikimas

Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas ketvirtadienį Stambule priima daugiau kaip 30 valstybių ir vyriausybių vadovų iš islamiškų šalių ir šio didelio viršūnių susitikimo tikslas yra skirtumų musulmoniškajame pasaulyje glaistymas.

Turkija per šį dvi dienas truksiantį Islamo Šalių Bendradarbiavimo Organizacijos (OIC) viršūnių susitikimą stengsis pademonstruoti savo įtaką musulmoniškajame pasaulyje, ypač – žemėse, kurias kažkada kontroliavo Osmanų imperija.

Ankara yra sakiusi, kad nori pasinaudoti šiuo susitikimu ir sušvelninti nuomonių skirtumus tarp 1,7 mlrd. pasaulio musulmonų, tačiau tam gali trukdyti ginčai įvairiais klausimais, nuo Sirijos iki Jemeno.

Aplink susitikimo vietą Stambule – buvusioje Osmanų imperijos sostinėje, iš kurios sultonai šimtmečius valdė musulmonus kraštuose nuo Balkanų iki Arabijos, – saugumas yra smarkiai sustiprintas.

Tarp svarbių susitikimo dalyvių bus Saudo Arabijos karalius Salmanas ir Irano prezidentas Hassanas Rouhanis, kurių šalys palaiko skirtingas konfliktų Sirijoje ir Jemene šalis.

Tačiau ir pačios Turkijos politika Artimuosiuose Rytuose buvo vertinama prieštaringai; kelios musulmoniškos valstybės prieštaravo dėl islamiškų šaknų turinčios turkų vyriausybės reiškiamos paramos sukilėliams Sirijoje.

Nors šis viršūnių susitikimas yra vienas reikšmingiausių valstybių vadovų susitikimų Stambule per daugelį metų, jame nedalyvauja tokie svarbūs lyderiai kaip Jordanijos karalius Abdullahas ir Egipto prezidentas Abdelas Fattahas al Sisis.

Turkijos santykiai su Kairu dar neatsistatė po to, kai 2013 metais Egipte buvo nušalintas islamiškų jėgų prezidentas Mohamedas Mursis, artimas Ankaros sąjungininkas, o santykiams su Amanu kenkia nesutarimai dėl Sirijos.

Turkijos užsienio reikalų ministras Mevlutas Cavusoglu sakė, kad šis viršūnių susitikimas rengiamas tokiu metu, kai „islamo pasaulis išgyvena daug vidaus ginčų“.

„Brolžudiškas konfliktas kelia didelį skausmą. Konfesinis pasidalijimas skaldo umą (musulmonų bendruomenę), – antradienį sakė jis OIC užsienio reikalų ministrams. – Tikimės, kad šis viršūnių susitikimas sudarys sąlygas kai kurių žaizdų užgydymui.“

Prieš šį viršūnių susitikimą sostinėje Ankaroje su svarbiu vizitu apsilankė karalius Salmanas ir tai žymėjo didelį Turkijos ir Saudo Arabijos santykių pagerėjimą nuo to laiko, kai jis 2015-aisiais įžengė į sostą.

Salmanas į Stambulą atskrido trečiadienį; ant tūpimo tako jo laukė dešimtys prabangių juodų automobilių, kuriais jis ir jo delegacija buvo nuvežti į prabangų viešbutį prie Bosforo.

Ir Saudo Arabija, ir Turkija mano, kad Sirijos prezidento Basharo al Assado nušalinimas yra būtinas norint išspręsti Sirijos konfliktą, ir remia sukilėlių grupes, kovojančias su jo režimu.

Tačiau analitikai yra perspėję, jog Turkijai reikia atidžiai veikti savo aljanse su taip pat sunitiška Saudo Arabija, kad tai nebūtų laikoma konfesine sąjunga, nukreipta prieš šiitišką Iraną.

Viršūnių susitikimas prasidėjo 9 val. 30 min. vietos (ir Lietuvos) laiku R. T. Erdogano kalba, o baigsis penktadienį, Turkijos lyderio spaudos konferencija.

Rekomenduojami video