Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaKultūraPatarimaiSveikata Regionai
Atskirk pelus nuo grūdų
Bendruomenės
Konkursai
Kultūra
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Vokiečių mokslininkai ieško būdų nutraukti gyvų viščiukų naikinimą

Užsidarę Drezdeno universiteto rūsyje, vokiečių mokslininkai ieško būdų, kaip išgelbėti milijonus pūkuotų viščiukų nuo siaubingos mirties vos tik jiems išsiritus iš kiaušinio.

Ką tik pasaulio šviesą išvydę viščiukai yra pasmerkti tik todėl, kad yra vyriškos lyties, o gaidžiukai paukštininkystės srityje iš esmės laikomi beverčiais: jie nededa kiaušinių, o ir jų mėsa nėra tokia populiari.

Todėl ką tik išsiritę vyriškos lyties viščiukai yra sunaikinami. Dažniausiai jie mechaniškai yra susmulkinami gyvi ir naudojami kaip pašaras gyvuliams.

Todėl Drezdeno universiteto analitinės chemijos specialistas Geraldas Steineris (Geraldas Štaineris) ir jo vadovaujama komanda ieško būdų užkirsti kelią tokiam masiniam vyriškos lyties viščiukų naikinimui nustatant viščiuko lytį dar kiaušinyje.

Jų naudojamas spektroskopijos metodas jau naudojamas gydant vėžį, nes padeda atskirti sveikas ir vėžio pažeistas ląsteles.

„Jeigu galime nustatyti vėžį, kodėl negalime nustatyti lyties?“ – retoriškai klausia fizikė Roberta Galli (Roberta Gali).

95 proc. tikslumas

Prie šio projekto dirba net kelios mokslininkų komandos, įskaitant veterinarus, chemikus, inžinierius ir fizikus. Projekte dalyvauja ir dvi privačios kompanijos.

R. Galli ir jos kolegė Grit Preusse (Grita Proisė) pademonstruoja, kaip veikia lyties nustatymo metodika. Jos iš šaldytuvo paima kiaušinį, kuris inkubatoriuje praleido tris dienas, ir jau yra susiformavusios kraujagyslės.

Tuomet apšviečiant lazeriu kiaušinio gale randamas nedidelis apskritimas ir čia išgręžiama mažytė skylutė, pro kurią matomos kraujagyslės ir mažutė beplakanti širdis.

„Tačiau nervų ląstelės dar bėra susiformavusios, todėl jie nejaus jokio skausmo“, – paaiškino G. Steineris.

Kiaušinis įstatomas į spektrometrą, kuris kompiuterio ekrane parodo viščiuko embriono kraujo biocheminius duomenis. „Žmogaus akis negali atskirti, vyriškos ar moteriškos lyties yra viščiuko embrionas, tačiau spektrometras gali tai padaryti, jeigu yra tam suprogramuotas“, – sakė G. Steineris.

Jo komanda jau kelerius metus tobulina programą ir sako, kad dabar viščiuko lyties nustatymo tikslumas yra 95 proc.

Taigi, nustačius, kad kiaušinyje yra vyriškos lyties embrionas, jis būtų sunaikinamas viščiukui dar neišsiritus.

G. Steineris mano, kad galiausiai bus rasta, kur panaudoti nenorimus „vyriškos lyties kiaušinius“. Galbūt iš jų bus gaminamas pašaras žuvims ar jie naudojami šampūno gamybai.

Beje, Drezdene yra įkurtas ir startuolis, kuriantis specialias mašinas, kurias ateityje galėtų naudoti paukštininkystės ūkiai dar neišsiritusių viščiukų lyties nustatymui.

Rekomenduojami video